Jak przestać obgryzać paznokcie? 7 skutecznych sposobów!

Obgryzanie paznokci to wcale nie jest niewielki problem. Większości z nas kojarzy się wyłącznie z defektem estetycznym. Tymczasem obgryzanie paznokci ma swoje podłoże w psychice. W psychologii wyróżnia się kompulsywne obgryzanie paznokci i jest to problem tzw. fiksacji oralnej. Gdy tylko zauważysz pierwsze sygnały świadczące o tym, że możesz mieć problem z obgryzaniem paznokci, warto zareagować. Jak przestać obgryzać paznokcie? Najlepiej jak najszybciej. Oczywiście, rozumiemy, że teoria swoje, a praktyka swoje, ale jedno jest pewne – im szybciej postanowisz działać, tym będzie Ci łatwiej porzucić ten nawyk. Mamy dla Ciebie 7 skutecznych sposobów na to jak przestać obgryzać paznokcie!

Spis treści:

Często obgryzanie paznokci kojarzymy z wiekiem dziecięcym, ale nie jest to problem, który pojawia się tylko w dzieciństwie. Również w wieku dorosłym, niezależnie od płci, możemy mieć problem z obgryzaniem paznokci. Jest to nawyk, który może prowadzić do różnych negatywnych skutków, których na co dzień nie kojarzymy z nawykiem obgryzania, np. uszkodzenia zębów, wady zgryzu, zakażenia pasożytami lub drobnoustrojami oraz rozwój stanów zapalnych okolic paznokci. Obgryzanie paznokci nie jest błahym problemem, więc jeśli Was również on dotyka, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł, żeby dowiedzieć się jak przestać obgryzać paznokcie, a później postarajcie się wcielić w życie nasze porady!

Jak przestać obgryzać paznokcie

Jak przestać obgryzać paznokcie? 

Problem obgryzania paznokci jest dość złożony, ponieważ zazwyczaj ma podłoże w psychice. Obgryzanie paznokci pojawia się na tle nerwowym, w stresujących sytuacjach, w momentach gdy czujemy się niepewnie. Stały nawyk daje nam komfort kontroli i uspokojenia. Jak przestać obgryzać paznokcie? Nie jest to oczywiście łatwe, bo to nawyk, który jest zakorzeniony głęboko w naszej świadomości, ale jest wykonalny. Potrzeba trochę samodyscypliny, cierpliwości i czasu. Kompulsywne obgryzanie paznokci według psychiatrii to onychofagia. Wyróżnia się również nawykowe obgryzanie skórek, czyli dermatillomanię. Oba nawyki najczęściej pojawiają się u dzieci lub w wieku młodzieńczym, ale często występuje też u dorosłych. Może to być objaw cierpienia na nerwicę.

Jak wzmocnić paznokcie? 13 Sprawdzonych sposobów na piękne paznokcie

Jak wzmocnić paznokcie? 13 Sprawdzonych sposobów na piękne paznokcie

Jak wzmocnić paznokcie, które wraz z dłońmi są wizytówką kobiety? Niestety, na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, a na dłoniach dużo widać - “zdradzają” wiek, odbija się na nich doświadczenie, dieta, nierzadko choroby, czy stres. Zadbane ręce oraz zdrowe i piękne paznokcie wzbudzają zaufanie. Jak wzmocnić zatem paznokcie, jeśli są zniszczone pracami domowymi lub nieumiejętnym ściągnięciem manicure hybrydowego? Mamy dla Was sprawdzone sposoby, zarówno domowe - dla tych z Was, którzy lubią bardziej naturalne rozwiązania, jak i gotowe - skuteczne kosmetyki oraz zabiegi. Piękne paznokcie nie muszą pozostawać w sferze marzeń nawet ... jeżeli zdarza Ci się obgryzać paznokcie.

Przyczyny obgryzania paznokci

Tak, jak już pokrótce pisałyśmy, przyczyna obgryzania paznokci leży zakorzeniona głęboko w naszej psychice. To nawyk nieświadomy, wciągający, przynoszący poczucie komfortu, bezpieczeństwa i uspokojenia. Do obgryzania paznokci dochodzi zazwyczajw  sytuacja, kiedy odczuwamy lęk, niepewność, napięcie. Osoby obgryzające paznokcie zazwyczaj są zestresowane i czują pewien rodzaj lęku. Osoby, które obgryzają paznokcie wyłącznie w sytuacjach lękowych mają łagodną formę nawyku. Dzięki obgryzaniu mogą pozbyć się negatywnych emocji i uspokoić swoje emocje i nerwy. Celowe obgryzanie paznokci może być skutkiem nerwicy. Warto przyjrzeć się temu, w jakich sytuacjach sięgamy do tego nawyku i czy robimy to celowo, czy raczej bezwarunkowo i sporadycznie. 

Jak przestać obgryzać paznokcie

Fot. Camila Quintero Franco on Unsplash

Obgryzanie paznokci – skutki

Skutki obgryzania paznokci często są na tyle odległe od… płytki paznokcia, że możemy ich ze sobą nie łączyć. Tymczasem są dość poważne i warto wcześnie reagować. Najczęstszych skutkiem związanym z obgryzaniem paznokci są problemy z uzębieniem. Nawyk obgryzania może powodować zniekształcenie szczęki, poważne wady zgryzu, w tym wykrzywienie przednich zębów. Niekiedy dochodzi również do uszkodzenia dziąseł oraz poważnych stanów zapalnych w okolicy jamy ustnej. Jest to o tyle niebezpieczne, że często nie wiążemy jedno z drugim, więc nie kontrolujemy obgryzania, a w rezultacie takie stany zapalne mogą się pogłębiać. Skutki są oczywiście widoczne także w okolicach paznokci. Obgryzanie paznokci powoduje uszkodzenia płytek oraz skórek. Ponadto może prowadzić do infekcji grzybiczych, zakażeń dróg pokarmowych oraz zarażenia bakteriami. Pod paznokciami na co dzień gromadzi się mnóstwo bakterii. Jeśli przez wiele lat nie możemy pozbyć się nawyku obgryzania paznokci, jestesmy cały czas narażeni na zakażenia. Wieloletnie obgryzanie paznokci może prowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze płytki i deformacji. W dobie COVID-19 należy też zwrócić uwagę na to, że obgryzanie paznokci, zwłaszcza gdy jest wykonywane nieświadomie i kompulsywnie może doprowadzić również do zakażenia koronawirusem, jeśli nie zadbamy dostatecznie o higienę dłoni i paznokci.

Jak przestać obgryzać paznokci – najlepsze sposoby

Obgryzanie paznokci to nawyk, który towarzyszy nam zazwyczaj dłuższy okres czasu i dopiero gdy zaczyna się robić uciążliwy, to postanawiamy coś z tym zrobić. Jak przestać obgryzać paznokcie? Chciałybyśmy przedstawić Wam jeden, skuteczny sposób, który zadziała na każdego z Was. Niestety, nie ma takiej metody. Każdy z nas jest inny i każda psychika reaguje inaczej. Mamy dla Was 7 sposobów na to jak przestać obgryzać paznokcie. Jeśli wykażesz się cierpliwością i stanowczością to z pewnością uda Ci się wreszcie pozbyć tego nawyku!

1. Zajmowanie myśli, aby nie obgryzać paznokci

Najczęściej obgryzanie paznokci jest skutkiem naszego zdenerwowania. Jeśli dopadła Cie sytuacja stresowa i “przyłapałaś” się na mimowolnym obgryzaniu paznokci, zacznij myśleć o czymś innym albo zajmij ręce czymś innym. Możesz myślami przenieść się w miejsce lub sytuację, gdy byłaś prawdziwie zrelaksowana. Często pomagają miłe wspomnienia z wakacji, z dzieciństwa. Możesz też myśleć o tym, co będziesz robić, gdy sytuacja nerwowa się zakończy albo o tym jak spędzisz, np. wieczór. Zrelaksuj się w myślach, wyobraź sobie coś odprężającego. Jeśli Twój umysł jest zamknięty na ten sposób, możesz po prostu zająć ręce czymś innym. Niektórym pomaga włożenie rąk do kieszeni, pstrykanie, uderzanie palcami np. o blat biurka. Zrób coś, co odwróci Twoją uwagę od nawyku obgryzania paznokci.

