Jak podlewać storczyki aby pięknie i obficie kwitły?

Aby z powodzeniem hodować storczyki należy przede wszystkim przestrzegać okresu: podlewanie – nawożenie na zmianę z okresem spoczynku. Odpowiedź na pytanie jak podlewać storczyki zależy także od rodzaju doniczki w której znajduje się storczyk. Doniczki plastikowe opóźniają proces przesychania a doniczki wykonane z gliny ten proces przyspieszają. Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników: wielkości doniczki i rośliny, ekspozycji (natężenie światła), wilgotność powietrza. Może ona wynosić od 6 do 13 dni. Jak dbać o storczyki –  sposoby podlewania storczyków oraz stosowania nawozu do storczyków opisane są poniżej.

Jak podlewać storczyki

Źródło: www.pixabay.com

Przeczytaj także:

Jak często należy podlewać storczyki?

Bardzo ważne, aby storczyk miał przezroczystą osłonkę. Dzięki temu będzie możliwe obserwowanie korzenie storczyka – to właśnie one podpowiedzą Ci, kiedy musisz podlać roślinę. Jeżeli są zielone, nie musisz jeszcze nawadniać storczyka, natomiast jeśli zauważysz, że są suche i białe, to znak, że czas najwyższy na podlewanie. Gdy nie masz możliwości obserwowania korzeni sprawdź stan podłoża wkładając palec do głębokości okołu 2 centymetrów. Kiedy poczujesz wilgoć wstrzymaj się z podlewaniem.

Storczyki mają raczej nieregularny czas podlewania zależny od stanu podłoża, które musi być całkowicie suche. UWAGA! Lepiej przesuszyć niż przelać, bowiem kwiat nie może zbyt długo stać w wodzie. W ten sposób korzenie mogą się przemoczyć i zacząć gnić, co z kolei przekłada się na powolne zamieranie rośliny.

Czy storczyki należy podlewać czy moczyć?

Storczyka najlepiej zanurzyć w wodzie, by następnie pozwolić nadmiarowi wody wypłynąć. Roślina owa nie może stać w wodzie, woda nie może też zalegać na podstawce. Stojące w niej korzenie orchidei zaczynają gnić – z tego też powodu podłoże nie może być stale wilgotne.  Gdy woda odcieknie, można storczyka ponownie umieścić w osłonce. 

Storczyk Phalaenopsis  lubi także zraszanie wodą lub specjalną odżywką liści. 

storczyk

Źródło: www.unsplash.com

Jaką wodą podlewać storczyki?

Woda do podlewania storczyków nie powinna zawierać wapnia. Najlepsza będzie przegotowana lub destylowana. Możesz także używać wody  pochodzącej z filtra odwróconej osmozy lub z deszczówki (w rejonach o niskim stopniu zanieczyszczenia). Jeśli natomiast masz „twardą” wodę, możesz zmienić jej odczyn za pomocą kwasku cytrynowego. Wystarczy mała szczypta na litr wody.

Kiedy podlewać storczyki?

Optymalną porą dnia do podlewania storczyków jest poranek, kiedy słońce nie spowoduje jeszcze zwiększonego parowania wody.

Jak często podlewać storczyki nawozem?

Storczyki powinno się podlewać co 3-4 tygodnie. Można także zastosować wariant ciągłego podlewania storczyków wodą, w której rozcieńczamy 3–4-krotnie mniejsze stężenie nawozu niż jest to zalecane przez producenta. Należy także stosować nawożenie dolistne – szczególnie w okresie wzrostu. 

Jakie odżywki są najlepsze dla storczyków?

Decydując się na odżywkę do storczyków kupioną w sklepie, należy sprawdzić jej skład. W okresie wiosny i lata należy stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu. Jeżeli chcemy postawić na naturalne odżywki do storczyków  polecamy odżywkę na bazie bananów, które opis znajduje się w poniższym artykule:

Naturalny nawóz do storczyków z bananami! Bujne kwiaty tanim kosztem i bez chemii

Naturalny nawóz do storczyków z bananami! Bujne kwiaty tanim kosztem i bez chemii

Robiłaś kiedyś naturalny nawóz z bananów? Jeśli nie - koniecznie spróbuj! To zbawienny lek dla storczyków, które, jak wiemy - nie zawsze są łatwe w utrzymaniu. 3 pozbawione chemii przepisy postawią twoje kwiaty "na nogi".

Inną doskonale działająca odżywką jest dodanie czosnku do storczyków, co jest opisane w poniższym artykule:

Czosnek dla storczyków?! To nie żart, tylko świetna odżywka kwiatowa!

Czosnek dla storczyków?! To nie żart, tylko świetna odżywka kwiatowa!

Pielęgnacja storczyków wymaga cierpliwości. Na szczęście istnieją proste sztuczki, dzięki którym szybko można odżywić te piękne kwiaty. Poznaj przepis na skuteczną odżywkę czosnkową do storczyków, Działa na storczyki jak eliksir życia!

Dlaczego warto hodować storczyki?

Storczyki poza pięknymi kwiatami są także bardzo pożyteczne, jako rośliny które produkują tlen w nocy . Znajdź dla nich miejsce w swojej sypialni

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (122 głosów, średnia: 3,98 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Tara  10 stycznia 2020 08:44

    Ja mojego podlewam, gdy mi się przypomni 😉
    Kwitnie jak wariat 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany