Jak pobudzić kolagen do działania?
Za niekorzystne zmiany w wyglądzie skóry odpowiada głównie kolagen – substancja nazywana także białkiem młodości. Wraz z wiekiem organizm traci zdolność do naturalnej produkcji kolagenu, który jest podporą naszej skóry. Im jesteśmy starsi tym więcej komórek kolagenowych naturalnie obumiera niż nasz organizm jest ich w stanie wyprodukować. Rokrocznie – od około 25. roku życia nasza skóra traci co roku 1 proc. kolagenu. Niestety, średnio po 60. roku życia produkcja kolagenu przez organizm prawie ustaje. Istnieją jednak sposoby na to, by pobudzić kolagen do działania i zniwelować defekty urody wynikające ze zmniejszonej produkcji kolagenu w organizmie.
1. Jak pobudzić kolagen do działania? Propozycja nr 1 – zabieg w gabinecie medycyny estetycznej
Chcąc osiągnąć widoczne efekty poprawy wyglądu – zagęszczenie skóry, lepszy owal twarzy, spłycenie zmarszczek można sięgnąć po nieinwazyjne metody w gabinetach medycyny estetycznej. Istnieje wiele zabiegów, które pomagają wytworzyć kolagen w skórze. Większość z nich bazuje na podgrzewaniu skóry (jest to oczywiście proces w pełni kontrolowany i bezpieczny), co pobudza fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych.
Decydując się na tego typu zabieg kluczowym jest wybór odpowiedniego urządzenia, które poprzez termiczne podrażnienia włókien kolagenowych spowoduje zwiększoną produkcję kolagenu. Jedną z ciekawszych propozycji jest zabieg wykonywany przy pomocy aparatu VIVACE® BTL™. Zapewnia przestrzenne ujędrnianie i remodelowanie skóry, łączy bowiem termolifting RF z mikronakłuwaniem i terapią LED.
Jak wygląda zabieg VIVACE?
Obszar zabiegowy jest znieczulany przez kosmetyczkę powierzchniowo. Nakłada ona krem, który znieczula i zapewnia pacjentce relaks w trakcie zabiegu. Następnie głowica urządzenia wyposażona w 36 sterylnych elektrod mikroigłowych jest przykładana do skóry miejsce przy miejscu. Końcówki głowicy po mikro-nakłuciu naskórka dostarczają bezpośrednio do skóry właściwej energię RF, która wytwarza punkty koagulacji i podgrzania, które są początkiem procesu odnawiania włókien kolagenowych. Emitowane jednocześnie światło LED dodatkowo pobudza skórę do intensywnej produkcji kolagenu, poprawia także napięcie, koloryt i jędrność cery.
Czy ten zabieg boli?
Dyskomfort i odczucia podczas zabiegu są bardzo małe – dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego.
Co można osiągnąć podczas jednego zabiegu VIVACE?
- Efekt zabiegu powoduje powstawanie nowych włókien kolagenowych, a kolagen istniejący w skórze ulega skręceniu, co od razu poprawia jędrność i elastyczność skóry. Daje to efekt natychmiastowego liftingu termicznego. Na dalsze ujędrnienie związane z produkcją nowego kolagenu trzeba poczekać 1-3 miesiące.
- Dodatkowo na tkanki działa światło LED, intensyfikujące wszystkie procesy naprawcze.
- Na skutek mikronakłuć w skórze powstaje siatka mikro-kanalików, za pomocą których można dostarczyć w głąb skóry dodatkowe substancje aktywne, np. koktajle do mezoterapii czy osocze bogatopłytkowe.
Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu aparatem VIVACE® BTL™?
To, co nam się spodobało przy tym zabiegu to szybki czas rekonwalescencji (tylko ok. 4. godzin zaczerwienienia skóry) oraz brak efektu złuszczana naskórka. Plusem jest także fakt, że ten zabieg może być wykonywany przez cały rok, także w okresie intensywnego nasłonecznienia.