Jak przestać obgryzać paznokcie

Fot. Ryan Moreno on Unsplash

2. Zastępstwo

W obgryzaniu paznokci ważne jest dla nas to, że zamiast na sytuacji stresowej, koncentrujemy się na czynności. Zajmujemy głowę i ręce czynnością obgryzania paznokci lub skórek. Zaopatrz się w “gniotki” antystresowe lub małe piłeczki i noś je zawsze przy sobie. W sytuacjach stresujących, zamiast obgryzać paznokcie, zajmuj się swoim gadżetem. Innym sposobem jest noszenie rozmaitych przekąsek – chipsy, orzeszki, cukierki. Gdy się stresujesz i wiesz, że za chwilę możesz zacząć obgryzać paznokcie, sięgnij po przekąskę!

3. Lakier przeciw obgryzaniu paznokci

To jeden z najpopularniejszych sposobów na to jak przestać obgryzać paznokcie i jeden z najskuteczniejszych. W aptekach i drogeriach znajdziesz specjalne lakiery bezbarwne, które mają dodatkowo w składzie nieszkodliwe, ale nieprzyjemne w smaku substancje (zazwyczaj są one bardzo gorzkie). Obgryzanie paznokci sprawia, że do ust dostaje się również bardzo nieprzyjemny smak takiego lakieru, co ma zniechęcić osoby obgryzające paznokcie do tego nawyku. W sklepach są dostępne różne lakiery różnych marek. Polecamy Wam stosować na przemian 2-3 rodzaje, ponieważ organizm może przyzwyczaić się do smaku jednego i ten sposób może nie zadziałać. Wiele osób pozbyło się nawyku obgryzania paznokci właśnie dzięki gorzkim lakierom.

Skuteczne sposoby na to jak przestać obgryzać paznokcie

Fot. Julian Hochgesang on Unsplash

4. Lek na obgryzanie paznokci – manicure japoński

Manicure japoński to doskonały sposób na to jak szybko przestać obgryzać paznokcie. Jest to taki rodzaj manicure, który nie tylko daje efekt estetyczny, ale też odbudowuje płytkę paznokcia i sprawia, że paznokcie rosną o wiele mocniejsze i zdrowsze. Jeśli uda się zrobić ten zabieg poprawnie, to efekt będzie widoczny natychmiast. Paznokcie staną się doskonale odżywione, lśniące i gładkie a także uzyskają niezwykły  różowo-perłowy połysk przypominający odcień różowej perły. To doskonały krok na początek walki z problemem obgryzania paznokci. 

5. Malowanie paznokci, tipsy

Jeśli jesteś estetką i podobają Ci się piękne, zadbane dłonie, to może Ci pomóc po prostu wzorowy manicure na paznokciach. Możesz wykonać go sama lub w salonie. W momencie, gdy zaczniesz obgryzać paznokcie, możesz poczuć blokadę, gdy uświadomisz sobie, że Twój czas czy pieniądze przeznaczone na manicure zostaną zmarnowane. Zadbane i zdrowe paznokcie wyglądają naprawdę estetycznie. Staranny manicure może zahamować Twój nawyk obgryzania paznokci. Ubytki spowodowane obgryzaniem paznokci będą bardzo widoczne na intensywnych kolorach. Postaw na wyraziste kolory lub wzorki. Manicure w odcieniach nude może nie być aż tak skuteczny. Możesz zdecydować się też na tipsy lub przedłużanie paznokci żelem. Są to o wiele droższe metody, a świadomość wydanych pieniędzy może powstrzymać Cię przed obgryzaniem i niszczeniem efektów.

Sposoby na to jak przestać obgryzać paznokcie

Fot. engin akyurt on Unsplash

6. Rękawiczki przeciw obgryzaniu paznokci

Rękawiczki mogą skutecznie odwrócić Twoją uwagę od obgryzania paznokci. Zimą to bardzo naturalny i prosty sposób. Metoda jest o wiele bardziej skuteczna latem. Noś zawsze przy sobie rękawiczki i nakładaj je w momencie, gdy nadejdzie Cię ochota na obgryzanie paznokci. Gdy na zewnątrz będą upalne temperatury, w rękawiczkach będzie Ci o wiele trudniej wykonać niektóre czynności. Ponadto będzie Ci gorąco i możesz przykuwać uwagę innych ludzi, zwłaszcza obcych. Uświadom sobie wtedy, że gdyby nie problem z obgryzaniem paznokci, nie musiałabyś zakładać rękawiczek. Postaraj się przekonać samą siebie, że wolność od nawyku to niezwykle cenna sprawa.

Jak przestać obgryzać paznokcie

Fot. Takacs Alexandra on Unsplash

7. Chilli na obgryzanie paznokci

Nie jest to popularna metoda na to jak przestać obgryzać paznokcie, ale wiele osób dzięki niej oduczyło się obgryzania w sytuacjach nerwowych. Zanurz końcówki palców w sproszkowanym chilli. Gdy chociaż raz przypadkowo weźmiesz do ust taki paznokieć, to od razu zrozumiesz dlaczego ta metoda jest tak skuteczna. Pamiętaj jednak, żeby być bardzo uważnym i nie robić nic koło oczu, a zwłaszcza ich przecierać, mając palce zanurzone w przyprawie, bo możesz je mocno podrażnić. Jest to kontrowersyjna metoda, ale skuteczna.

 

Odzwyczajanie się od obgryzania palec po palcu

To kolejna metoda, ale sprawdzi się tylko u niektórych osób. Takich, dla których stopniowe pozbywanie się problemów jest o wiele łatwiejsze niż drastyczne metody, dlatego piszemy o niej osobno. Zacznij dbać na początek o kilka wybranych paznokci, np. 2-3. Gdy po pewnym czasie zauważysz jak bardzo różni się wygląd tych paznokci od tych, które wciąż obgryzasz, możesz przekonać się do tego, że jednak warto porzucić do końca ten nawyk. Po 2-3 pierwszych paznokciach, dołącz 2 kolejne i tak aż do końca. Metoda małych kroczków bywa skuteczniejsza – wszystko zależy od naszego charakteru i przyzwyczajeń.

Jak przestać obgryzać paznokcie

Fot. Sarah Cervantes on Unsplash

Jak szybko przestać obgryzać paznokcie?

Jak widzicie, skutecznych sposobów na to jak przestać obgryzać paznokcie jest dość dużo. Część z nich wymaga czasu i dyscypliny. Właściwie nie jest możliwe rzucenie nawyku obgryzania paznokci z dnia na dzień. Przygotuj się na tygodnie ćwiczeń i silnej woli. Warto jednak zdecydować się na taką walkę. Obgryzanie paznokci to nie tylko błahy problem kosmetyczny. To problem zakorzeniony głęboko w psychice i może być przyczyną wielu dolegliwości i chorób. Obgryzanie paznokci można też leczyć za pomocą psychoterapii, zwłaszcza gdy jest to nawyk związany z przeżywaniem przez nas stresu.

Jak wyglądają obgryzione paznokcie?

Nie jest to przyjemny widok, ale na koniec pokażemy Wam jak wyglądają obgryzione paznokcie. Czasami, gdy problem nas dotyka, nie potrafimy na niego spojrzeć od boku. Zdjęcia obgryzionych paznokci może uświadomią Ci, jak dużym problemem jest nawyk obgryzania paznokci i jeśli dotyczy on bezpośrednio Ciebie, to zmotywujesz się do walki z tym problemem!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (45 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  8 października 2021 21:53

    podobno lakier jest dobry

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany