Jak powstrzymać proces starzenia się skóry?
Po 40 roku życia skóra traci rocznie 1 % kolagenu i staje się coraz cieńsza, co wpływa na szybkość pojawiania się zmarszczek oraz zwiotczenie policzków. Czy da się powstrzymać ten proces? Całkowicie nie. Ale można go zahamować, dzięki odpowiedniej diecie i dobrym kremom przeciwzmarszczkowym.
Jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry?
Szybkość starzenia się skóry wynika z uwarunkowań genetycznych, na które nie mamy wpływu. Istnieje jednak szereg czynników zewnętrznych, które znacznie przyspieszają proces starzenia się skóry, na które jednak już wpływ mamy. Do tych czynników należą: szkodliwe promieniowanie UV, dym z papierosów, alkohol, czy niewłaściwa dieta. Warto skupić się też na ograniczeniu dopływu promieni słonecznych do naszej skóry, na unikaniu zadymionych pomieszczeń, czy spożywaniu zdrowych pokarmów, by nasza skóra pozostała dłużej młoda i miała lepszy koloryt.
Jak przebiega proces starzenia się skóry?
Już po 40 roku życia można zauważyć widoczne oznaki starzenia takie jak zmarszczki, czy wiotczejąca skóra na policzkach. Skóra ulega wtedy ścieńczeniu, w związku z tym jest bardziej podatna na zapadanie się i na zagniecenia w postaci bruzd, czy zmarszczek. Zmarszczki wokół ust, czy wokół oczu to także wynik zanikającego kolagenu. O ile w młodej skórze kolagen układa się na wzór siatki, która solidnie podtrzymuje skórę, o tyle w starszym wieku rozkłada się on nierównomiernie, zbijając się w nieregularne pęczki.
Zanikająca tkanka tłuszczowa i mięśniowa na twarzy sprawia, że skóra na twarzy, zgodnie z prawem grawitacji, opada w dół, formując tak nielubiane przez panie „chomiki”. Do wiotczenia skóry na twarzy i jej zwisania przyczynia się również zanikający kościec żuchwy oraz przebudowa twarzoczaszki. W efekcie zwisający nadmiar skóry, wraz z typowymi dla starzejącej się osoby zapadniętymi oczodołami, nadaje twarzy smutny wygląd.
Jak odmłodzić twarz za pomocą kremów przeciwzmarszczkowych?
Kremy przeciwzmarszczkowe bardzo skutecznie powstrzymują proces starzenia się skóry, gdyż posiadają w swoim składzie lipidy chroniące naskórek przed nadmierną utratą wody.
Składnikami, które bardzo dobrze uszczelniają naskórek są np. masło karite, olej jojoba, czy olej makadamia i to ich warto szukać w kosmetykach do skóry dojrzałej. Dzięki temu, że skóra jest lepiej nawilżona, nie jest podatna na tworzenie się zagnieceń w postaci zmarszczek.
W dobrych kremach przeciwzmarszczkowych istotna jest również obecność kwasu hialuronowego, który wzmacnia utrzymanie wody w naskórku, a tym samym jego naprężenie. Ważne są też witaminy A i E, które mają działanie antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze (antyoksydanty) są pomocne w procesie zapobiegania powstawania zmarszczek, gdyż chronią skórę przed namnażaniem się wolnych rodników. A to właśnie wolne rodniki uznaje się za główną przyczynę przyspieszenia procesu starzenia się skóry.
Co jeść na diecie odmładzającej?
Dieta jest tak samo ważnym elementem kuracji odmładzającej, co kosmetyki. Przede wszystkim dlatego, że przyspiesza wytwarzanie naturalnego kolagenu, który stanowi rusztowanie dla skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Aby przyspieszyć produkcję kolagenu warto sięgać po produkty zasobne w witaminę C, takie jak papryka, rokitnik, dzika róża, natka pietruszki, czarna porzeczka, kiwi. Konieczne do jego produkcji są również takie aminokwasy jak lizyna i prolina obecne w żelatynie, mleku, serze lub mięsie.
Zachowanie młodej i jędrnej skóry wiąże się także ze spożywaniem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy A i E. Nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oliwie z oliwek, oleju sezamowym, czy winogronowym, zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a witaminy A i E chronią komórki naskórka przed degeneracją. Witaminę E znajdziesz np. w winogronach, a witaminę A w wątróbce. By zachować sprężystą skórę warto sięgać również po pomidory zasobne w potas oraz likopen, który jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy chroniących kolagen