Jak pomóc dziecku w matematyce -3 proste zabawy

Małgorzata Grymuza, prowadząca zajęcia MathRiders oraz Dyrektor Regionalny programu w Polsce, wymienia zabawy i ćwiczenia, które pomogą zainteresować i oswoić malucha z matematykę. Jeśli Wasze dziecko ma problemy z tym przedmiotem, przeczytaj jak pomóc dziecku w matematyce.

Matematyczne zabawy

1. Szacowanie

Szacowanie pomaga zbudować świadomość zależności między różnymi wielkościami oraz rozwija logiczne myślenie. Te umiejętności można kształtować przez następującą zabawę:

 • Przez krótką chwilę pokazujemy maluchowi pojemnik z kilkoma niewielkimi przedmiotami.
 • Zakrywamy elementy, zanim dziecko zdąży je policzyć.
 • Zadanie polega na zgadnięciu, ile rzeczy znajduje się w pudełku.
 • Po próbie pozwalamy dziecku policzyć, ile ich było.
 • Wkładamy lub wyjmujemy kilka przedmiotów i powtarzamy zabawę.

Dzieci bardzo chętnie wracają do tej zabawy. Motywuje je poczucie sukcesu, którego doświadczają, gdy szacunki są trafne. Atrakcyjna jest dla nich również forma zgadywanki. Przedszkolaki bardzo dobrze radzą sobie z kilkoma przedmiotami już po kilku próbach. Trening pozwala rozwinąć umiejętność oceny, ile ich było, nawet w wypadku dwudziestu – dwudziestukilku obiektów. Podczas zabawy maluch zyskuje również świadomość, o ile jedna liczba jest większa od drugiej.

2. Układanie wzorów

Ciekawym i lubianym przez przedszkolaki ćwiczeniem jest układanie ciągów z obrazków połączone z odgadywaniem, jaki symbol powinien znaleźć się na następnym miejscu. Gdy ułożymy na przykład: trójkąt-trójkąt-kwadrat-trójkąt-trójkąt-kwadrat-trójkąt, poprośmy dziecko, by dołożyło kolejny kształt zgodnie z dotychczasową regułą.

Figury geometryczne sprawdzają się dobrze z maluchami obojgu płci. Z synkiem możemy natomiast układać w różnej kolejności samochody i samoloty, z córeczką – kwiatki i serduszka. Ćwiczenie dobrze rozwija logiczne myślenie oraz umiejętność dostrzegania zależności pomiędzy elementami. Takie figurki możesz także wykonać z masy solnej

3. Obrazki z figur

Dobrym sposobem na to, by oswoić dziecko z geometrią, jest układanie obrazków z figur. Przed rozpoczęciem zabawy powinniśmy wyciąć z brystolu, kartonu bądź sztywnego papieru koła, trójkąty, kwadraty, prostokąty i inne wielokąty w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Możemy dać dziecku pełną wolność ekspresji, możemy też poprosić o ułożenie konkretnego obrazka – kota, auta czy domu. Po skończonej pracy warto porozmawiać z maluchem o tym, jakie figury wykorzystał. Z czasem, gdy pozna już nazwy poszczególnych kształtów, zachęcajmy by opowiedział, co z czym połączył. Alternatywną wersją tego ćwiczenia jest tworzenie budowli z klocków (brył) o różnych kształtach.

***

Informacje o firmie:

MathRiders to międzynarodowy program edukacji matematycznej przeznaczony dla uczniów w wieku od 4 do 18 lat. Opracowana przez światowej klasy pedagogów metoda łączy najnowocześniejsze techniki nauczania przedmiotów ścisłych. Jej istotą jest zwiększanie motywacji dzieci i młodzieży do nauki algebry, arytmetyki oraz geometrii. MathRiders ukazuje uczestnikom codzienne zastosowania matematyki i kształtuje ich umiejętność logicznego myślenia. Jednocześnie, dzięki współpracy z innymi uczniami, kursanci rozwijają kompetencje interpersonalne i wzmacniają swoją pewność siebie.

MathRiders jest jednym z systemów franczyzowych wchodzących w skład grupy edukacyjnej Helen Doron ( Dada-Vinci, Helen Doron Early English, Ready-Steady-Move! , Super Nature)

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  3 października 2014 07:23

  Nie ma fajniejszej rzeczy niż nauka przez zabawę.

  Odpowiedz
 2. bbo  3 października 2014 09:57

  Świetne pomysły, przy takich zabawach okazuje się, że matematyka nie jest wcale taka straszna.

  Odpowiedz
 3. Black  3 października 2014 13:49

  Matematyka moja zmora do dziś, szkoda, że w moich czasach nie było takich rozwiązań

  Odpowiedz
 4. martucha180  4 października 2014 16:26

  Nauka przez zabawę – i przyjemne, i pożyteczne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany