Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków?
Niewygodne obuwie, wady śródstopia albo nieprawidłowy chód – to najpopularniejsze przyczyny wystąpienia nagniotków. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Niewygodne obuwie, wady śródstopia albo nieprawidłowy chód – to najpopularniejsze przyczyny wystąpienia nagniotków. Odciski pojawiające się na stopach są problemem wielu pań. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak się z nimi definitywnie uporać.
W trosce o piękne stopy
Nagniotki powstają najczęściej w wyniku długotrwałego nacisku na część stopy, przeważnie na palec lub piętę, co prowadzi do miejscowego stwardnienia skóry. Naruszony i podrażniony naskórek broni się, produkując większą ilość niż zwykle komórek, do momentu wytworzenia się zgrubienia sięgającego w głąb tkanki. Korzeń tak powstałej zmiany drażni nerwy, co skutkuje albo nieprzyjemnym uciskiem albo bólem. W początkowym stadium rozwoju nagniotków charakterystyczne jest zaczerwienienie i nadwrażliwość konkretnego miejsca na dotyk. Ostatnim sygnałem powinno być dla nas wyczuwalne już zgrubienie – bez podejmowania prób leczenia odciski w niedługim czasie skutecznie uprzykrzą nam życie.W większości wypadków lepiej nie próbować samemu poradzić sobie z problemem. Rozsądną decyzją będzie konsultacja lekarska. Dopóki nagniotek jest w początkowym okresie rozwoju ulgę przyniosą długie kąpiele nóg, które zmiękczą naskórek. Kosmetyka wokół odcisków polega na miejscowym tarciu czy też złuszczaniu warstwami zmian chorobowych albo zastosowaniu pierścienia filcowego. Mogą więc pomóc gruboziarniste peelingi, pumeks, płyny i maści złuszczające. Bezwzględnym nakazem jest także rewizja obuwia. Szpilki, botki czy klapki – żadne z nich nie powinny nas cisnąc ani uwierać. Komfort poprawią również specjalne wkładki ortopedyczne. Czasem jednak może się okazać, że jedynym ratunkiem przed dyskomfortem i bólem jest dermatochirurgia.
Laseroterapia w służbie chirurgii skóry
Podstawą działania tzw. laserów chirurgicznych jest pochłanianie wiązki światła przez tkankę, a następnie zamiana na energię cieplną. Wymaga to ogromnej precyzji, dlatego często stosowanym laser jest CO2. Umożliwia on usunięcie zmian poprzez ich odparowanie bądź odcięcie pod wpływem emitowanej energii. – W związku z tym, że nagniotek jest zmianą w dużej części podskórną (jest dosłownie wgniatany w tkankę), skuteczną szansą na wyleczenie jest wycięcie zmiany wraz z głębokim korzeniem, który jest głównym powodem bólu, jaki pacjent odczuwa przy poruszaniu się – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy SHAR-POL specjalizującej się w zaawansowanych technikach laserowych. Sam zabieg dla wykwalifikowanego personelu jest dość prosty, jednorazowy, a zarazem krótki. – Laseroterapia jest metodą bezkrwawą i sterylną. Podczas zabiegu nie dochodzi do martwicy tkanki sąsiadującej, co ma miejsce przy użyciu skalpela. W przypadku niewielkich nagniotków zabieg jest wykonywany bez znieczulenia – dodaje ekspert firmy SHAR-POL. Wiązka lasera ingerująca precyzyjnie w głąb nagniotka nie powoduje uszkodzenia sąsiadujących tkanek, a co za tym idzie, blizny są dużo mniejsze. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod zabieg laserem CO2 charakteryzuje się krótkim okresem gojenia – codzienne obowiązki można wykonywać tak samo, jak przed zabiegiem, co różni metodę od zabiegów chirurgicznych, po których utrudnione jest normalne poruszanie się. Leczenie nagniotków wymaga trochę cierpliwości, konsultacji lekarskich oraz wyboru odpowiedniej metody. Dzięki temu przywrócimy zdrowy wygląd naszym stopom i uwolnimy się od odcisków.