Jak praca zdalna wpływa na nasze samopoczucie?

Rok 2020 wywrócił nasze życie do góry nogami. Wiele z nas klasyczną, stacjonarną pracę zastąpiło trybem pracy zdalnej. Praca w warunkach domowych dla jednych oznacza wygodę i oszczędność czasu na dojazdy, ale dla innych to zatarcie granicy pomiędzy odpoczynkiem a obowiązkami zawodowymi. Jak praca zdalna wpłynęła na samopoczucie Polaków?

Pracując w trybie zdalnym musimy wyjątkowo zadbać o swoje samopoczucie i postawić wyraźne granice pracy i odpoczynku. Trudno pracując i odpoczywając w tym samym miejscu o zachowanie właściwej równowagi. Ciągłe siedzenie z telefonem w ręku lub przed komputerem, okazuje się nie być dobre dla naszego zdrowia. Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie? Czy Polacy tęsknią za biurem?

Fot. mat. przysłane

Praca zdalna a samopoczucie Polaków – badanie Dailyfruits

Dailyfruits przeprowadziło badania, z których jasno wynika, że ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że odkąd pracuje zdalnie ma więcej czasu dla siebie. Część osób jednak odczuła negatywne konsekwencje pracy zdalnej. 32% pracowników zauważyło, że zmniejszyła się ich efektywność, 31% przyznało, że częściej niż wcześniej zajada stres. 21% ankietowanych skarżyło się, że z powodu pracy zdalnej czuje przygnębienie i frustrację. 19% jako dominującą emocję wymieniało samotność. 11% zadeklarowało, że praca zdalna jest przyczyną stresu. Jest jednak duża grupa ludzi, którzy o pracy zdalnej wyrażają się w samych superlatywach: 21% ankietowanych odczuwało przede wszystkim zadowolenie, aż 28% spokój i relaks.

Polacy podzieleni

Według raportu z badań emocje rozkładały się na pół. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, czy praca zdalna jest odbierana przez większość pozytywnie, czy negatywnie. Wszystko zależy od subiektywnej oceny konkretnej osoby, firmy w której pracuje, branży, stanowiska oraz płci. U mężczyzn dominują pozytywne emocje – 58%. Inaczej jest u kobiet, gdzie pozytywne emocje stanowią jedynie 43%.

Czy Polacy lubią pracować w biurze?

Główne powody dla których nie lubimy pracować w biurze to uciążliwy dojazd, brak parkingu czy korki – łącznie 54% odpowiedzi. Na pewno większe zadowolenie oraz spokój i relaks deklarowały te osoby, które dzięki pracy zdalnej zyskały więcej czasu dla siebie. Niechęć wzbudza również poczucie bycia kontrolowanym lub nielubianym, a także dodatkowe obowiązki. Jednak 85% Polaków pracujących zdalnie mówi, że brakuje im bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami, a 68% pracowników tęskni za atmosferą biura.

Poczucie osamotnienia i wykluczenia w trybie Home Office

Praca z domu ma wiele zalet, ale ma też znaczące wady. Pracownik zdalny może czuć się osamotniony lub wykluczony. Co drugi pracownik biorący udział w badaniu Dailyfruits, zapytany dlaczego lubi pracować w biurze, wskazał na pierwszym miejscu kontakt z innymi pracownikami. Aż 85% ankietowanych uważa, że brakuje im bezpośrednich spotkań ze swoimi współpracownikami. 78% wskazało spotkania przy kawie, co jest jak wiadomo popularnym elementem związanym z kulturą biurową. 68% pracowników tęskni za atmosferą biura. To pokazuje, jak ważne dla pracowników są kontakty międzyludzkie.

Człowiek jako istota społeczna – to wciąż ważne dla naszego rozwoju!

Dla co drugiego zapytanego Polaka najważniejszym czynnikiem, który skłania do przebywania w biurze są ludzie. Przyjazna atmosfera, możliwość spotkań czy wspólne posiłki to jest to czego brakuje nam najbardziej na home office. Funkcjonowanie w pandemicznej rzeczywistości, związane z świadczeniem pracy zdalnie, zatarło w wielu organizacjach granice między sferą i przestrzenią życia zawodowego i prywatnego. To spowodowało, że pracujący ponownie chcą odzyskać balans pomiędzy funkcjonowaniem w firmie, a prowadzeniem życia prywatnego

Są wśród Was osoby, które wciąż pracują w trybie zdalnym? Jak postrzegacie ten model pracy?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (49 głosów, średnia: 4,86 z 5)
loading... zapisuję głos...