Jak prawidłowo myć ręce, by uchronić się przed chorobą? Kilka łatwych do wdrożenia wskazówek

Domowy płyn do dezynfekcji czy olejek złodziei mogą okazać się bardzo skutecznymi środkami niszczącymi bakterie, grzyby i wirusy, które osiadły na naszych dłoniach. Pierwszym i podstawowym środkiem ochronnym jest jednak dokładnie umycie ich ciepłą wodą z mydłem. Wyjaśniamy, jak prawidłowo myć ręce i podpowiadamy, w jaki sposób zachęcić do tego innych domowników, na przykład dzieci!

jak prawidłowo myć ręce

www.pixabay.com

Jak prawidłowo myć ręce, by uchronić się przed chorobą? Kilka łatwych do wdrożenia wskazówek

Stało się. Po raz pierwszy znaleźliśmy się w sytuacji, o jakiej dotąd opowiadały tylko powieści science fiction i filmy w rodzaju „12 małp”. Najważniejszym zadaniem najbliższych tygodni wydaje się więc ograniczenie do minimum wszelkich ryzykownych sytuacji, w których możemy zarazić się niebezpiecznym koronawirusem. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy zmuszeni do odwiedzania miejsc publicznych i kontaktów z ludźmi choćby z racji wykonywanego zawodu? Wiele zdziałać może odpowiednie mycie rąk!

 

Jak prawidłowo myć ręce – instrukcja krok po kroku:

1) Zwilż dłonie ciepłą wodą. Nabierz mydła w płynie w zagłębienie dłoni.

2) Namydl kciuk jednej dłoni drugą i odwrotnie.

3) Namydl wnętrza obu dłoni, pocierając nimi o siebie.

4) Spleć palce tak, by dłonie utworzyły „koszyczek” i namydl je dokładnie.

5) Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej i odwrotnie.

6) Namydl obydwa nadgarstki.

7) Starannie opłucz dłonie, usuwając mydło. Osusz je dokładnie ręcznikiem.

 

Jak długo myć ręce?

Badania wykazały, że większość ludzi myje ręce około 6 sekund. Nie jest to niestety wystarczająco długi czas, by pozbyć się zarazków. Zdaniem lekarzy i naukowców optymalny czas bezpiecznego mycia rąk wynosi 20 sekund, a obecnie zaleca się, by robić to nawet 30 sekund – dla pewności.

W jaki sposób skutecznie odliczać czas? Odpowiedź na to pytanie szybko znaleźli pomysłowi internauci. Podobno dobrym sposobem jest jednoczesne… śpiewanie sobie piosenki. Początkowo wskazywano na urodzinowy szlagier „Sto lat”, którego długość odpowiada pożądanym 30 sekundom. Później, ktoś wpadł na pomysł, by myć ręce, śpiewając dwukrotnie refren „Białej armii” Beaty Kozidrak i w wielu miejscach pojawiły się nawet specjalne plakaty z tym „zaleceniem”. 

https://www.instagram.com/p/B9qlL-7H6v9/

Trick z muzycznym myciem rąk tak spodobał się internautom, że na Instagramie szybko stworzono wyzwanie „Mycie rąk z Beatą Kozidrak”, a dowcipna piosenkarka zaczęła udostępniać najzabawniejsze filmiki na swoim profilu. Na tym się jednak nie skończyło, bo sieć szybko zalały całe playlisty z utworami zagranicznych twórców, których hity mają refreny trwające 20 lub trochę ponad 20 sekund. Na liście znalazły się piosenki takie jak: „Love On Top” Beyonce, „Lose Yourself” Eminema, „Jolene” Dolly Parton, „Raspberry Beret” Prince’a czy „Landslide” Fletwood Mac.

Wkrótce potem Tidal skomponował własną oficjalną playlistę, na którą trafiły także „tematycznie” powiązane utwory, na przykład „Mydełko Fa” grupy Boys oraz „Hands Clean” Alanis Morisette. Cóż, wydaje się, że uczynienie z mycia rąk swoistego muzycznego rytuału to niezły sposób, by zachęcić do niego także innych domowników, choćby dzieci. Te ostatnie można namówić do odśpiewywania refrenu starej piosenki Fasolek „Mydło lubi zabawę”. A dodatkowo motywować pachnącymi, kolorowymi mydełkami, nawiązującymi do owoców, bohaterów z bajek czy zwierzątek.  W tym niepewnym i smutnym czasie wszystkim nam przyda się pewnie odrobina humoru. Szczególnie jeśli takie podejście może być pomocne w przeprowadzaniu skutecznej profilaktyki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  14 marca 2020 12:15

  higiena jest najważniejsza!

  Odpowiedz
 2. Neon  14 marca 2020 13:32

  Patent z „Białą armią” – mistrzostwo!

  Odpowiedz
 3. ANNASLO  19 marca 2020 13:14

  Warto również pamiętać o dezynfekcji przedmiotów których najczęściej się używa i dotyka poza domem, taki telefon, portfel ! mało się o tym mówi a to takie ważne. Jestem zmuszona poruszać się do pracy komunikacja miejska dlatego i wydaje mi się ze w takim przypadku ważna jest również dezynfekcja włosów czy odzieży wierzchniej. Jeśli chodzi o włosy to nie problem bo mamy na rynku rożnego typu lotiony do włosów które w składzie maja 60% alkohol , ja używam lotion regenerujący marki seboradin. Ale co z tymi kurtkami czy płaszczami ? 🙁

  Odpowiedz
 4. KassiaS  20 marca 2020 11:47

  Też ostatnio się nad tym zastanawiałam, bo przecież nie tylko ręce dotykają różnych powierzchni choćby te włosy właśnie…przecież na nich też wszystko się osadza, a później dotykamy je dłońmi. Ja nie mam potrzeby myć ich codziennie…może faktycznie to dobry pomysł by czymś je spryskiwać..a taki lotion można zabrać ze sobą do pracy. Można je dostać w aptece czy przez internet?

  Odpowiedz
 5. Maja  27 marca 2020 22:14

  O higienę powinno dbać się zawsze,a nie tylko w czasie korono wirusa!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany