Jak pozbyć się pryszczy przy trądziku hormonalnym?

Aż 54% kobiet po 25. roku życia ma problem z trądzikiem. Najczęściej jest on powiązany z zaburzoną gospodarką hormonalną, dlatego większość internetowych sposobów na to, jak pozbyć się pryszczy w x dni, jest nieskuteczna. W artykule przedstawimy Ci kompleksowy plan nie na to, jak szybko, lecz jak skutecznie pozbyć się pryszczy. Podpowiemy Ci, jakie kosmetyki używać do cery trądzikowej, a także co zmienić w diecie, żeby poprawić kondycję skóry.

Spis treści:

1. Porzuć domowe sposoby na pryszcze dla skutecznej pielęgnacji skóry

W internecie roi się od porad dotyczących tego, jakie produkty z kuchni czy łazienki skutecznie eliminują pryszcze. Czy działają? Być może. Czy są warte wypróbowania? Raczej nie. Większość domowych sposobów opiera się na wykorzystaniu silnych kwasów (np. aspiryna czy soda oczyszczona na pryszcza) lub naturalnych produktów antybakteryjnych (np. kurkumy). U osób ze skórą wrażliwą lub podrażnioną barierą hydrolipidową mogą powodować pogorszenie kondycji skóry.

Domowe sposoby na pryszcze najczęściej mają działanie wysuszające, a wbrew pozorom to wcale nie pomaga na nadmiar sebum. Wręcz przeciwnie! Twoje gruczoły łojowe będą chciały jak najszybciej nadrobić straty w produkcji łoju, więc zaczną pracować jeszcze bardziej intensywnie. Pobudzisz pracę gruczołów łojowych, a przy nieprawidłowym złuszczaniu naskórka taki schemat najczęściej spowoduje nasilenie trądziku.

Zdecydowanie lepszym sposobem jest profesjonalna pielęgnacja domowaKosmetyki na trądzik są tworzone przez ekspertów, którzy dobrze wiedzą, co jest najlepsze dla Twojej skóry. Ich świadomość na temat tego, jak działają ujścia mieszków włosowych czy gruczoły łojowe, umożliwia skutecznych formuł, które pomogą Ci pozbyć się pryszczy.

2. Wybieraj produkty do pielęgnacji skóry dopasowane do Twojego problemu

Trądzik pospolity ma wiele twarzy – dosłownie i w przenośni. U niektórych osób może mieć postać zaskórnikową – zaskórniki zamknięte (wągry) i otwarte (powszechnie znana: kaszka na twarzy) – lub zapalną – tworzenie krost i grudek (pryszczy podskórnych). W pielęgnacji skóry trądzikowej kluczowe jest właściwe określenie problemu.

Krosty i pryszcze podskórne – działanie punktowe

Jeśli zdecydowanie częściej „nawiedzają” Cię pryszcze podskórne i krosty wypełnione ropą, to dobrą praktyką jest punktowe działanie przeciwzapalne. Kosmetyki punktowe zawierają skoncentrowaną dawkę antybakteryjnych substancji, które hamują rozmnażanie się „złych” bakterii wywołujących takie zmiany trądzikowe. Miejscowe działanie pozwala na wykorzystanie silniejszych substancji aktywnych, które szybciej zwalczą stan zapalny.

Osoby, które chcą pozbyć się pryszcza szybko, powinny w swojej łazience trzymać taki awaryjny produkt miejscowy. W składach kosmetyków punktowych najlepiej szukać takich substancji jak:

  • kwasy AHA. BHA – mają właściwości antybakteryjne i złuszczają naskórek, co przyspiesza regenerację skóry. Na szczególną uwagę zasługuje kwas salicylowy o silnym działaniu przeciwzapalnym.
  • olejek z drzewa herbacianego – antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego to hit internetu, jednak najlepsze efekty przyniesie Ci, jeśli będzie uzupełniony o inne substancje przeciwzapalne, dlatego lepszym rozwiązaniem są kosmetyki punktowe niż pojedynczy składnik.
  • niacynamid – składnik szczególnie popularny na trądzik młodzieńczy, jednak przynosi także świetne efekty w pielęgnacji skóry osób dorosłych. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
  • CICA (wąkrotka azjatycka) – skutecznie redukuje czerwone zmiany trądzikowe i minimalizuje ryzyko powstawania śladów w postaci przebarwień.
  • komórki macierzyste noni – wyjątkowo innowacyjny składnik, który może być zbawienny zarówno przy trądziku młodzieńczym, jak i dorosłym. Uniemożliwia tworzenie grup „złych” bakterii (tzw. biofilmu), który często jest przyczyną lekooporności zmian skórnych. Komórki noni hamują komunikację pomiędzy patogennymi drobnoustrojami, co pomaga w zwalczaniu bakterii!

Warto także zwrócić uwagę na produkty, które będą przeciwdziałać powstawaniu stanu zapalnego. Pierwszym krokiem do utworzenia się pryszczy podskórnych jest zaczopowanie łoju pod warstwą naskórka. Zlikwidowanie nadmiaru sebum w przypadku cery tłustej lub mieszanej może przyczynić się do znacznego zmniejszenia ilości zmian skórnych. Nadmierna produkcja sebum może być uregulowana przez retinoidy czy wspomniany wyżej niacynamid.

Wyciskanie pryszczy to zło!

Pamiętaj, by nigdy nie wyciskać pryszczy! Stan zapalny może obejmować także głębsze warstwy skóry, dlatego wyciskanie pryszczy może prowadzić do powstawania blizn.

Wągry i zaskórniki – działanie ogólne

W przypadku trądziku zaskórnikowego nie tak łatwo jest zamaskować pryszcza makijażem, gdyż drobne zmiany są na całej twarzy. Wągry i zaskórniki zamknięte pod powierzchnią skóry dają wrażenie nierównej tekstury twarzy. Często osoby borykające się z takim typem trądziku nie mogą powstrzymać się od wyciskania zmian, co często prowadzi do stanu zapalnego. Tak zatacza się błędne koło, gdyż później jest im równo ciężko powstrzymać się od wyciskania pryszczy, a ilość zmian skórnych z czasem zaczyna się piętrzyć.

Jeśli Twoim problemem są wągry i zaskórniki, to musisz szczególnie skupić się na tym, by zadziałać na przyczynę! Dobrym wyborem będą kosmetyki, które pomogą w prawidłowym złuszczaniu naskórka:

  • retinoidy – retinol lub retinal wspomoże nie tylko prawidłowe złuszczanie, ale i wydzielanie sebum czy zmniejszy widoczność blizn potrądzikowych.
  • kwasy AHA/BHA – usuwają martwą warstwę naskórka co zapobiega powstawaniu zaskórników na skórze twarzy.

3. Unikaj popularnych błędów w pielęgnacji cery trądzikowej

Niech pierwsza rzuci kamieniem kobieta, która choć raz nie pomyślała, że codzienny romans z kwasem salicylowym jest świetnym pomysłem. Peelingi kwasowe są co prawda delikatniejsze niż kosmetyczne peelingi chemiczne, ale w nadmiarze mogą poważnie uszkodzić barierę hydrolipidową. Zamiast szybko pozbyć się pryszcza, doprowadzisz do znacznego pogorszenia skóry, gdyż cera będzie podrażniona! Regularne używanie produktów złuszczających jest ważne, ale nadmierne złuszczanie da odwrotny efekt. Takich popularnych błędów jest znacznie więcej.

Do czynników drażniących skórę trądzikową należą:

  1. Używanie mydła do mycia twarzy. Mydło poważnie zaburza fizjologiczne pH skóry, co sprzyja rozwojowi „złych” bakterii.
  2. Używanie ręcznika „do wszystkiego”. W różnych częściach ciała są różne bakterie, dlatego jeden materiał „do wszystkiego” może przyczynić się do powstawania pryszczy. Staraj się zawsze wycierać twarz czystym ręcznikiem lub jednorazowymi ręcznikami papierowymi.
  3. Dotykanie zmian trądzikowych. Na Twoich dłoniach jest mnóstwo bakterii. Regularne dotykanie pryszcza nie sprawi, że stanie się on mniej widoczny. Unikaj dotykania twarzy, a z dużym prawdopodobieństwem kondycja skóry ulegnie poprawie.

4. Nie bój się iść do specjalisty z problemem „pryszczy”

Trądzik pospolity to choroba. Jeśli często pojawiają się u Ciebie pryszcze podskórne lub masz duży problem zaskórnikami, to nie bój się iść do lekarza dermatologa. Czasem unikanie czynników drażniących i stosowanie odpowiednich kosmetyków to zwyczajnie za mało. Zastosowane w porę leki przeciwzapalne lub przeciwbakteryjne pomogą skutecznie ograniczyć rozwój trądziku i uchronią Cię przed powstaniem blizn.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...