Jak powstają odparzenia skóry?

O odparzeniach słyszał każdy. Problem ten słusznie kojarzony jest z niemowlakami, choć może dotyczyć także osób dorosłych: przewlekle chorych, unieruchomionych czy niepełnosprawnych. Jest on ściśle związany z koniecznością noszenia pieluchy, choć także inne czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego skóry. Jak dochodzi do powstawania odparzeni?

Jak powstają odparzenia skóry?

 

Jak powstają odparzenia skóry?

Na odparzenia skóry w szczególności narażone są niemowlęta i małe dzieci. Warto pamiętać, że rozwój skóry dziecka trwa aż do 3 roku życia. Przez ten okres jest ona delikatniejsza oraz bardziej narażona na podrażnienia i infekcje. Nie jest także dojrzała jej bariera hydrolipidowa, przez co naskórek często ulega wysuszeniu. A przecież maluszek niemal non stop nosi pieluszkę, która utrudnia skórze oddychanie, a także zwiększa jej potliwość. Jeśli więc pieluszka dziecka jest zanieczyszczona, bakterie mają idealne środowisko do namnażania się. To nie jedyny problem. Ruchy maluszka sprawiają, że pieluszka pociera skórę, co jest przyczyną różnych podrażnień i uszkodzeń naskórka.

Istnieją także inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia odparzeń. Wśród nich najczęściej wymienia się biegunkę, terapię antybiotykiem, zmiany w diecie, wysoką temperaturę, alergię na niektóre składniki pieluszki, a także zbyt ciasne, powodujące przegrzanie ubranka. Więcej na temat powstawania stanów zapalnych skóry u najmłodszych przeczytać można na https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/jak-powstaja-odparzenia-skory/.

Jak zapobiec powstawaniu odparzeń skóry?

Istnieje kilka zasad dotyczących higieny i pielęgnacji dziecka, które znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się odparzeń skóry. Przede wszystkim należy zadbać o częstą i regularną zmianę pieluch. Przed założeniem nowej pieluszki, należy przemyć okolice intymne dziecka, osuszyć je, a następnie nałożyć na nie specjalistyczny krem. Warto jak najczęściej wietrzyć pupę maluszka, pozwalając mu poleżeć bez pieluszki. Odpoczywa wówczas nie tylko skóra, ale też sam niemowlak, który może swobodnie wykonywać różne ruchy. W profilaktyce odparzeń niezwykle ważne jest to, aby zadbać o ubranka i pościel wykonane z przewiewnych i miękkich materiałów. Dobrze jest także zwrócić uwagę na skład pieluszek. Niektóre z nich zostały stworzone ze sztucznych materiałów, które będą utrudniać skórze oddychanie, a także wywoływać więcej podrażnień naskórka. Należy zawsze sięgać po kosmetyki dedykowane najmłodszym, które posiadają nieuczulający skład. Skórę dziecka powinno osuszać się delikatnie. Najlepiej jest przykładać ręcznik do skóry dziecka w celu wchłonięcia przez niego wilgoci. Energiczne pocieranie delikatnej skóry może ją uszkadzać!

Po jaki krem na odparzenia sięgnąć?

Profilaktyka odparzeń skóry polega m.in. na codziennym stosowaniu specjalistycznej maści. Jest nią Sudocrem, który posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, a także Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Krem ten jest hipoalergiczny i odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka. Zawiera on tlenek cynku, który ma działanie ochronne i regenerujące. Maść ma także właściwości nawilżające, dezynfekujące i antybakteryjne. Najlepiej jest ją stosować profilaktycznie, każdorazowo przed nałożeniem nowej pieluszki. Zadziała ona także w przypadku pierwszych objawów odparzeń, czyli zaczerwienienia i łuszczenia się skóry. W takich sytuacjach maść już w kilka godzin po nałożeniu przynosi pierwsze efekty oraz zmniejsza odczuwany przez dziecko dyskomfort, związany z pieczeniem i swędzeniem skóry. Produkt jest wydajny i prosty w stosowaniu. O maści więcej można dowiedzieć się tutaj: https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/.

Odparzenia skóry to problem, którego każdy rodzic chciałaby uniknąć. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia higiena i pielęgnacja, które znacząco minimalizują ryzyko stanów zapalnych skóry. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze da się malucha obronić przed odparzeniami. W takich przypadkach należy szybko sięgnąć po odpowiedni krem, który przyniesie mu ulgę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (32 głosów, średnia: 4,47 z 5)
loading... zapisuję głos...