Jak pozbyć się przebarwień na skórze – porady eksperta

Przebarwienia mogą pojawić się w niemal każdym miejscu na ciele. Najczęściej jednak pojawiają się w rejonach najbardziej wystawionych na promienie słoneczne , czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie. Wspólnie z ekspertem radzimy jak pozbyć się przebarwień na skórze .

Zobacz również: Obudź cerę na wiosnę! Joga twarzy i dieta dla cery

 Przebarwienia-na-skorze

Przebarwienia pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej produkcji melaniny – gdy barwnik ten zostaje nierównomiernie rozmieszczony w skórze, na jej powierzchni tworzą się charakterystyczne, ciemniejsze plamki – wyjaśnia dr Iwona KrędzielakManikowska z Happy Clinic – ITU w Warszawie. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się 48% Polek. Większość z nich to panie w wieku 50 lat i więcej, ale 30% stanowią kobiety po 30 roku życia.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze – Peelingi chemiczne

Lekarz najpierw definiuje przyczynę powstania zmian na skórze i dobiera najskuteczniejszą w danym przypadku, bezpieczną terapię. Podczas konsultacji często przeprowadza się badanie dermatoskopowe, które pozwala określić, z jakiego rodzaju plamami czy przebarwieniami mamy do czynienia.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenia przebarwień są peelingi chemiczne, przede wszystkim te delikatne – z kwasami owocowymi z grupy alfa-hydroksylowej (AHA), na przykład z kwasem glikolowym, pozyskiwanym z trzciny cukrowej. Ilość zabiegów każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Często wystarcza jedna wizyta w gabinecie, po której lekarz zaleca terapię uzupełniającą do zastosowania w domu. Do tego celu można polecić różnego rodzaju preparaty o właściwościach rozjaśniających i wygładzających koloryt skóry, na przykład z retinolem. Na rynku są też dostępne produkty do stosowania w protokole peelingu medycznego (jak na przykład Radiant Night Peel 15% AHA marki TEOXANE oraz Perfect Skin Refiner 10% AHA tego samego producenta).  – mówi dr Krędzielak-Manikowska. W tym przypadku kurację rozpoczyna się od preparatu o większym stężeniu kwasu glikolowego, po 21 dniach przechodząc do preparatu o mniejszym stężeniu .

 

Pamiętajmy, że preparaty do terapii domowej należy potraktować jak leki na receptę i stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Polecamy również: Jak skutecznie walczyć z cellulitem – porady eksperta 

Jak pozbyć się przebarwień na skórze – Metod leczenia jest więcej

Obok peelingów chemicznych do leczenia przebarwień stosuje się również krioterapię, która szczególnie sprawdza się w przypadku leczenia rogowacenia starczego, plam soczewicowatych oraz brodawek łojotokowych, a także zabiegi laserowe z wykorzystaniem źródeł światła intensywnego (IPL, VPL). Nowością w terapii przebarwień jest natomiast mezoterapia igłowa z zastosowaniem substancji aktywnych o działaniu rozjaśniającym.

Dodamy, że wszyscy powinniśmy pamiętać o informowaniu lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa o wszelkich pojawiających się przebarwieniach, które budzą nasz niepokój. 

Czy dotknął Was problem przebarwień?  Jak sobie z nim radzicie? 


Konsultacja merytoryczna: dr Iwona Krędzielak-Manikowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Instytutu Technologii Urody (ITU) w Warszawie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...