Jak pozbyć się natrętnego adoratora? TOP 7 skutecznych sposobów!

Wakacje i letni, beztroski czas kuszą, żeby dać ponieść się emocjom, gorącym flirtom i nowym znajomościom. Zdarza się też tak, że nasz początkowo idealny adorator, staje się, delikatnie mówiąc, nachalny. Co zrobić i jak pozbyć się natrętnego adoratora? Co gorsze, czasami jest to całkiem bliska osoba – sąsiad z góry, kolega z pracy, przyjaciel Twojego brata. Czasami można sobie pozwolić na podchody i delikatne sugestie, ale niektóre znajomości trzeba kończyć szybko i skutecznie. Mamy dla Was kilka podpowiedzi!

Umówiłaś się na obiecującą randkę, ale w rzeczywistości spotkanie okazało się niewypałem? A może chcesz zakończyć znajomość z kimś, z kim nie widzisz wspólnej przyszłości? Jak pozbyć się natrętnego adoratora? Jeżeli druga strona ma odmienne zdanie od Twojego i liczy na coś więcej, to zwykłe teksty na zgaszenie mogą nie wystarczyć. Czasami musimy przygotować się o wiele poważniej. 

Jak pozbyć się natrętnego adoratora?

Photo by Shamim Nakhaei on Unsplash

 

Gdy niechciany adorator nie rozumie odmowy…

Niestety, to bardzo popularny przypadek. Niektórzy ludzie nie potrafią zrozumieć, że ktoś nie chce się dłużej z nimi spotykać, że nie spełnia kogoś oczekiwań lub po prostu w jego towarzystwie nie płynie Ci zbyt przyjemnie czas. Zazwyczaj dotyczy to ludzi nad wyraz pewnych siebie, dla których takie odrzucenie jest zachwianiem pewnej równowagi, balansu, własnej wartości. Takim ludziom ciężko jest pogodzić się z porażką i robią mnóstwo (często nieprzemyślanych) rzeczy, które potencjalnie mają ich zbliżyć do drugiej osoby. Działania te jednak przynoszą odwrotny skutek. Taka osoba staje się właśnie tym natrętnych adoratorem, którego nie wiemy jak się pozbyć. Gdy delikatne sugestie nie pomagają, trzeba sięgnąć po mocniejszą broń.

Jak pozbyć się natrętnego adoratora? TOP 7 skutecznych sposobów

Wstęp naszego artykułu jest przedstawiony w nieco lekkim tonie, ale pamiętaj, że sprawa może być poważniejsza. Nasz adorator ma też swoje uczucia i przy nieodpowiednim podejściu, może go zaboleć. Myśl o sobie, bo Twój komfort i bezpieczeństwo jest dla Ciebie najważniejsze, ale uważaj także na innych (chyba, że robi się niebezpiecznie, wtedy gwałtowne ruchy są wskazane!).

Niechciany adorator

Photo by Goran Ivos on Unsplash

1. Bądź szczera i asertywna

Zanim uznasz, że musisz sięgnąć po cięższą artylerię, przeprowadź sama ze sobą szczery rachunek sumienia. Być może Twoje odmowy do tej pory nie były odpowiednio stanowcze. Czy masz pewność, że potrafisz odmawiać? Czasami warto zamiast wymyślać kolejną wymówkę – typu brak czasu, konieczność nauki, praca – powiedzieć wprost, że nie masz ochoty na wspólne wyjście. Niektórzy mogą nie rozumieć drobnych aluzji i wymówkę o kolejnych dodatkowych zajęciach potraktować poważnie, nie jako próbę wymigania się przed randką. Jak pozbyć się natrętnego adoratora? Zmień sposób odmawiania, odpowiedz następnym razem: “Nie, dziękuję”. Bez dodatkowych tłumaczeń, czyli prosto i konkretnie. Taka odpowiedź nie pozostawia żadnych złudzeń.

 

2. Ignoruj

Nie jest to specjalnie polecana przez psychologów metoda, ale jest skuteczna. Dlaczego nie jest polecana? Bo absztyfikant pozostaje bez słowa wyjaśnienia, przez co może w jego głowie tlić się mnóstwo wątpliwości i sporo pytań bez odpowiedzi – czy wszystko z nim jest ok? Czy coś zrobił nie tak? Co się stało? Bądźmy natomiast szczere – ta metoda dla osoby, która chce zakończyć znajomość jest najprostsza, choć może mało honorowa. Spróbuj najpierw od szczerej rozmowy i asertywności. Jeżeli to wciąż nie pomoże, po prostu ignoruj tę osobę. Nie odpisuj, nie odbieraj, nie oddzwaniaj. 

