Jak przebiega laserowa operacja zaćmy?

Nowoczesne metody leczenia pozwalają na bezbolesne przeprowadzenie całej procedury i to w ciągu zaledwie jednego dnia. W jaki sposób udało się to osiągnąć?

Chociaż zaćma jest chorobą leczoną od lat, to do niedawna operacja ta wiązała się z bolesną rekonwalescencją i bliznami pooperacyjnymi. Nowoczesne metody leczenia pozwalają jednak na bezbolesne przeprowadzenie całej procedury i to w ciągu zaledwie jednego dnia. W jaki sposób udało się to osiągnąć?

Jak przebiega laserowa operacja zaćmy

Drastyczne i inwazyjne leczenie przeszłości

Stopniowe, bezbolesne pogarszanie się widzenia, którego nie można zredukować za pomocą okularów spowodowane mętnieniem soczewek w naszych oczach, tak w skrócie można określić przebieg rozwoju zaćmy. To schorzenie znane jest medycynie niemal od starożytności. Pierwsze próby leczenia zaćmy polegały na wbiciu nożyka z boku głowy i zerwaniu więzadeł soczewki. W skutek tego drastycznego zabiegu opadała ona na dół gałki ocznej i nie blokowała już dostępu światła do oka. Wraz z rozwojem nauki zmieniały się metody leczenia zaćmy, do jednej z ciekawszych, choć wciąż bardzo inwazyjnych, należy metoda dr Tadeusza Krawicza, którą stosowano jeszcze w XX wieku. Polegała ona na wyrywaniu soczewki wraz z okrywającą ją torebką na zewnątrz oka za pomocą przykładania bardzo oziębionego narzędzia. Ostatnia epoka leczenia katarakty należała do operacji polegających na wykonaniu dużego, niemal centymetrowego nacięcia rogówki i wyłuskaniu soczewki na zewnątrz. Chociaż chirurgia stosowana zapewniała niemal całkowite bezpieczeństwo przebiegu operacji, to zabieg ten często wiązał się z niebezpiecznymi praktykami.

Operacyjne wycinanie zmętniałej na skutek rozwoju zaćmy soczewki, które stosowano w medycynie w ostatnich trzydziestu latach wielokrotnie wiązała się z celowym opóźnieniem przeprowadzenia zabiegu. Lekarze zdawali sobie sprawę z tego, że wraz z pogłębiającym się zmętnieniem soczewki stawała się ona coraz twardsza, przez co łatwiej było wydobyć ją w całości. Niestety taka procedura wiązała się nie tylko z przedłużeniem okresu uciążliwego niedowidzenia pacjentów, ale również ze szkodliwym dla wzroku działaniem opóźnienia operacji – tłumaczy dr Tomasz Goździewicz z kliniki Kalmedica.

Inwazyjna operacja wycinania soczewki wiązała się również z długotrwałą rekonwalescencją. Pacjent po zabiegu musiał spędzić w szpitalu czasem okres do dwóch tygodni, przedłużyć zwolnienie od pracy i unikać noszenia ciężkich rzeczy przez kilka miesięcy. Na szczęście nowoczesne metody, w rodzaju laserowej operacji likwidacji soczewki eliminują te wszystkie niedogodności pozwalając na przeprowadzenie zabiegu w ciągu zaledwie jednego dnia.

Nowoczesna  technologia dla prawidłowego widzenia

Nowoczesne metody leczenia katarakty opierają się na wykorzystaniu lasera femtosekundowego. Metodę stosuje się ze względu na precyzję wykonania zabiegu,  bezpieczeństwo pacjenta i  brak skutków pooperacyjnych takich jak szwy czy uciążliwa rekonwalescencja.

Przed operacją lekarz okulista przeprowadza badanie określające stopień zaawansowania zmętnienia soczewki, w oparciu o które wybierany zostaje najlepsza  metoda leczenia przy wykorzystaniu lasera. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i przeprowadza się go przy zastosowaniu leków, zmniejszających stres i napięcie oraz w znieczuleniu kroplowym. Następnie przy pomocy lasera femtosekundowego wykonane zostają minimalne nacięcia w rogówce. Są to porty , dzięki którym wprowaza się narzędzia do usuwania zmętniałej soczewki. Narzędzia generują fale ultradźwiękowe, rozbijające chorą tkankę oraz rodzaj mikroskopijnego odkurzacza, który odsysa rozdrobnioną soczewkę. Po usunięciu zmętniałej soczewki w jej miejsce wprowadza się nową, syntetyczną. Wszystko trwa zaledwie w jeden dzień – pacjent po zgłoszeniu się do kliniki otrzymuje znieczulenie, w ciągu zaledwie 10-15 minut usuwana jest jego chora soczewka i wprowadzona zostaje sztuczna. Już po 2 – 3 godzinach odpoczynku może on wracać do domu.

Połączenie lasera femtosekundowego zastępującego w praktyce skalpel i rękę chirurga oraz ultradźwiękowej metody usuwania zmętniałej soczewki, zwanej fakoemulsyfikacją pozwala na przeprowadzenie zabiegu w niezwykle bezpieczny sposób. Podczas operacji nie istnieje ryzyko uszkodzenia okolicznych, zdrowych tkanek i unika się uciążliwej rekonwalescencji oraz szwów pooperacyjnych – dodaje dr Tomasz Goździewicz z Kalmedica.

Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest niedawno przebyty zawał lub udar, przy których pacjent powinien unikać stresu związanego z procedurami operacyjnymi.

Właściwy wybór dla wzroku

Nowoczesne metody leczenia odnoszą skutek wyłącznie za sprawą właściwych narzędzi i przygotowanego do ich wykorzystywania personelu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór właściwej kliniki, w której decydujemy się podjąć leczenie. W przypadku tak precyzyjnych zabiegów jak np. laserowa operacja wydobycia zmętniałej soczewki do najważniejszych czynników bezpieczeństwa i gwarancji jakości należą: aparatura medyczna wykorzystująca zaawansowane technologie, doświadczony personel medyczny  oraz odpowiednio wyposażone zaplecze szpitalne.

– W naszej klinice Kalmedica korzystamy z nowoczesnego lasera VICTUS Bausch & Lomb, który oprócz zastosowania przy chirurgii zaćmy może być używany do laserowej korekcji wzroku metodą LASIK – mówi  dr Tomasz Goździewicz z Kalmedica.

Zaćma jest chorobą, na którą medycynie nie udało się znaleźć dotychczas skutecznej metody zapobiegawczej. Z tego właśnie powodu leczenie operacyjne przebyło tak długą drogę od drastycznego wycinania soczewki do femtofakoemulsyfikacji przeprowadzanej przy pomocy lasera. Współczesne techniki zabiegowe pozwalają więc na szybkie, bezbolesne, i co najważniejsze, skuteczne leczenie dotkliwego niedowidzenia wywołanego przez kataraktę. Laserowe operacje sprawiły więc, że zamiast postępującej choroby prowadzącej do ślepoty pacjent dotknięty zaćmą może liczyć na powrót do normalnego funkcjonowania w ciągu zaledwie jednego dnia. Niezależnie więc od wieku i stanu zdrowia warto skorzystać z tej możliwości naprawy jednego z najważniejszych zmysłów, jakim jest wzrok.

Zaćma – Dowiedz się jak zadbać o swoje oczy

Zaćma – Dowiedz się jak zadbać o swoje oczy

Wiedza Polaków na temat zaćmy wciąż opiera się na stereotypach. Brak rzetelnej wiedzy na ten temat powoduje niepotrzebny strach przed operacją, a choroba uchodzi za niebezpieczną i trudną do wyleczenia. A tak być nie powinno.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  19 maja 2014 06:38

    Dobrzę,że można zoperować zaćmę.

    Odpowiedz
  2. bbo  19 maja 2014 20:04

    Medycyna to jednak potęga.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany