Jak przekonać dziecko do czytania książek?

Ile książek w roku czyta statystyczny Polak? Tylko jedną książkę rocznie! To niestety bardzo przykry wynik. Jak sprawić, by nasz maluch w przyszłości poprawił ten wynik i pokochał czytanie? Szczególnie, gdy wokół wydaje się, że jest cała masa innych rozrywek, jak gry komputerowe, konsole, telewizja?  To bardzo czasochłonny proces i będzie wymagał od nas wiele cierpliwości. Przedstawiamy 6 wskazówek jak przekonać dziecko do czytania książek.

Anita Jankovic Unsplash.com

Zobacz także: Jak chronić i kontrolować, co Twoje dziecko publikuje w sieci?

Jak przekonać dziecko do czytania książek? – Przykład idzie od rodziców

Truizmem jest stwierdzenie, iż dzieci naśladują zachowania swoich rodziców. Naukowcy jednak potwierdzają, że małe dzieci chętniej w przyszłości sięgają po książki, jeżeli mają do nich pozytywne nastawienie. Widok mamy i taty z zadowoleniem poświęcających czas na lekturę z pewnością zachęci dzieci do pójścia w ich ślady.

Jak przekonać dziecko do czytania książek? – Czytaj dziecku na głos

Ubiegłoroczne badanie czytelnictwa zrealizowane przez TNS dla Biblioteki Narodowej wykazało, że kampanie świadomościowe związane z czytaniem dzieciom książek przynoszą rezultaty. Już trzy lata temu swoim pociechom czytało 54% rodziców, a w 20% z nich była to czynność codzienna lub prawie codzienna.[1]

Jak przekonać dziecko do czytania książek? – Wybieraj książki z ilustracjami

Ucząc dzieci miłości do książek, warto pamiętać o umiejętnościach skupiania uwagi u maluchów. Utrzymanie koncentracji jest dla milusińskich sporym wyzwaniem i z tego powodu należy zadbać o urozmaicenie podczas lektury. Czytanie bajki czy wierszyka ozdobionego kolorowymi obrazkami pozwoli zainteresować dziecko treścią i zachęci do tworzenia własnych historii.

Jak przekonać dziecko do czytania książek? – Zadbaj o różnorodność 

Pamiętaj, że czytając lub podsuwając dziecku lekturę kształtujesz jego gusta i osobowość. Zgromadźcie w domowej biblioteczce książki z wierszami, prozą, encyklopedie, komiksy czy literackie serie. Wcielajcie się razem w różne role, modulując głosy, odgrywając postacie czy naśladując dźwięki. W taki sposób maluch nie znudzi się czytaniem i będzie uważał je za doskonałą zabawę!

Jak przekonać dziecko do czytania książek? – Uszanuj wybory dziecka

Polecamy również: Dysleksja – jak pomóc dziecku ?

 Maluch to też człowiek, często bardzo zdecydowany. Zatem nie zmuszaj go do słuchania historii, które najwyraźniej się mu nie podobają. Przypatrz się, jakie książki lubi i proponuj mu podobne pozycje. Jeśli będziesz sprytnie dobierać lektury, Twoja pociecha może przekonać się do wcześniej odrzucanych opowiastek.

Jak przekonać dziecko do czytania książek? – Korzystaj z nowoczesnych technologii

 Miłość do książek warto zaszczepiać już od pierwszych momentów życia. Jednak każde dziecko przechodzi okresy buntu i wówczas dotychczasowi towarzysze książkowi skazani są na wygnanie. W takim momencie można sięgnąć po tajną broń w postaci… elektronicznych gadżetów. Mamy tu na myśli czytniki e-book, które świetnie sprawdzają się w podróżach, są podręczne, a także budzą zainteresowanie najmłodszych. I na nich możemy przeglądać zdjęcia, czy ilustracje zawarte w książce. To sprytna alternatywa, która może wzbudzić zainteresowanie malucha – przesuwający się tekst, obrazki i zmieniająca wielkość czcionki.

Również dla starszych dzieci e-book może być dobrą zabawą, Jeśli chcemy by nasze dziecko korzystało z niego często pamiętajmy o wyborze urządzenia z wyświetlaczem E Ink (czyli papieru elektronicznego), który jest bezpieczny dla oczu.

*****

PocketBook jest trzecim co do wielkości globalnym producentem wysokiej jakości czytników książek elektronicznych . Spółka ma w swojej ofercie także czytniki multimedialne oraz  tablety, które pracują w oparciu o system Android. Firma powstała w 2007 roku i ma swoją siedzibę w Lugano w Szwajcarii. Produkty PocketBook są dostępne w sprzedaży w 28 krajach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (256 głosów, średnia: 4,43 z 5)
loading... zapisuję głos...