Jak pielęgnować pelargonie, by pięknie kwitły od wiosny do jesieni?

Spis treści:

Wraz z wiosną coraz częściej myślimy i planujemy nasadzenia w skrzynkach balkonowych lub w ogródkach i na działkach. Ustają nocne przymrozki i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć sadzić rośliny w donicach i skrzyniach na balkonach i tarasach. Jednym często wybieranych  kwiatów są pelargonie. To kwiaty łatwe w uprawie, a dzięki bujnemu wzrostowi i licznym kwiatom, nawet niedoświadczonym ogrodnikom hobbystom dają szybkie poczucie sukcesu, pod warunkiem przestrzegania kilku prostych zasad.

pelargonie jak uprawiać

fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas sadzenia, aby móc cieszyć się bujnymi kwiatami i mięsistymi liśćmi pelargonii przez całe lato oraz  co jest ważne, jeśli chodzi o pielęgnację pelargonii, aby te piękne południowoafrykańskie lśniły w pełnym blasku od wiosny do jesieni.

Jakie warunki należy zapewnić pelargoniom?

pelargonie

fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

Odpowiednia donica

Na rynku jest ogromny wybór skrzynek balkonowych i donic. Dlatego przed sadzeniem należy zastanowić się jak chcemy rozplanować sadzenie i jaki efekt uzyskać. Należy wybrać odpowiednią donicę, przynajmniej o wysokości 20 cm, aby korzenie pelargonii miały dużo miejsca. Pelargonie należą do roślin, które dość szybko się rozrastają, więc podczas sadzenia należy zachować przynajmniej 20 cm odstęp między sadzonkami, aby sprawiały wrażenie nieco zagubionych. Nie należy sadzić więcej niż dwóch roślin w skrzyni balkonowej o długości 40 cm czy więcej niż trzech w skrzynce 60 cm. W doniczce o średnicy 15-18 cm powinna znaleźć się jedna pelargonia. Kolor i materiał donicy jest dowolny i zależy jedynie od naszych upodobań. Warto jednak pamiętać, że wilgoć wyparowuje szybciej z pojemników ciemniejszych oraz glinianych i terakotowych niż z jaśniejszych, plastikowych osłonek. Wskazówka: aby zminimalizować podlewanie, można zainstalować zbiornik na wodę.

Właściwa ziemia

Oprócz donicy, decydujący wpływ na rozwój i kwitnienie roślin ma ziemia. I w tym przypadku, w specjalistycznych sklepach i centrach ogrodniczych stajemy przed ogromnym wyborem różnego rodzaju podłoża. Decydując się na wysokiej jakości, uniwersalną ziemię do roślin raczej unikniemy błędu. Dobrze zatrzymuje wilgoć i chroni rośliny przed szkodliwym odwodnieniem. Zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych oraz ułatwia wnikanie tlenu i wody w głębsze warstwy gleby, dzięki czemu korzenie roślin są odżywione, co bezpośrednio przekłada się na piękny wygląd kwiatów. Dostępna jest również specjalna ziemia dla pelargonii, której skład i zawartość składników odżywczych został precyzyjnie dostosowany do potrzeb określonych grup roślin. Na przykład podłoże dla pelargonii ma bardzo wysoką zawartość składników odżywczych, więc można je używać również do innych roślin o podobnych wymaganiach. Możemy też sami skomponować podłoże. W centrach ogrodniczych można zaczerpnąć porad ekspertów i znaleźć wszystkie niezbędne składniki i gotowe mieszanki.

Jak sadzić prawidłowo pelargonie w donicach?

jak sadzić pelargonie

fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

Zarówno w przypadku pelargonii jak i innych, letnich roślin technika sadzenia jest taka sama. Najpierw należy na spód donicy wysypać warstwę drenażu, którą możemy zrobić z potłuczonych kawałków glinianych czy terakotowych doniczek, keramzytu lub podobnych materiałów. Dzięki temu umożliwimy ujście nadmiaru wody. Następnie należy wypełnić ¾ powierzeni skrzynki specjalnym podłożem i lekko je docisnąć. W przypadku roślin, takich jak pelargonie, które mają wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze warto sięgnąć po ziemię wzbogaconą o nawóz albo wymieszać go z ziemią. Należy zachować przynajmniej 20 cm odstęp między roślinami. Bryła korzeniowa powinna znajdować się na równi z powierzchnią podłoża. W razie potrzeby warto dodać trochę więcej ziemi, aby wokół rośliny powstała 2cm rynienka. Na koniec wystarczy obficie podlać roślinę. Ważne: zanim system korzeniowy wystarczająco się rozwinie, przez pierwsze kilka tygodni należy podlewać rośliny delikatnie od góry.

Sadzenie pelargonii z innymi roślinami

Pelargonie uważane są za królowe wśród roślin doniczkowych i balkonowych. Są łatwe w pielęgnacji, obficie kwitną i uzyskują najwyższe noty za szeroką gamę kolorów, różnorodne formy wzrostu, bujne kwiaty i mięsiste liście.

W odpowiednio dużych donicach bardzo dobrze współgrają z innymi roślinami kwitnącymi i zielonymi, które mają podobne preferencje i wymagania. Ta letnia kompozycja kochających słońce pelargonii, werbeny i szałwii zachwyca bogactwem kwiatów i kolorów, a także zapewnia pokarm pszczołom i innym owadom.

Tajniki uprawy pelargonii, by pięknie kwitły cały sezon

piękno pomarańczowych pelargonii

fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

1. Dużo przestrzeni w doniczce

Pelargonie najpiękniej kwitną, gdy mogą się swobodnie rozwijać. Dlatego donice powinny mieć co najmniej 18 centymetrów wysokości, a w przypadku kombinacji roślin odległość do sąsiedniej rośliny powinna wynosić co najmniej 20 centymetrów.

2. Miejsce na słońcu

Pelargonie uwielbiają słońce. Im więcej światła, tym liczniejsze i bardziej kolorowe są ich kwiaty. Idealne miejsce jest słoneczne lub częściowo zacienione. Pelargonia bez problemu toleruje również palące słońce w południe. W związku z tym  balkon od strony północnej nie jest odpowiednim miejscem.

Wskazówka: pelargonie rosną w kierunku słońca. Jeśli chcesz mieć piękne rośliny kwitnące z każdej strony równomiernie, co tydzień należy obracać pelargonie doniczkowe  o 90 stopni, aby uzyskać wystarczającą ilość światła ze wszystkich stron.

3. Woda – eliksir piękna

Pelargonia pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Nie są tam rzadkie długie okresy suszy. Pelargonie przeżywają to, gromadząc dużo płynu w mięsistych liściach i grubościennych łodygach. Dlatego chwilowy brak wody zwykle nie może spowodować trwałych uszkodzeń. Aby jednak kwitnąć obficie i wytrwale, pelargonie potrzebują regularnego podlewania. W słoneczne dni rośliny należy podlewać codziennie, najlepiej rano – letnią, odstaną wodą. W szczególnie upalne dni, drugie podlewanie wieczorem nie zaszkodzi kwiatom. Ważne jest, aby ziemia nie wyschła całkowicie, ale także by nie zalać korzeni rośliny. Aby uniknąć gromadzenia się wody, upewnij się, że nadmiar wody może odpłynąć.

Przy okazji: kiedy pada deszcz, nie należy automatycznie rezygnować z podlewania. Zwłaszcza w przypadku bujnych roślin liście są czasami tak gęste, że woda deszczowa nie dociera nawet do ziemi. Jeśli nie jesteś pewien, możesz ostrożnie wbić palec w ziemię. Jeśli wydaje się sucha w niższych partiach, należy kwiaty podlać.

Tym, którzy nie chcą codziennie podlewać, polecamy donice ze zbiornikiem na wodę. Skrzynka balkonowa o długości jednego metra ma pojemność około dziesięciu litrów. Wskaźnik poziomu wody dostarcza informacji o ilości dostępnej wody.

4. Dodatkowa porcja składników odżywczych

Pelargonie posiadają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego nawożenie jest niezbędne dla zdrowych, pięknych kwiatów. Jeśli do sadzenia używana jest wysokiej jakości, wstępnie nawożona gleba doniczkowa, pokrywa to zapotrzebowanie na kilka pierwszych tygodni. Następnie zwykle zużywane są zawarte w niej składniki odżywcze i wymagane są dodatkowe nawozy. W tym celu możesz regularnie wzbogacać wodę do podlewania dostępnym w handlu płynnym nawozem dla roślin kwitnących lub użyć odpowiedniego nawozu działającego długoterminowego. W specjalistycznych sklepach są produkty, które zapewniają wystarczającą ilość składników odżywczych nawet przez dziewięć miesięcy.

Wskazówka: fusy z kawy są bardzo odpowiednie jako niedrogi, naturalny nawóz do pelargonii, ponieważ zawierają dokładnie odpowiednią mieszankę potasu, azotu i fosforu. Raz w tygodniu rozpuść niewielką ich ilość w wodzie do podlewania – jedna łyżka stołowa wystarczy na 10 litrów wody – albo wysusz fusy i dokładnie wymieszaj z ziemią w okolicach korzeni roślin.

5. Usuwanie stymuluje tworzenie się kwiatów

Aby pelargonie mogły włożyć całą swoją moc w tworzenie nowych kwiatów, zaleca się regularne usuwanie martwych pędów i liści. W przypadku odmian pełnych usuwanie jest ważniejsze niż w przypadku pelargonii jednokwiatowych. Dla tych, którzy nie mają na to ochoty, są też odmiany „samoczyszczące”. Więcej informacji i porad można uzyskać od specjalistów w specjalistycznych sklepach.

6. Chronić przed mrozem

Pelargonie są w rzeczywistości bylinami wieloletnimi. Ponieważ jednak nie są odporne na zimę, często na naszych szerokościach geograficznych traktuje się je jak roczne kwiaty balkonowe. Chcąc przezimować pelargonie, należy przed pierwszym nocnym przymrozkiem przyciąć je z powrotem do wysokości około 15 cm i przenieść do chłodnych, jasnych kwater zimowych. Idealna temperatura otoczenia to 5 do 10 stopni. Roślina prawie nie potrzebuje wody w miesiącach zimowych, więc może wydawać się martwa. Ale przy większej ilości ciepła i wody ponownie kiełkuje wiosną. Na początku nowego sezonu należy podać świeżą ziemię i ewentualnie przesadzić do większego pojemnika.

pelargonie w donicach

fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

materiały prasowe: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (95 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...