Jak podróżują Polacy?

Coraz bardziej popularne stają się wśród naszych rodaków podróże organizowane na własną rękę. Sami planujemy sobie wyjazdy, wypoczynek, zamiast korzystać z usług biur podróży. Globalne przewozy pasażerskie pod koniec roku 2014 wzrosły o 6% r/r (według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA). Wspólnie z empiktravel.pl przedstawiamy Wam jak podróżują Polacy?

mapa

Jak podróżują Polacy?  – Gdzie, kiedy i jak latamy?

 Widoczny jest podział podróżujących – na podróżujących na trasach długodystansowych oraz na wybierających krótsze loty. Podróże do odległych destynacji wybierało aż 65% podróżujących na własną rękę. Co ósmy, kupujący bilety lotnicze wybrał się w minionym roku do Nowego Jorku. Taka sama liczba klientów wyleciała do Bombaju. Wśród najczęściej wybieranych kierunków znalazły się także Bangkok, Kuala Lumpur oraz Rio de Janeiro.

W pierwszej dwudziestce zestawienia najpopularniejszych kierunków 2014 roku znalazły się także największe miasta Europy – Ateny, Paryż, Lizbona, Barcelona, Londyn. Te destynacje cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Podobnie jak w roku ubiegłym klienci serwisu chętnie latali także w kierunkach egzotycznych. Oprócz plasujących się w pierwszej trójce najpopularniejszych odległych destynacji – Bangkoku i Bombaju – często podróżowano także do Delhi oraz Tokyo. W 2014 roku powodzeniem cieszyły się także loty do Istambułu i Tel Avivu.

Wzmożone zainteresowanie podróżami do destynacji plasujących się w czołówce rankingu  wynikało w dużej mierze z licznych ofert promocyjnych na bilety lotnicze w tych kierunkach, organizowanych przez zaufanych przewoźników. Wśród linii lotniczych, które klienci obdarzyli w 2014 roku największych zaufaniem znalazły się: LOT Polish Airlines, Lufthansa, Air France, British Airways, KLM, Iberia, Air Berlin, Aegan, Aeroflot, Turkich Airlines, a także linie klasy Premium – m.in. Emirates Airlines.

Z danych empiktravel.pl wynika również, że w podróże indywidualne Polacy najczęściej wybierali się w okresie wakacyjnym – wzmożona ilość wylotów utrzymywała się od początku czerwca do drugiej połowy września 2014 roku. Rezerwacji, szczególnie na loty długodystansowe do Nowego Jorku czy Bombaju, dokonujemy najczęściej ze sporym wyprzedzeniem – 13% swoje bilety lotnicze kupiło już w styczniu. Znaczący ruch odnotowano także w marcu oraz w maju. W okresie wiosennym popyt biletów stymulowały przede wszystkim atrakcyjne promocje. Dla przykładu bilety na lot w obie strony na trasie Warszawa-Bombaj-Warszawa można było kupić za mniej niż 1000 zł, a na loty do Aten obowiązywała cena nawet 40% (!) niższa niż zwykle. Znaczna większość (ponad 80%) podróżujących decyduje się  na rezerwację biletu lotniczego on-line.

 

Jak podróżują Polacy?  – Przewidywane trendy w 2015 r.:

„W roku 2015 nadal rosnącą popularnością będą się cieszyły loty europejskie – m.in. do Londynu, Paryża, Aten, Barcelony czy Lizbony. Podróże w tych kierunkach obejmują zarówno loty prywatne, w celach wypoczynkowych, jak i wizyty służbowe. Prognozujemy, że równolegle będzie rosło zainteresowanie lotami długodystansowymi – do Stanów Zjednoczonych oraz w kierunkach Azjatyckich (m.in. Pekin, Bangkok, Singapur, Tokyo, Hongkong). W przypadku dalekich lotów, kluczowe znaczenie dla ich popularności będą miały okresowe obniżki cen i promocje organizowane przez największych przewoźników. To one bowiem sprawiają, że odległe i nieraz egzotyczne destynacje stają się coraz bardziej przystępne dla podróżujących”  – mówi Tomasz Szatrow, Category Manager empiktravel.pl

A Wy, gdzie najchętniej wybieracie się w podróż? Za granicę, a może w polskie góry? Jaki kraj chcielibyście odwiedzić?

Jak podróżują Polacy?  – Zestawienie graficzne

empiktravel.pl_podroze-lotnocze-2014

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 4,05 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  30 stycznia 2015 09:54

  Ja ostatnio tylko pacem po mapie.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  30 stycznia 2015 10:02

  Ja to ostatnio jedynie palcem po mapie:-).

  Odpowiedz
 3. bbo  30 stycznia 2015 10:27

  W kwestii podróżowania, to ja zaniżam statystyki, ale kiedyś to zmienię.

  Odpowiedz
 4. martucha180  30 stycznia 2015 16:46

  Tytuł jest mylący, bo chodzi tylko o podróże samolotem. Ja do każdej podróży skrupulatnie się przygotowuję, zwłaszcza pod uwagę biorę różne opcje połączeń.

  Odpowiedz
 5. marta_12  30 stycznia 2015 17:04

  Jak wyżej- palcem po mapie 😉

  Odpowiedz
 6. as_sa  30 stycznia 2015 18:39

  Ponownie chciałabym odwiedzić Paryż i Londyn, a z nowych miejsc Barcelonę i Wiedeń

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany