Jak pielęgnować obuwie męskie? 6 sposobów na to, by buty wyglądały elegancko

Jeśli chcemy, aby buty długo nam służyły, należy o nie odpowiednio dbać. Wbrew pozorom nie każdy to potrafi. Zdarza się też, że metody, które wydają nam się właściwe, w rzeczywistości szkodzą butom. Przedstawiamy zatem podstawowe zasady pielęgnacji obuwia – czyszczenia, impregnacji i pastowania. Jeśli będziesz się do nich stosować, twoje buty powinny wyglądać nienagannie przez długi czas. 

Najważniejsze zasady pielęgnacji

Podstawowa rzecz jaką musisz zrobić, zanim przejdziesz do kolejnych kroków to zapoznanie się  z instrukcją producenta. Poświęć chwilę zaleceniom na temat konserwacji, a następnie zadbaj o odpowiednie preparaty i akcesoria. Buty odwdzięczą się nieskazitelnym wyglądem!

Czyszczenie

Do efektywnego czyszczenia niezbędne będą odpowiednie akcesoria, np. szczoteczka, gumka do obuwia z zamszu i nubuku czy ściereczki do obuwia. Używaj tylko tych produktów, które są przeznaczone do czyszczenia materiału, z którego stworzone są buty. A jeśli nosisz je na gołe stopy, pamiętaj też o wyczyszczeniu ich wnętrza.

Nie mocz całych butów, a jedynie zabrudzony obszar. Unikniesz w ten sposób odkształceń i rozklejania się. Niektóre pary butów, np. sportowych, można prać w pralce, jednak zanim to zrobisz, przeczytaj instrukcję pielęgnacji lub informacje na pudełku. 

Regularne pastowanie

Matową skórę należy regularnie pastować – lakierowane buty traktujemy za to odświeżaczem. Kolor pasty dobierz do odcienia skóry. Najpierw dokładnie wyczyść obuwie. Produkt wcieraj okrężnymi ruchami – dzięki temu równomiernie go rozprowadzisz. Po wszystkim delikatnie przetrzyj buty ściereczką.

Jeśli podczas tego procesu nie da się pokryć zagięć i zniszczeń, możesz użyć pasty odbudowującej ubytki. Co jakiś czas stosuj też renowator, który zadba o materiał i pozwoli ci pozbyć się warstw pasty z butów.

Impregnacja butów

Impregnuj buty – również przed pierwszym użyciem. Przyda się tu specjalnie przeznaczony do tego kosmetyk – wosk, pasta lub spray. Ostatni rodzaj impregnatu przyda się szczególnie w przypadku zamszowych butów. Impregnacja nie jest szczególnie skomplikowana. Wystarczy wetrzeć produkt i zostawić obuwie do wyschnięcia.

Stosowanie prawideł

Żeby utrzymać buty w pierwotnym kształcie, używaj prawideł – warto w nie zainwestować, jeśli jeszcze nie zagościły w twojej szafie. Dopóki tego nie zrobisz, zastępuj je papierem lub gazetami. Zachowaj jednak ostrożność przy tych drugich. Farba z papieru może zabrudzić wnętrze butów.

Prawidła mają także tę zaletę, że wchłaniają wilgoć i zapachy. To zasługa drewna, z którego są stworzone – najczęściej cedrowego lub bukowe. Możesz włożyć je do butów, jeśli chcesz wysuszyć je przed impregnacją lub czyszczeniem.

Odpowiednie suszenie

Wyczyszczone lub wypastowane buty potrzebują wyschnąć. Nie stawiaj ich jednak w pobliżu grzejnika lub na ostrym słońcu. Lepiej też nie używać do tego suszarki. Jak w takim razie prawidłowo suszyć obuwie? Postaw je w przewiewnym miejscu i pozwól im wyschnąć w swoim czasie.

Jeśli chcesz szybko usunąć wilgoć z obuwia, włóż do nich papier lub prawidła. Może się okazać, że proces ten potrwa dość długo. Buty schną szczególnie długo po malowaniu i renowacji. Zakładaj tylko suche buty, żeby ich nie zniszczyć!

Przechowywanie

Buty najlepiej przechowywać w pudełkach, w których zostały kupione. Mamy tendencję do tego, by wyrzucać papierowe wypełniacze, jednak w praktyce jest to zasadne tylko wtedy, gdy wymienimy je na prawidła. W innym wypadku wypełniacze warto zachować, aby utrzymać buty w oryginalnym kształcie.

Możesz trzymać buty również w materiałowych woreczkach, które uchronią je przed kurzem. Mamy jeszcze jedną radę: staraj się zmieniać często obuwie. Jeśli zakładasz tylko jedną lub dwie pary butów, reszta – szczególnie źle przechowywana – może stracić dobry wygląd.

Eksploatacja butów zależy… od nich samych

Czasem może się okazać, że pielęgnacja obuwia zda się na nic. Najczęściej jest to kwestia gatunku materiału lub słabego wykonania. Postaw na buty najwyższej jakości! Szukaj ich w salonach i sklepie internetowym Borgio. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli – od loafersów i trzewików po eleganckie buty typu oxford i derby – ze skóry cielęcej i bydlęcej.

Jak usunąć plamy ze szminki, podkładu i tuszu do rzęs?

Jak usunąć plamy ze szminki, podkładu i tuszu do rzęs?

Plamy ze szminki, podkładu lub tuszu to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Przedstawiamy domowe sposoby, które uratują rzeczy przed wyrzuceniem.  Wybielacze i rozpuszczalniki to silne środki. Mogą odbarwić, zniszczyć materiał. Do usunięcia plam służą
Jak usunąć tłuste plamy z różnych tkanin?

Jak usunąć tłuste plamy z różnych tkanin?

Podpowiadamy, jak wywabić plamy z tłuszczów jadalnych - takich jak majonez czy oliwa z różnych typów materiałów.
Jak wyczyścić pędzle do makijażu?

Jak wyczyścić pędzle do makijażu?

Metod mycia akcesoriów jest bardzo wiele. Można czyścić je domowymi sposobami i środkami (mydłem, szamponem) lub specjalistycznymi płynami do mycia pędzli oraz dezynfekującymi (produktami z drogerii/ apteki). Szczegółowe sposoby jak wyczyścić pędzle do makijażu podane

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Pantofle męskie  23 marca 2022 06:52

    Warto jest kupić sobie dobrej jakości środki do pielęgnacji obuwia. Tak aby utrzymac je w dobrym stanie. Dzięki temu buty dłużej będą prezentowały się dobrze. Jak również będa znacznie wygodniejsze.

    Od siebie polecam zerknąć sobie do Klasyczne Buty. W sklepie można zamówić markowe środki do pielęgnacji obuwia. Jak również buty dobrych producentów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany