Jak pracować przyjemniej i wydajniej?

Spis treści:

Jakie problemy najczęściej dotykają ludzi pracujących zdalnie? Jak sobie z nimi poradzić? Co sprawi, że praca z domu będzie nie tylko przyjemna, lecz także wydajna?

Jak pracować przyjemniej i wydajniej

 

Każda osoba pracująca na etacie pewnie niejednokrotnie marzyła o tym, żeby móc pracować zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Zmiana trybu pracy na home office, choć niesie za sobą wiele korzyści (np. oszczędność czasu, brak szefa czatującego nad naszą głową), to nie jest rozwiązaniem idealnym dla każdego, a na początku, wbrew pozorom, stanowi nie lada wyzwanie. Jeżeli pozostajemy w tym układzie dłużej, warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki i rutynę, dzięki którym łatwiej będzie nam zorganizować pracę w domu.

​Home office, czyli praca w domu

Trwająca od ponad roku pandemia COVID-19 sprawiła, że kiedyś stosunkowo mało powszechne rozwiązanie, jakim jest praca zdalna, ze względów bezpieczeństwa stało się popularne praktycznie w każdej branży. Choć takie rozwiązanie mogłoby się wydawać dla wielu spełnieniem marzeń, dzięki któremu nie muszą zrywać się skoro świt z łóżka, tracić czasu na dojazdy czy martwić, co na siebie założyć, rzeczywistość okazuje się zgoła inna.

Wiele osób z dnia na dzień utknęło bowiem w swoich mieszkaniach z listą zadań do wykonania, bez wiedzy i narzędzi, jak pracować w domu. Home office w takiej formie często wiąże się z równie dużym, a nawet większym niż dotychczas stresem, natłokiem zadań i obowiązków oraz brakiem czasu na odpoczynek, zwłaszcza jeśli pozostałe obowiązki domowe wykonujemy w międzyczasie. Wiele osób pracujących zdalnie ma również problem z zachowaniem odpowiedniego balansu między pracą a życiem prywatnym. Poniżej przedstawiamy sprawdzone porady jak pracować z domu efektywnie i przyjemnie oraz jak urządzić biuro w domu.

 

​Porady: jak pracować z domu?

Organizacja pracy w domu to nie lada wyzwanie, należy bowiem pamiętać nie tylko o odpowiednim miejscu do pracy, lecz także sprzęcie i akcesoriach, które ułatwią nam wykonywanie naszych obowiązków. Pracując w trybie home office, często musimy wypracować sobie nową rutynę i znaleźć w sobie siłę do konsekwentnego wykonywania zaplanowanych zadań. Ważne jest również, by ograniczyć wszelkiego rodzaju rozpraszacze, a także uświadomić członków rodziny, że choć pracujemy zdalnie, to ilość naszego wolnego czasu nie uległa zmianie.

Jedną z rzeczy, o jakiej często zapominamy, pracując zdalnie, i która dotyka zwłaszcza ekstrawertyków, jest kontakt z ludźmi. Pamiętajmy, że pracując z domu, nie przestajemy być częścią zespołu! Nie bójmy się korzystać ze specjalnych komunikatorów czy telefonów do pracy zdalnej i nie odcinajmy się od ludzi. Nawet jeżeli na co dzień nie potrzebujemy kontaktu ze znajomymi z pracy w tematach zawodowych, warto raz na jakiś czas skontaktować się ze sobą i porozmawiać o tym, jak mija dzień czy wspólnie ponarzekać na uciążliwego przełożonego. To nie tylko sprawi, że będziemy na bieżąco z najnowszymi informacjami z życia naszej firmy, lecz także przyniesie korzyści dla naszego zdrowia psychicznego.

 

​Zadbaj o dobrą organizację czasu pracy

Efektywna i przyjemna praca w domu jest możliwa, pod warunkiem że odpowiednio się zorganizujemy. Najlepiej wieczorem dzień wcześniej dokładnie zaplanować wszystkie zadania, jakie mamy do wykonania, uwzględniając w przybliżeniu ich ramy czasowe. Choć wiadomo, że praca zdalna zapewnia większą elastyczność, warto wyznaczyć sobie mniej więcej stałe godziny pracy, uwzględniając w tym również przerwy w ciągu dnia na kawę czy posiłek. Organizacja czasu pracy w podobny sposób, jak miało to miejsce w naszej pracy stacjonarnej, jest bardzo ważna, zwłaszcza jeżeli z dnia na dzień musieliśmy przejść na tryb home office. Pamiętajmy bowiem, że pracując w domu, jesteśmy narażeni na ogromną ilość rozpraszaczy, a dodatkowo brak bezpośredniego nadzoru ze strony przełożonego może sprawić, że efektywna praca będzie o wiele trudniejsza.

Prawidłowa organizacja pracy w domu najczęściej zostaje zaburzona przez różnego rodzaju czynności z życia prywatnego, takie jak sprzątanie, gotowanie, przeglądanie portali społecznościowych czy nawet zakupy w internecie. Wielu z nas mylnie wychodzi z założenia, że dobrym pomysłem jest wykorzystanie przerw w pracy na prasowanie czy ugotowanie obiadu. Praca zdalna nie powinna być jednak traktowana ulgowo, a najlepszym sposobem na uniknięcie rozpraszaczy jest w miarę możliwości całkowite odizolowanie się od nich, a ponadto zaplanowanie wszystkich dodatkowych czynności poza godzinami przeznaczonymi na pracę. W przypadku dzieci dobrze jest dzień wcześniej przygotować dla nich ciekawe zajęcia, którymi będą mogły samodzielnie się zająć. Jeżeli nasze domowe biuro znajduje się w salonie, unikajmy włączania w ciągu dnia telewizora, który niepostrzeżenie również będzie skutecznie nas rozpraszał.

Jak pracować przyjemniej i wydajniej

​Jak urządzić biuro w domu?

Jednym z najważniejszych warunków sukcesu w przypadku pracy zdalnej jest odpowiednia organizacja stanowiska pracy. Koniecznie zadbajmy o to, by było ono oddzielone od reszty domu. Jeżeli nie mamy możliwości wygospodarowania do tego celu osobnego pomieszczenia, warto przestrzennie wyznaczyć swoją strefę pracy i dostosować do swoich osobistych preferencji.

Często popełnianym błędem jest praca w łóżku czy też na kanapie w salonie. Nasz organizm powinien umieć jasno rozróżnić strefy wypoczynku od strefy roboczej, co bezpośrednio przekłada się na wzrost skupienia i kreatywności. Pracując z kanapy, trudno nam będzie potem w tym samym miejscu odpocząć, a z kolei wykorzystując do pracy blat kuchenny, musimy liczyć się z tym, że będą nas rozpraszać nieumyte naczynia. Pracując zdalnie na cały etat, niezwykle ważne jest również to, by zadbać o wygodę i ergonomię w miejscu przeznaczonym na pracę. W miarę możliwości zaopatrzmy się w wygodne biurko i fotel, a także wszelkiego rodzaju akcesoria przydatne nam w codziennej pracy, takie jak kalendarz, notatnik, segregatory czy długopisy.

 

Jak można pracować w domu? Z pewnością nie w piżamie lub rozciągniętym dresie. Udowodniono bowiem, że choć takie rozwiązanie z pozoru jest wygodne, nie tylko utrudnia nam skupienie się na obowiązkach zawodowych, lecz także może być problematyczne w sytuacji, gdy szef zaprosi nas nagle na szybkie spotkanie online.

​Regularne odżywianie i suplementacja

Choć wydawać by się mogło, że w trakcie home office łatwiej nam zadbać o regularne i zdrowe posiłki, w praktyce często efekt jest wręcz odwrotny. Zdecydowanie częściej pracując zdalnie, rezygnujemy z wcześniej przygotowywanych posiłków, w zamian regularnie sięgając do lodówki po drobne przekąski lub słodycze. To błąd, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że ograniczamy swój codzienny ruch, bo przecież nie musimy dojeżdżać do biura czy poruszać się po miejscu pracy. Zdecydowanie częściej w domu przesadzamy również z ilością wypijanej w ciągu dnia kawy.

Zamiast kolejnej filiżanki małej czarnej, warto zadbać o to, by w diecie znalazły się składniki w naturalny sposób wspierające naszą koncentrację i redukujące zmęczenie. Dobrym rozwiązaniem są odpowiednie suplementy diety, takie jak poprawiające skupienie Deep Focus From Plants. To unikalna kompozycja ekstraktów roślinnych, które nie tylko zwiększają szybkość reakcji, lecz także dostarczają odpowiednich składników do produkcji energii dla mózgu, co ułatwia skupienie i koncentrację. Co ważne, posiłki w ciągu dnia powinny być zjadane z dala od komputera, tak by w tym czasie organizm miał czas na regenerację i oczyszczenie umysłu.

​Balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym

Zasady organizacji pracy w domu powinny również uwzględniać wyraźną granicę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. To, że pracujemy w ramach home office, nie oznacza, że powinniśmy być dostępni dla naszych współpracowników przez całą dobę, jak również że domownicy mogą nam przeszkadzać w dowolnym momencie w ciągu dnia. Oprócz wyznaczenia sobie ram czasowych przeznaczonych na pracę warto również zadbać o zorganizowanie swoich obowiązków domowych w taki sposób, jakby to miało miejsce gdybyśmy normalnie pracowali na etacie. Nie pozwólmy, by prywatne sprawy czy spotkania towarzyskie mieszały się w ciągu dnia z naszymi obowiązkami zawodowymi, możemy bowiem potem odnosić wrażenie, że cały czas pracujemy.

Koniecznie zadbajmy również o to, by wypoczywać inaczej niż „siedząc w pracy”. Dni robią się coraz cieplejsze, dlatego po zakończonej pracy, zamiast spędzać czas w domu, warto wyjść na krótki spacer czy skorzystać z takich aktywności fizycznych jak rower lub rolki. Świeże powietrze i promienie słońca nie tylko pomogą nam się zrelaksować, lecz także dodadzą energii do działania na kolejny dzień.

Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

Przeczytałaś setki poradników mówiących, co powinnaś zrobić, by być szczęśliwa, ale opisane tam działania nie przynoszą efektów? Być może lepiej sprawdzi się metoda odwrotna. Sprawdź, czego nie robić, by być szczęśliwą i spróbuj oprzeć swoje życie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (66 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  10 maja 2021 08:41

    balans, balans, balans

    Odpowiedz
  2. Maadzia  13 maja 2021 07:40

    Od marca tamtego roku pracuje zdalnie, więc zdążyłam się już przyzwyczaić. Mam porządne biurko i wygodny fotel. Zawsze planuje sobie dzień pracy, by nie zapomnieć wszystkiego zrobić. Do tego robię sobie przerwy na kawę, na włącznie irobota czy jedną dłuższą obiadową. Szef raczej nie narzeka na moją prace.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany