Jak prawidłowo dbać o narzędzia chirurgiczne?
Narzędzia chirurgiczne wielokrotnego użytku można poddawać sterylizacji oraz dezynfekcji, dzięki czemu nadają się do ponownego użycia. Procesy te muszą być wykonane we właściwy sposób. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób należy dbać o narzędzia chirurgiczne, aby służyły przez długi czas.
Spis treści:
Czyszczenie narzędzi chirurgicznych – o czym trzeba pamiętać?
Wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku, takie jak imadła chirurgiczne, nożyczki czy igłotrzymacze, muszą być poddane wstępnemu myciu. Ma to skutecznie usunąć zabrudzenia zgromadzone na ich powierzchni. Pominięcie tego etapu może oznaczać, że sterylizacja i dezynfekcja nie przebiegną tak, jak powinny.
Mycie narzędzi warto wykonać od razu po zakończeniu operacji czy zabiegu, ponieważ pomoże to uniknąć sytuacji, w której brud zaschnie i będzie trudny do usunięcia.
Trzeba mieć na uwadze także to, że zabrudzenia mogą powodować uszkodzenia powierzchni narzędzi. Warto więc regularnie sprawdzać haki chirurgiczne oraz pozostałe narzędzia, co pozwoli ocenić, czy nie trzeba ich wymienić na nowe.
W jaki sposób sterylizuje się narzędzia?
Najczęściej wykorzystywanym sposobem na to, aby skutecznie wysterylizować imadła chirurgiczne, jest używanie autoklawu. To specjalne urządzenie, które pozwala na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Korzystając z tego sposobu sterylizacji, należy pamiętać o przestrzeganiu następujących zasad:
- niezbędne jest korzystanie ze specjalnych rękawów i torebek przeznaczonych do autoklawu,
- przed umieszczeniem w nim narzędzi, trzeba je najpierw otworzyć, aby sterylizacja objęła wszystkie obszary,
- warto układać je według rodzaju,
- po zakończonej sterylizacji należy je wyjąć i zostawić do całkowitego wyschnięcia.
Uwzględnienie tych reguł sprawi, że wysterylizowane haki chirurgiczne będą gotowe do ponownego użycia.
Najważniejsze zasady korzystania z jednorazowych akcesoriów medycznych
W placówkach medycznych, oprócz wielorazowych narzędzi, stosuje się także te przeznaczone do jednorazowego użytku. Są to m.in. igły, strzykawki czy rękawice chirurgiczne. Przed ich użyciem trzeba przede wszystkim sprawdzić datę przydatności. Jeśli w przypadku konkretnego produktu upłynął termin ważności, nie wolno go stosować. Mógł stracić swoje właściwości, a to z kolei wiąże się z tym, że może nie zadziałać tak, jak powinien.
Z akcesoriów jednorazowych nie można korzystać także wtedy, gdy sterylne opakowanie, w którym się znajdują, jest w jakikolwiek sposób uszkodzone. Przed ich użyciem, należy także dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nich widocznych zniszczeń. Jeśli rękawice chirurgiczne czy inne akcesoria noszą ślady uszkodzeń, nie wolno z nich korzystać, gdyż może to stwarzać niebezpieczeństwo dla pacjentów i personelu medycznego. W takiej sytuacji należy sięgnąć po nienaruszone akcesoria. Jednorazowe wyposażenie placówek ochrony zdrowia jest dostępne w ofercie hurtowni Mercant.