Jak pozbyć się przebarwień na skórze – porady eksperta

Przebarwienia mogą pojawić się w niemal każdym miejscu na ciele. Najczęściej jednak pojawiają się w rejonach najbardziej wystawionych na promienie słoneczne , czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie. Wspólnie z ekspertem radzimy jak pozbyć się przebarwień na skórze .

Zobacz również: Obudź cerę na wiosnę! Joga twarzy i dieta dla cery

 Przebarwienia-na-skorze

Przebarwienia pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej produkcji melaniny – gdy barwnik ten zostaje nierównomiernie rozmieszczony w skórze, na jej powierzchni tworzą się charakterystyczne, ciemniejsze plamki – wyjaśnia dr Iwona KrędzielakManikowska z Happy Clinic – ITU w Warszawie. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się 48% Polek. Większość z nich to panie w wieku 50 lat i więcej, ale 30% stanowią kobiety po 30 roku życia.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze – Peelingi chemiczne

Lekarz najpierw definiuje przyczynę powstania zmian na skórze i dobiera najskuteczniejszą w danym przypadku, bezpieczną terapię. Podczas konsultacji często przeprowadza się badanie dermatoskopowe, które pozwala określić, z jakiego rodzaju plamami czy przebarwieniami mamy do czynienia.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenia przebarwień są peelingi chemiczne, przede wszystkim te delikatne – z kwasami owocowymi z grupy alfa-hydroksylowej (AHA), na przykład z kwasem glikolowym, pozyskiwanym z trzciny cukrowej. Ilość zabiegów każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Często wystarcza jedna wizyta w gabinecie, po której lekarz zaleca terapię uzupełniającą do zastosowania w domu. Do tego celu można polecić różnego rodzaju preparaty o właściwościach rozjaśniających i wygładzających koloryt skóry, na przykład z retinolem. Na rynku są też dostępne produkty do stosowania w protokole peelingu medycznego (jak na przykład Radiant Night Peel 15% AHA marki TEOXANE oraz Perfect Skin Refiner 10% AHA tego samego producenta).  – mówi dr Krędzielak-Manikowska. W tym przypadku kurację rozpoczyna się od preparatu o większym stężeniu kwasu glikolowego, po 21 dniach przechodząc do preparatu o mniejszym stężeniu .

 

Pamiętajmy, że preparaty do terapii domowej należy potraktować jak leki na receptę i stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Polecamy również: Jak skutecznie walczyć z cellulitem – porady eksperta 

Jak pozbyć się przebarwień na skórze – Metod leczenia jest więcej

Obok peelingów chemicznych do leczenia przebarwień stosuje się również krioterapię, która szczególnie sprawdza się w przypadku leczenia rogowacenia starczego, plam soczewicowatych oraz brodawek łojotokowych, a także zabiegi laserowe z wykorzystaniem źródeł światła intensywnego (IPL, VPL). Nowością w terapii przebarwień jest natomiast mezoterapia igłowa z zastosowaniem substancji aktywnych o działaniu rozjaśniającym.

Dodamy, że wszyscy powinniśmy pamiętać o informowaniu lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa o wszelkich pojawiających się przebarwieniach, które budzą nasz niepokój. 

Czy dotknął Was problem przebarwień?  Jak sobie z nim radzicie? 


Konsultacja merytoryczna: dr Iwona Krędzielak-Manikowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Instytutu Technologii Urody (ITU) w Warszawie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  28 marca 2015 09:23

  Ja zaakceptowałam moje piegi pojawiające sie latem i po problemie.

  Odpowiedz
 2. magella87  28 marca 2015 10:31

  ja mam przebarwienia i bylam juz u wielu dermatologow, stosowalam duzo zabiegow i lekow i jakos nic mi nie pomoglo. Jedynie moze byly tylko troche jasniejsze w zimie, ale jak jest lato sa juz ciemniejsze. No ale juz sie do tego przezwyczailam.

  Odpowiedz
 3. Zanett  28 marca 2015 10:31

  Według mnie, jeśli jest ich niewiele, to nie ma się co ich pozbywać. Dodają uroku 🙂

  Odpowiedz
 4. Gocha  28 marca 2015 16:59

  Jeśli ktoś ma skłonności do przebarwień po kąpielach słonecznych, koniecznie powinien używać specyfików z wysoką ochroną SPF. Też słyszałam o peelingach chemicznych, że są skuteczne.

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  28 marca 2015 17:27

  Mi się zrobiło przebarwienie po kremie z kwasami. Opalałam się i wyszło.

  Odpowiedz
 6. scrabble  28 marca 2015 17:54

  Po stosowaniu kwasów nie można wystawiać skóry na słońce, dlatego tak bardzo polecane są one w okresie jesienno- zimowym. W moim wypadku rzeczywiście, sera kwasowe działają bardzo skutecznie ale zawsze trzeba pamiętać o wysokim filtrze.

  Odpowiedz
 7. bbo  28 marca 2015 18:09

  Nabawiłam się przebarwień na samym początku ciąży i towarzyszyły mi bardzo długo. Ale po dwóch latach są już prawie niewidoczne 🙂

  Odpowiedz
 8. oskarek1995  28 marca 2015 21:01

  warto wiedzieć jak leczyć

  Odpowiedz
 9. Kmakolagwa  29 marca 2015 19:09

  Bardzo fajny artykuł.

  Odpowiedz
 10. Kmakolagwa  29 marca 2015 19:11

  Bardzo fajny artykuł. Interesujące.

  Odpowiedz
 11. Anita  31 marca 2015 14:48

  ja mam na łydkach 🙁

  Odpowiedz
 12. Juseczka  1 kwietnia 2015 22:12

  Ja niestety mam problem z przebarwieniami, ale jako skutek trądziku w okresie dojrzewania, nie stosowałam żadnych zabiegów do tej pory, ale uważam, że najważniejsze to nie wystawiać jednak twarzy na działanie promieni słonecznych, bo są naprawdę szkodliwe i w niczym nam nie pomogą, jedynie w szybszym starzeniu się skóry.

  Odpowiedz
 13. Niezapominajka277  26 kwietnia 2015 11:03

  Bardzo fajny artykuł akurat mam przebarwienia

  Odpowiedz
 14. Elżbieta Wawer  15 maja 2015 08:17

  Tez mam przebarwienia od słońca i nic nie pomaga więc juz nic nie robię tylko w okresie letnim nardziej chronię skórę przed promieniami słonecznymi

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany