Sweter wełniany – jak prać sweter z wełny, by go nie zniszczyć?

Sweter z wełny – miękki, ciepły, zimą niezawodny. Te, które mają naprawdę dobry skład kosztują niemało. Warto więc wiedzieć jak o nie dbać, by jak najdłużej wyglądały jak nowe. Znamy mnóstwo przypadków, gdy ktoś nieuważnie uparł swój wymarzony sweter z wełny w pralce nie zapoznając się wcześniej z zasadami dotyczącymi tego jak prać sweter z wełny. Niestety, nieodpowiednio uprana wełna skurczyła się o co najmniej kilka rozmiarów i nadawała się już wyłącznie do… kosza.

Spis treści:

Zastanawiałaś się kiedyś jak prać sweter z wełny, by go nie zniszczyć? Wełna jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego traktowania. Jak dbać o wełnę, by służyła nam jak najlepiej przez kilka sezonów? Czy można sweter z wełny prać w pralce? Jak prać swetry wełniane, by ich nie zniszczyć?

Jak prać sweter z wełny

Jak prać sweter z wełny?

Wełna jest bardzo specyficzna i wymaga specjalnego traktowania. Aby swetry z wełny jak najdłużej cieszyły się idealnym wyglądem, należy prać je… jak najrzadziej. Nie oznacza to jednak, że musisz je na tyle oszczędzać, że w ciągu zimy założysz je maksymalnie 2-3 razy. Jak najbardziej możesz chodzić w nich częściej, ale nie musisz po każdym włożeniu ich prać. Częste pranie swetrów z wełny uszkadza delikatne włókna i sprawi, że ubrania szybko stracą na wyglądzie. Jeśli chcesz pozbyć się niewielkie zabrudzenia, plamy ze swetra na wełnie, najlepiej jeśli wyczyścisz tylko zabrudzony fragment nie zamaczając całego swetra. Rozumiemy jednak, że po 2-3 założeniach (czasami nawet po 1!) możesz czuć się nieświeżo i mieć obiekcje przed kolejnym założeniem swetra. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które pomogą Ci utrzymać sweter z wełny w idealnym stanie.

Sprawdź metkę!

Jeśli po raz pierwszy pierzemy nowe ubranie, to naturalnie powinniśmy najpierw zapoznać się z metką. To na niej znajdują się wszystkie najważniejsze informacje. Na ubraniach z wełny często na metce możemy znaleźć informację o konieczności prania chemicznego. Oznacza to, że nie powinno się go odświeżać tradycyjnie, wodą. Sweter potraktowany wodą może wtedy bezpowrotnie się uszkodzić i do niczego już się nie nadawać. Jeśli natomiast na metce nie ma takiej informacji, to możesz spokojnie prać sweter samodzielnie w domu.

jak prać wełniane swetry

Czy można prać sweter z wełny w pralce?

Nie namawiamy, ale raczej nie ma przeciwwskazań. Ręczne programy w pralkach są bardzo delikatne i nie powinny zaszkodzić ubraniom. Upewnij się jednak, że na pewno jest to łagodny program. Prawidłowy ręczny program w pralce pierze w 30 stopniach na minimalnych obrotach, bez dodatkowego wirowania. Takie pranie jest dobre dla swetrów z wełny, które nie wymagają prania chemicznego. Niektóre pralki mają również programy do prania wełny, które są jeszcze delikatniejsze. Te sprawdzą się idealnie w odświeżaniu ubrań z wełny.

Jak prać sweter z wełny w pralce?

Jeśli zdecydujesz się na pranie swojego ulubionego wełnianego swetra w pralce, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim zapnij guziki, jeśli jest to rozpinany sweter i przewróć go na lewą stronę. Najlepiej włożyć sweter do bawełnianej siateczki przeznaczonej do prania delikatnych rzeczy lub bielizny. Może się on jednak nie zmieścić, bo zazwyczaj takie torebeczki są małe. Wtedy możesz do prania dołączyć ręcznik, by zminimalizować tarcie materiału. Nie ładuj pralki do pełna – w bębnie powinno być luźno. Przed włączeniem pralki upewnij się, że nastawiłaś odpowiedni program. Jeśli sweter się skurczy lub naruszy się jego tekstura to już nie będzie odwrotu. Większości ubrań nie da się odratować.

Sweter z wełny jak prać

Sweter z wełny – pranie ręczne

Nie każdy ma pełne zaufanie do swojej pralki, co jest w pełni zrozumiałe patrząc też na cenę wełnianych ubrań. Jeśli masz czas i ochotę, zachęcamy do prania ręcznego. Masz wtedy pewność, że Twojemu swetrowi nic nie grozi. Jak prać sweter z wełny ręcznie? Po pierwsze, zaopatrz się w dużą miskę, a przed praniem zapnij wszystkie guziki swetra.

  1. Włóż przewrócony na lewą stronę sweter do miski z letnią wodą z dodatkiem dedykowanego płynu i poczekaj, aż namoknie. 
  2. Co jakiś czas możesz przewracać sweter, co przyspieszy proces namaczania. Możesz też ugniatać sweter, ale nie pocieraj go i nie wyżymaj.
  3. Po praniu delikatnie odciśnij sweter z nadmiaru wody, używając w tym celu ręcznika.

Wełniane swetry wymagają nie tylko specjalnego traktowania w czasie prania, ale i podczas suszenia.

Jak suszyć sweter z wełny?

Swetry z wełny w czasie suszenia mogą ulec rozciągnięciu i deformacji. Dlatego też wymagają specjalnego traktowania również po praniu. Nie wieszaj go tak, jak wszystkich innych elementów garderoby bezpośrednio na sznurku suszarki. Sweter z wełny należy suszyć na płasko. Wykorzystaj do tego celu suszarkę – rozłóż na niej na płasko sweter. Przygotuj się na to, że może z niego kapać woda. Pod suszarkę podstaw duży ręcznik. Latem kusi nas, żeby wystawiać pranie na słońce, by szybciej wyschło. Pamiętaj, żeby nie robić tak z wełną – wysoka temperatura może spowodować jej kurczenie i to o kilka rozmiarów! Z wełną nie ma żartów! Wełniany sweter może schnąć nawet do kilku dni.

jak prać wełniany sweter

Co zrobić żeby sweter się nie rozciągnął po praniu?

Jeśli będziesz trzymać się podanych wyżej zasad, to sweter z pewnością się nie rozciągnie, ani tym bardziej nie skurczy. Jeśli natomiast trafiłaś na ten artykuł już po tym, jak Twój sweter z wełny rozciągnął się po praniu, najpewniej pod wpływem nieprawidłowego suszenia, to mamy świetną wiadomość. Można go skurczyć i przywrócić mu mniejszy rozmiar traktując go… zupełnie odwrotnie niż podane wyżej zasady. Możesz namoczyć go w gorącej wodzie, a następnie wysuszyć na płasko. Sweter po takim działaniu powinien się skurczyć. Uważaj jednak, by nie przesadzić.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (52 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...