 

3. Jak pozbyć się natrętnego adoratora? Bądź nudna!

Tak, nie przewidziało Ci się! Jeżeli jest to ktoś z bliskiego Ci otoczenia i nie ma możliwości uniknięcia niechcianego adoratora, to prędzej czy później na pewno na się spotkacie. Co wtedy robić? Pokazać się od jak najnudniejszej strony. Rozmawiaj o pogodzie, o polityce, o sprawach, o których on nie ma zielonego pojęcia. W normalnej sytuacji na pewno tematy do rozmów same by się znajdowały. Teraz jednak musisz działać nieco inaczej. Bądź “sztywniarą” i opowiadaj  o czymś, co wiesz, że jego na pewno nie interesuje. Najlepiej jeżeli pokierujesz sytuacją w taki sposób, że druga osoba uzna, że Wasza rozmowa “się nie klei”. Facet może pomyśli, że jesteś nudna i będzie rozczarowany, ale przynajmniej da sobie spokój!

4. Daj upust swoim emocjom

Jeżeli facet nie odpuszcza, musisz być nie tylko asertywna i stanowcza, ale i bezlitosna. Spotkaj się z nachalnym adoratorem w cztery oczy (choć najlepiej blisko tłumu). Na spotkaniu powiedz wprost, że nic z tego nie będzie i nie widzisz Waszej wspólnej przyszłości. Chłopak po takim wyznaniu powinien przejrzeć na oczy i dać sobie spokój, choć niestety, bywa odwrotnie… Możesz też powiedzieć wprost, że jego zachowanie uważasz za nachalne i stanowczo nie na miejscu. Kubeł zimnej wody powinien ochłodzić jego uczucia.

Jak pozbyć się natręta?

Photo by Charles Deluvio on Unsplash

5. Udawaj, że… się zakochałaś

Brzmi dość niepoważnie, ale jest naprawdę skuteczne. Jeżeli osoba jest z kręgu Twoich znajomych, to nie ma rady – na pewno kiedyś się spotkacie i na nic będą zdawać się Twoje uniki. Jak pozbyć się natrętnego adoratora? Przygotuj sobie w głowie historię nowej znajomości. Najlepiej jak ustalisz przed spotkaniem wszystkie szczegóły – kim może być Twoja nowa sympatia, jak wygląda (najlepiej żeby był zupełnym przeciwieństwem), co lubi robić, skąd pochodzi. Na spotkaniu możesz opowiadać tylko o niej – o swojej wyimaginowanej nowej miłości. Zakładamy, że facet się zniechęci.

 

6. Poproś o pomoc dobrego kolegę

To będzie bardzo odważny krok, ale też bardzo skuteczny. Jeżeli masz wolnego kolegę, to poproś go o pomoc. Możecie przez jeden wieczór udawać, że jesteście parą. Nic bardziej nie zniechęci natręta niż to, że jesteś już “zajęta”. Ta opcja jest o wiele skuteczniejsza niż samo mówienie o nowej sympatii. Raczej nikt nie podrywa kobiety, która jest szczęśliwa w innym związku. Liczymy, że nasz Nachalny Pan również jest człowiekiem i też tak uważa!

 

7. Zagraj w grę! 

A co powiesz na to, żebyś była… jeszcze bardziej natrętna? Brzmi szalenie? Jeżeli facet uprzykrza Ci życie, zrób to samo. Z pewnością go do siebie zniechęcisz. Zagadaj do jego przyjaciół, opowiedz o tym jak planujesz z nim przyszłość i ile chciałabyś mieć z nim dzieci. Znasz jego rodzinę? Zadzwoń do mamy, siostry, brata, pisz do niego na każdy temat i co kilka minut. Nie oddzwania w ciągu kilku minut – nie zapomnij napisać mu ostrej “wiązanki” na temat tego, że nie interesuje się Tobą. Bądź dziewczyną z jego koszmarów. Facet na pewno da sobie spokój!

Jak pozbyć się natrętnego adoratora?

Photo by Sammy Williams on Unsplash

Stalking, czyli od pierwszego spotkania do prześladowania

Niestety, historia pokazuje, że nie każdy natrętny adorator jest nieszkodliwy. Uporczywe nękanie ma swoją nazwę i jest przestępstwem. To stalking. Często rodzi się właśnie z nieodwzajemnionych uczuć. Jeżeli stanowczo odrzucasz kogoś względy, a on tego nie rozumie i wciąż Ci się narzuca, to może być podstawa stalkingu, który jest karalny. Warto mieć na uwadze, że wcale nie musi (i oby nie dochodziło!) do agresji, by zachowanie kogoś uznać za stalking. Wystarczy nieproszona ciągła obecność, pomimo stanowczej odmowy chęci podtrzymywania znajomości – codzienne miłe powitanie na dzień dobry, czekanie rano przed Twoim domem z ciepłym pieczywem, kwiaty po pracy, ciągłe smsy i telefony. Na szczęście stalking nie zdarza się tak często, ale jeśli pomimo Twojej odmowy, adorator pozostaje niezłomny, to musisz dbać o siebie i zgłosić w odpowiednie miejsce uporczywe nękanie. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (47 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  30 czerwca 2021 21:36

  ja kiedyś poprosiłam koleżankę, żeby udawała moją partnerkę, facet na szczęście przestraszył się mojej orientacji i miałam spokój 😉

  Odpowiedz
  • arunia  30 czerwca 2021 23:43

   i był to najwidoczniej dobry sposób 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany