Jak podlewać storczyki – poznaj proste i sprawdzone sposoby, by ten piękny kwiat zakwitł

To kwiat o wyjątkowej urodzie, którego smukła sylwetka i delikatne płatki zachwycają niejedną miłośniczkę roślin doniczkowych. Zdobi nasze parapety wnosząc do naszego wnętrza subtelną elegancję. Cieszy nasze oczy, o ile nam zakwitnie. Nie każdemu bowiem właścicielowi kwiatu z rodziny okrytozalążkowych ta sztuka się udaje.

Pielęgnacja roślin wymaga odpowiedniej ręki, która zadba o optymalne warunki i częstotliwość podlewania. Nie każdy ma takie predyspozycje i nie każdy może sobie pozwolić na ozdobienie parapetu storczykami. Są to bowiem rośliny wdzięczne w swym wyrazie, ale nieco problematyczne w uprawie. Bywa, że nie zakwitają, przynosząc swym właścicielkom rozczarowanie. Rodzą się pytania: co robię źle, czy nawóz do storczyków jest nieodpowiedni, czy może powinnam je częściej podlewać? No właśnie, zatem jak podlewać storczyki, by ten piękny kwiat zakwitł i cieszył nasze oko delikatnymi różowo-białymi płatkami? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jak podlewać storczyki

Źródło: www.pixabay.com

Jak podlewać storczyki – poznaj proste i sprawdzone sposoby, by ten piękny kwiat zakwitł

Jak często należy podlewać storczyki

Bardzo ważne, aby storczyk miał przezroczystą osłonkę. Dzięki temu będziesz mogła obserwować jego korzenie – to właśnie one podpowiedzą Ci, kiedy musisz podlać roślinę. Jeżeli są zielone, nie musisz jeszcze nawadniać storczyka, natomiast jeśli zauważysz, że są suche i białe, to znak, że czas najwyższy na podlewanie. Gdy nie masz możliwości obserwowania korzeni sprawdź stan podłoża wkładając palec do głębokości okołu 2 centymetrów. Kiedy poczujesz wilgoć wstrzymaj się z podlewaniem.

Storczyki mają raczej nieregularny czas podlewania zależny od stanu podłoża, które musi być całkowicie suche. Lepiej przesuszyć niż przelać, bowiem kwiat nie może zbyt długo stać w wodzie. W ten sposób korzenie mogą się przemoczyć i zacząć gnić, co z kolei przekłada się na powolne zamieranie rośliny.

Czy storczyki należy podlewać czy moczyć?

Storczyka najlepiej zanurzyć w wodzie, by następnie pozwolić nadmiarowi wody wypłynąć. Roślina owa nie może stać w wodzie, woda nie może też zalegać na podstawce. Stojące w niej korzenie orchidei zaczynają gnić – z tego też powodu podłoże nie może być stale wilgotne.  Gdy woda odcieknie, można storczyka ponownie umieścić w osłonce. 

storczyk

Źródło: www.unsplash.com

 

Podlewaj storczyki miękką wodą

Woda do podlewania storczyków nie powinna zawierać wapnia. Najlepsza będzie przegotowana lub destylowana. Jeśli natomiast masz „twardą” wodę, możesz zmienić jej odczyn za pomocą kwasku cytrynowego. Wystarczy mała szczypta na litr wody. Optymalną porą dnia do podlewania storczyków jest poranek, kiedy słońce nie spowoduje jeszcze zwiększonego parowania wody.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (34 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Tara  10 stycznia 2020 08:44

    Ja mojego podlewam, gdy mi się przypomni 😉
    Kwitnie jak wariat 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany