Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki to coś z czym chyba większość z nas miała problem na którymś etapie życia. Niektórzy uważają, że dotyczy on jedynie nastolatków, ale niestety nie jest to prawda. Zaskórniki mogą pojawić się w każdym wieku i są niezwykle trudne do zwalczenia. Jak pozbyć się zaskórników? Mamy dla Was kilka skutecznych sposobów na walkę z zaskórnikami

Spis treści:

Najczęściej polecanymi, najprostszymi w obsłudze sposobami są domowe maseczki na twarz.  Zanim przejdziemy do omówienia wszystkim, znanych nam i sprawdzonych sposobów, zaczniemy od wiedzy i teorii. Czym są zaskórniki? Co to są głębokie zaskórniki zamknięte? Czy jest coś takiego jak dieta na zaskórniki? I wreszcie – jak pozbyć się zaskórników? Na te i na wiele więcej pytań odpowiemy poniżej!

Jak pozbyć się zaskórników

Co to są zaskórniki?

Zaskórniki, potocznie nazywane są “wągrami” lub “kaszką”. W zależności od tego, czy mówimy o zaskórnikach otwartych, czy zaskórnikach zamkniętych. Zaskórniki otwarte, to widoczne, małe czarne kropki. Najczęściej są powiązane z tłustą cerą, pojawiają się w tzw. strefie T twarzy, czyli w okolicach nosa, brody i czoła. Zaskórniki zamknięte, czyli “kaszka”, to małe grudki w kolorze skóry, mogą być wypełnione białą (nie ropną!) treścią. Długo panowało przekonanie, że zaskórniki można czyścić manualnie – swego czasu zabieg oczyszczania manualnego u kosmetyczek cieszył się ogromną popularnością. Dziś już wiemy, że są lepsze sposoby na to, żeby pozbyć się zaskórników.

Skąd się biorą zaskórniki?

Przyczyn powstawania zaskórników jest mnóstwo. Mogą powstawać zarówno ze względu na predyspozycje genetyczne, jak i być wynikiem używania nieodpowiednich kosmetyków do makijażu. Oto kilka najpopularniejszych przyczyn:

  • zmiany hormonalne,
  • genetyka,
  • nieprawidłowe oczyszczanie skóry,
  • niedostateczny demakijaż,
  • zbyt odżywcze formuły kosmetyków do pielęgnacji,
  • za intensywne złuszczanie skóry.

Tak więc zaskórniki mogą być efektem tymczasowym przez nieprawidłową pielęgnację lub stosowanie niewłaściwych kosmetyków, ale również mogą być uwarunkowane w o wiele poważniejszych przyczynach. W takiej sytuacji nie pomoże już zwykła zmiana pielęgnacji lub odstawienie któregoś z kosmetyków. Należy wtedy zwrócić się o pomoc do dermatologa, który zaleci kolejne kroki.

Makijaż a zaskórniki

To dość powszechna opinia, że makijaż ma ogromny wpływ na powstawanie zaskórników. Nie jest to jednak do końca prawdą. Dawniej kosmetyki do makijażu miały o wiele cięższe i bardziej tłuste formuły, a ich składniki faktycznie w większości były komedogenne, czyli przyczyniły się do zatykania porów skóry, co w rezultacie przekładało się na powstawanie zaskórników. Obecnie jest wiele kosmetyków do makijażu, które są lekkie, mają nietłuste formuły. Takie kosmetyki raczej nie powinny mieć negatywnego wpływu na stan Twojej cery.

Jak pozbyć się zaskórników - domowe sposoby

Dieta na zaskórniki

Niestety, nie ma czegoś takiego jak typowa dieta na zaskórniki, dzięki której magicznie pozbędziemy się problemu. Są natomiast takie produkty, które mogą potęgować występowanie zaskórników i innych problemów z cerą. Najlepiej je wyeliminować z diety – o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o żywności wysoko przetworzonej, słodkiej, o wysokiej zawartości węglowodanów prostych. Oczywiście raz na jakiś czas można po nie sięgnąć, ale nie mogą stanowić większości w naszej diecie. Takie produkty, oprócz tego, że nie wpływają dobrze na nasz organizm, to mogą również prowadzić do licznych niedoborów, przez co skóra będzie wyglądała na zmęczoną i poszarzałą. Zachwianie i niedobory w diecie to także wypryski, zaskórniki i wykwity skórne. Jeżeli masz problem z cerą, stanowczo ogranicz również spożywanie alkoholu. Postaw na urozmaiconą, bogatą dietę. Wprowadź do swojego jadłospisu antyoksydanty (np. cynamon, kurkuma, imbir, owoce, warzywa, oleje roślinne), probiotyki (kefir, jogurt), witaminę A i C, cynk, selen, pełnowartościowe białko.

Substancje komedogenne a zaskórniki

Nie tylko kosmetyki do makijażu mogą mieć właściwości komedogenne. Także te do pielęgnacji mogą wykazywać podobny efekt uboczny. Przestrzegamy więc przed ostrożnym stosowaniem kosmetyków o bogatej, tłustej formule. Może tak być, że Twoja cera nie poddaje się temu działaniu i stosowanie takich kosmetyków nie zrobi jej krzywdy, ale jeżeli tylko zauważysz, że coś się dzieje z Twoją skórą, to zacznij od odstawienia kosmetyków z takimi składnikami:

  • parafina – powstaje w procesie destylacji ropy naftowej. W składach pojawia się jako Paraffinum Liquidum, Paraffin, Mineral Oil, Petrolatum.
  • lanolina i pochodne lanoliny – wosk zwierzęcy, Acetylated Lanolin, Acetylated Lanolin Alcohol, PEG 16 Lanolin, Solulan.
  • olej kokosowy
  • masło kakaowe
  • olej kukurydziany
  • olej awokado
  • ekstrakt z alg – Algae Extract
  • Butyl stearate – substancja natłuszczająca, Butyl Stearate

To lista najczęściej występujących składników komedogennych. Jest ich oczywiście o wiele więcej, ale te spotkasz najczęściej.

Domowe sposoby na zaskórniki

Domowe maseczki na twarz w walce z zaskórnikami

Maseczki na twarz to coś, co uwielbiamy. Kochamy zwłaszcza te, które można samodzielnie przygotować w domowym zaciszu. Na wągry skuteczne będą zwłaszcza maseczki wykonane z żelatyny, z jaja kurzego, sody oczyszczonej, na bazie węgla aktywnego.

Sprawdź nasze TOP 33 przepisy na domowe maseczki na twarz: 

Maseczki na twarz DIY – ponad 40 przepisów, które warto wypróbować

Maseczki na twarz DIY – ponad 40 przepisów, które warto wypróbować

Domowe maseczki na twarz DIY  - czyli zabieg kosmetyczny w warunkach domowych. Zajmuje niewiele czasu od 5- 30 min, a efekt w postaci poprawy wyglądu skóry - gwarantowany i natychmiastowy! W szczególności maseczki domowe - ich przygotowanie jest zwykle szybkie i banalnie proste, a co najważniejsze wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w swojej kuchni! Gama domowych receptur jest szeroka. Wśród maseczek do twarzy DIY znajdziesz na przykład maseczki oczyszczające, nawilżające, regenerujące a także spłycające zmarszczki - dla cery dojrzałej. Poznaj ponad 40 przepisów na te domowe kosmetyki.

Jakie kosmetyki na zaskórniki?

Szukając odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się zaskórników, często sięgamy po produkty drogeryjne, nie zagłębiając się w ich skład, a jedynie ufając temu, co obiecuje na opakowaniu producent. Mamy dla Ciebie małą ściągę, dzięki której będziesz wiedzieć, jakich składników w kosmetykach szukać, żeby pozbyć się zaskórników.

  1.  Kwasy – salicylowy i niektóre kwasy AHA (np. glikolowy). Kwasy przyspieszają złuszczanie się skóry i jej odnowę. Ponadto, kosmetyki z kwasami AHA nadają skórze blasku i eliminują przebarwienia.
  2. Olejek z drzewa herbacianego – uspokaja stany zapalne i zapobiega dalszemu pogłębianiu się ich. Olejek herbaciany pomaga w tym, żeby zaskórniki nie przekształciły się w stany zapalne.
  3. Nadtlenek benzoilu
  4. Siarka
  5. Glinka – działa odtłuszczająco, pozbywa się nadmiaru sebum i matowi cerę, a przy tym usprawnia gojenie się stanów zapalnych
  6. Niacynamid – witamina B3 to prawdziwy Święty Graal w pielęgnacji skóry. Poświęcimy mu nieco więcej czasu.

Niacynamid na zaskórniki

Niacynamid to obecnie jedna z najbardziej wszechstronnych substancji aktywnych wykorzystywanych w kosmetyce. Koi skórę, oczyszcza ją, wygładza i pięknie nawilża. Jest bardzo skuteczny w walce z zaskórnikami. Jeżeli chcesz pozbyć się zaskórników, koniecznie przyjrzyj się kosmetykom z niacynamidem. Kosmetyki z tym składnikiem działają antybakteryjnie i kojąco, a przy tym nie przesuszają skóry i wspomagają redukcję przebarwień. Pamiętaj jednak, żeby nie łączyć niacynamidu z kwasem askorbinowym oraz kwasami AHA/BHA. Jest to coraz popularniejszy składnik, więc z łatwością znajdziesz go wśród łatwo dostępnych kosmetyków w drogerii lub aptece.

Zaskórniki – tego nigdy nie rób!

Pytanie o to, jak pozbyć się zaskórników, to jedno z najczęstszych pytań kosmetycznych pojawiających się w sieci. W Internecie roi się od porad i opinii. Nie każda jest jednak sprawdzona. Czego na pewno nie robić próbując się pozbyć zaskórników?

1. „Odkurzacze” do twarzy

Ostatnio, na fali lockdownu, po zamknięciu usług kosmetycznych, tzw. “odkurzacze do twarzy” cieszyły się ogromną popularnością. Jest to produkt, który w założeniu swoim działaniem miał przypominać urządzenie do mikrodermabrazji. W rzeczywistości jednak może zrobić skórze sporą krzywdę. “Odkurzacz” zasysa skórę i siłą wyrywa zaskórniki. To niebezpieczne zwłaszcza dla cery wrażliwej, naczynkowej i dojrzałej.

2. Nadmierne złuszczanie

Gdy rozpoczynamy walkę z zaskórnikami, wydaje nam się, że im więcej dla skóry będziemy robić, tym lepiej. Trzeba być jednak ostrożnym, zwłaszcza w kwestii peelingów. Nadmierne złuszczanie skóry może przynieść więcej szkody, niż pożytku, a skóra będzie działać w sposób odwrotny od tego, jak byśmy chcieli – będzie bardziej przetłuszczona, podrażniona, mogą pojawić się nowe niedoskonałości.

3. Maseczki peel off

Domowe maseczki na twarz typu peel off to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli zdecydujesz się na gotową wersję, dokładnie przeanalizuj skład. Zdarza się, że dodatkiem do tego rodzaju maseczek jest… klej, który podbija efekt “peel off” takiej maseczki, ale jednocześnie nie wyciąga zaskórników spod skóry, a odrywa wierzchnią warstwę skóry. Jedynym efektem jest wtedy podrażnienie skóry. 

4. Oleje do demakijażu

Jeżeli borykasz się z zaskórnikami, zwróć uwagę na to czym wykonujesz demakijaż. Ciężkie, olejowe konsystencje kosmetyków mogą zatykać pory i przyczyniać się do powstawania zaskórników. Podobnie jest z silnie nawilżającymi kremami o ciężkiej formule. Zwróć uwagę na to, czy w składzie tych kosmetyków nie występują składniki komedogenne.

zaskórniki domowe sposoby

Walka z zaskórnikami to praca wymagająca czasu i cierpliwości. Zdarza się, że domowe sposoby i maseczki nie pomogą, zwłaszcza, gdy zaskórnik jest już w fazie zmian zapalnych. Wtedy skutecznie może pomóc np. terapia antybiotykowa albo hormonalna, którą może zlecić wyłącznie lekarz.

Jak zrobić mydło z węglem aktywnym? Przepis DIY, dzięki któremu naturalnie oczyścisz skórę i odblokujesz pory

Jak zrobić mydło z węglem aktywnym? Przepis DIY, dzięki któremu naturalnie oczyścisz skórę i odblokujesz pory

Węgiel aktywny, nazywany także czarnym złotem, od jakiegoś czasu święci tryumfy w branży kosmetyczno-leczniczej. Doceniliśmy nie tylko jego pozytywny wpływ na układ trawienny oraz zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn, ale także kojącą moc w leczeniu trądziku i innych niedoskonałości skóry. Ponieważ jednak niektóre kosmetyki z dodatkiem tego cennego składnika nie spełniają oczekiwań konsumentek z uwagi na obecność innych niechcianych substancji albo po prostu wykraczają cenowo poza ich możliwości, przygotowaliśmy dla Was prosty przepis na domowe mydło z węglem. Zapraszamy po minimalistyczną recepturę, którą z łatwością odtworzycie w domowych warunkach!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (55 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  16 czerwca 2021 17:36

    przeraziłam się maseczkami peel-off, a tak je lubiłam…

    Odpowiedz
  2. Slowage  7 lipca 2021 07:31

    Trzeba po prostu dobrać odpowiednie kosmetyki do cery. Dobrze jest nauczyć się składów kosmetyków co wcale nie jest takie trudne jak wydaje się na początku. W sieci jest wiele przewodników oraz warto jest sobie je poczytać 🙂
    Od siebie polecam również zabiegi na twarz.
    Wybierzcie się do gabinetu w Krakowie, powinni dobrać tam odpowiednie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany