Kosmetolog Ewa Kawka radzi: Jak pielęgnować skórę twarzy po lecie?
Wypoczywając w czasie wakacji narażamy naszą skórę na negatywne działanie promieni słonecznych, kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie, wiatru, a także na działanie klimatyzacji. Te wszystkie czynniki sprawiają, że uszkadzamy barierę hydrolipidową skóry i zakłócamy jej równowagę fizjologiczną. Po sezonie letnim często zmagamy się z suchością i odwodnieniem skóry. Nierzadko obserwujemy także przebarwienia skóry, zmarszczki i teleangiektazje. Skórze tłustej zaczyna doskwierać nie tyko odwodnienie, ale również wzmożony łojotok.
Z tego względu skóra, aby wrócić do dobrej kondycji i elastyczności potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Poznaj nasze wskazówki, jak dbać o nią, by była piękna i atrakcyjna:
- Pamiętajmy, że do każdego typu cery należy podejść indywidualnie.
- Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry po lecie jest oczyszczenie i złuszczenie skóry. W domu warto wykonać peeling enzymatyczny (przy cerze wrażliwej, suchej, naczynkowej) lub peeling ziarnisty (cera grubsza, tłusta, mieszana). W gabinecie możemy skorzystać z kawitacji ultradźwiękowej, mikrodermabrazji czy oksybrazji.
- Ważną rolę w regeneracji kondycji skóry odgrywają profesjonalne zabiegi kosmetyczne z uwagi na możliwość zastosowania wysokoskoncentrowanych substancji aktywnych oraz nowoczesnych urządzeń.
- Pielęgnacja domowa stanowi uzupełnienie kuracji gabinetowej. Wybierając kosmetyki warto sięgnąć po preparaty zawierające w swoim składzie składniki odbudowujące takie jak: ceramidy, skwalen, olej sojowy, migdałowy, arganowy, masło Shea.
- Wszystkie rodzaje cery (nawet cera tłusta i mieszana) potrzebują zastrzyku nawilżenia. Wybierajmy zatem preparaty oparte na kwasie hialuronowym, moczniku, sorbitolu, aminokwasach.
- Zniszczenia skóry spowodowane działaniem promieniowania UV zregenerują kosmetyki z witaminami: A, E i C, które świetnie odżywiają, odmładzają i eliminują wolne rodniki.
- Idealną propozycją po okresie letnim jest złuszczająca, stymulująca skórę do odnowy kuracja kwasami. Wypróbujmy dostępne na rynku produkty z kwasem glikolowym, mlekowym, jabłkowym, migdałowym. Przy cerze tłustej i mieszanej skorzystajmy z dobroczynnego wpływu kwasu salicylowego lub kwasu pirogronowego.
- Osobom borykającym się z problemem przebarwień najkorzystniejsze efekty przyniesie kuracja złuszczająca (kwasami lub np. mikrodermabrazją) połączona z preparatami wybielającymi zawierającymi w swoim składzie: witaminę C, arbutynę, wyciąg z lukrecji.
- Rozszerzone naczynka krwionośne tworzące rumień należy wesprzeć takimi substancjami aktywnymi, jak: rutyna, escyna, witamina C.
- Szczególnej troski potrzebuje skóra pod oczami – zafundujmy jej intensywną pielęgnację opierająca się na takich składnikach aktywnych jak: kawior, kolagen, morskim, kwas hialuronowym. Tzw. „kurze łapki” ulegną redukcji dzięki zastosowaniu substancji typu botox like (wygładzające zmarszczki mimiczne) takie jak: Matrixyl, Serpentine, Argireline.
- Podczas codziennej pielęgnacji nie zapominajmy o szyi i dekolcie, których cienka i wrażliwa skóra również potrzebuje nawilżenia i regeneracji.
- Promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ na naszą skórę nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok, dlatego też obowiązkowa jest codzienna aplikacja kremów filtrów SPF > 30+.
- Warto jest zwrócić uwagę na pielęgnację ciała – regularnie stosujmy peelingi oraz codziennie po kąpieli aplikujmy nawilżające i regenerujące balsamy.
- Odpowiednie nawilżanie należy stosować z zewnątrz, ale też od środka. Wypijajmy zatem co najmniej 2 litry wody mineralnej dziennie.
- Pamiętajmy o tym, że zdrowa, zbilansowana i zróżnicowana dieta wpłynie pozytywnie na regenerację naszej skóry po lecie.
***
Ewa Kawka – ekspert i szkoleniowiec firmy KLAPP, absolwentka dietetyki i kosmetologii oraz studiów podyplomowych z zakresu Przygotowania pedagogicznego w zawodach medycznych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; wykładowca na studiach podyplomowych z kosmetologii i dietetyki w Studium Kształcenia Kadr w Bydgoszczy; praktyk w zawodzie.
Pasjonuje się żywieniem w chorobach dietozależnych, współpracą kosmetologa i dietetyka w pracy nad zachowaniem dobrej kondycji skóry i modelowaniem sylwetki oraz wizażem. Uważa, że piękno zaczyna się od środka, dlatego stawia na holistyczne podejście do każdego klienta.