Rekomendowana liczba zabiegów
Optymalna seria, dająca satysfakcjonujące efekty, powinna składać się z 3–4 zabiegów, ale jest to kwestia indywidualna. Terapie z wykorzystaniem mikronakłuwania RF Vivace® nie wymagają częstych powtórzeń – efekty są długotrwałe i odmładzają skórę o wiele lat.
2. Jak pobudzić kolagen do działania? Propozycja nr 2 – Zwróć uwagę na to, co jesz
Jedz warzywa i owoce, które są źródłem witaminy C oraz krzemu które stymulują wytwarzanie kolagenu (np. papryka, kalafior, grejpfrut, skrzyp polny, pokrzywa). Zwiększ w swojej diecie ilość pomidorów i ich przetworów – zawierają one likopen, który m.in. aktywuje syntezę prokolagenu.
Zielone warzywa liściaste jak kapusta, szpinak czy szparagi zawierają luteinę, która pomaga budować włókna kolagenowe w skórze. Fasola i buraki także mają zbawienny wpływ na naszą skórę. Fasola jest źródłem kwasu hialuronowego, który odpowiada za elastyczność i nawilżenie skóry. Buraki natomiast zawierają krzem, który pozytywnie wpływa na syntezę włókien kolagenu i elastyny.
Wyklucz z diety cukry proste, które niszczą tkankę łączną. Przy nadmiarze spożywania cukrów prostych dochodzi do glikacji białek w wyniku czego włókna kolagenowe zmieniają swoją strukturę i przestają być elastyczne.
Jeśli zależny nam na tym, by dostarczyć więcej kolagenu organizmowi – należny stosować suplementację kolagenem. Pamiętajmy by towarzyszyła jej także suplementacją witaminą C, która spowoduje przyspieszenie regeneracji włókien kolagenowych i zwiększa przyswajalność suplementu.
3. Jak pobudzić kolagen do działania? Propozycja nr 3 – Sięgaj po kosmetyki
Z pewnością kosmetyki z kolagenem pomogą nam zregenerować skórę nie tylko twarzy, ale i ciała. Wybierając kosmetyk z kolagenem szukajmy w składzie kolagenu w formie cieczy (Soluble Collagen) lub hydrolizatu kolagenu (Hydrolyzed Collage). Pamiętajmy jednak, że tylko ok. 0,3% aktywnych składników dostarczanych z zewnątrz pod postacią kremów może przeniknąć do skóry przez warstwę naskórka.
Kolagen w kremach nie usunie zmarszczek, z pewnością jednak pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Możesz spróbować kremy, które w opisie działania obiecują pobudzenie kolagenu – na przykład seria Larens Peptidum. Jak obiecuje producent, zawarty w nich Biopeptide Complex – zbiór oligopeptydów i peptydów (długich i krótkich łańcuchów aminokwasów), przenosi składniki aktywne zawarte w kosmeceutykach Larens w głąb skóry oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Więcej przeczytasz o nich tutaj: Kosmetyki Larens Peptidum o działaniu przeciwstarzeniowym
4. Jak pobudzić kolagen do działania? Propozycja nr 4 – zastosuj jogę twarzy
Wprawdzie na efekty trzeba czekać dosyć długo, ale warto spróbować. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz tutaj: Zamiast botoksu: joga twarzy ćwiczenia
Odpowiednio dobrane ćwiczenia pobudzą produkcję kolagenu i elastyny, co spowoduje m.in. wypełnienie zmarszczek.
***
Jeśli zależy nam głównie na poprawie wyglądu skóry twarzy, jej jędrności i owalu warto pokusić się o serię zabiegów pobudzających fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Z pewnością nie osiągniemy wymarzonego efektu stosując wyłącznie kosmetyki do pielęgnacji twarzy.
Pamiętajmy jednak, że kolagen wiąże się nie tylko z młodym wyglądem. Kolagen stanowi budulec kości, stawów, ścięgien i oczu. Dlatego długofalowa dieta nastawiona na pozyskanie kolagenu ma tutaj decydujące znaczenie.