Jak oszczędzać pieniądze i na czym? Kilka sposobów na podreperowanie domowego budżetu
31 października obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania. Choć nie jest on hucznie celebrowany to stanowi świetny pretekst do zastanowienia się nad swoimi wydatkami. Czy da się je zredukować tak, by więcej nam zostało w kieszeni? Dziś podpowiadamy jak oszczędzać pieniądze. Poznajcie sprawdzone sposoby na to, jak w prosty sposób podreperować domowy budżet.
Spis treści:
Jak oszczędzać pieniądze – jedzenie
Produkty spożywcze to jeden z większych wydatków. Czy da się go zredukować? Oczywiście, że tak! I wcale nie trzeba sobie przy tym odmawiać kulinarnych przyjemności. Grunt jednak to wiedzieć jak to zrobić z rozsądkiem. Podpowiemy jak oszczędzać pieniądze podczas zakupów i planując posiłki.
Planowanie zakupów spożywczych
To jeden z ważniejszych sposobów na to jak oszczędzać pieniądze. Idąc do marketów spożywczych choć tego nie planujemy często ulegamy promocjom lub sprytnym marketingowym sztuczkom zachęcających nas do kupienia większej ilości jedzenia za mniejszą cenę. Dlatego wybierając się na zakupy idźmy do sklepu z przygotowaną listą i jej się trzymajmy. W ten sposób kupimy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy, a nie całą masę zbytków, które podczas spaceru alejkami w supermarkecie „złowiły” nas swoim zachęcającym opakowaniem czy obietnicą dużej oszczędności.
Gotowanie zero waste
Na rynku żywnościowym od dłuższego czasu ceny wielu produktów są tak wysokie, że perspektywa ich marnowania czy wyrzucania do kosza wydaje się mało odpowiedzialna. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na to jak zrobić posiłek z resztek jedzenia, a nawet z ich części, które zwykle lądują w koszu. Pesto z liści rzodkiewek, pyszne bajaderki z okruszków ciast, burgery z warzyw pozostałych po rosole, ciasto ze skórek od jabłek czy kotlety z czerstwego chleba to tylko niektóre z przykładów, a pomysłów na dania „z recyklingu” jest o wiele więcej. Takie działanie nie tylko jest ekologiczne i ekonomiczne, ale także przyczynia się do zwiększenia swojej wiedzy w świecie kulinariów, więc może zachęcić do rozpoczęcia przygody z gotowaniem nawet amatorów.
Freeganizm sposobem na jedzenie…za darmo!
Freeganizim, czyli poszukiwanie jedzenia na tyłach supermarketów czy restauracji, aby nie wydać na jedzenie ani grosza to dla wielu osób styl życia. Choć budzi on wiele kontrowersji i nie wszystkim podoba się taka forma oszczędzania to nie da się zaprzeczyć, że ma one swoje dobre strony. Wiele produktów, które lądują na śmietnikach są w pełni zdatne do spożycia i często opakowane hermetycznie, więc w nienaruszonym stanie. Przykładem są np. jabłka pakowane próżniowo. Jeśli są obite wiele dyskontów spożywczych może je uznać za mało atrakcyjne dla klientów i zwyczajnie takie egzemplarze są odrzucane. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?
Jak oszczędzać pieniądze – ubrania
Ubrania to kolejny punkt na liście częstych wydatków. Jeśli się zużywają to zwyczajnie potrzebują wymiany. Odzież dziecięca z kolei nie starcza na wiele lat, bo dzieci nieustannie rosną. Jak w takim przypadku „z głową” rozplanować ubraniowe wydatki?
Sezonowe wyprzedaże
To świetna opcja, by nie wydać zbyt dużo a zaopatrzyć się w odzież czy obuwie, które wykorzysta się w nieco późniejszym czasie. Sieciówki po sezonie starają się wyprzedawać rzeczy, które nie znalazły nabywców i zalegają w magazynach. Wystawiają je więc ponownie do sprzedaży z procentowym upustem. Korzystając więc z sezonowych wyprzedaży kilka razy do roku możemy zaoszczędzić naprawdę sporo, zwłaszcza robiąc takie zakupy dla całej rodziny. Czysty zysk!
Vitage shopy – ciuchy w drugiej ręki
Chcąc mieć nie tylko tańsze, ale także bardziej unikatowe ubranie warto udać się do tzw. vintage shopów, które coraz częściej zyskują na popularności i nierzadko są zachwalane przez celebrytów. Można tam znaleźć naprawdę prawdziwe perełki, często od znanych marek czy nawet projektantów i za przystępną cenę. Tym samym stając się ich nowym właścicielem można tchnąć w nie zupełnie nowe życie.
Second handy – odzież na wagę
Ubrania z drugiej ręki to także popularne „ciucholandy”, gdzie za odzież płaci się zwykle tyle ile pokaże waga. Ich zła sława już dawno minęła. W dobie wielu rozwiązań w stylu eko chyba można śmiało powiedzieć, że takie zakupy powoli stają się trendem i stylem życia dla wielu osób. To świetne rozwiązanie na oszczędzanie. Ubrania, torebki czy akcesoria można kupić w okazyjnej cenie, a co więcej – wiele z nich oddawanych jest do second handów z metkami.
Jak oszczędzać pieniądze – rachunki
Jesienią korzystamy z oświetlenia zdecydowanie częściej niż w sezonie letnim, dlatego warto dbać o to, aby nie marnować prądu przez naszą nieuwagę, bo to może sporo potem kosztować. Kluczem to redukcji wydatków są na pewno energooszczędne żarówki, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Z kolei rachunki za ogrzewanie mogą się wyraźnie zmniejszyć jeśli zadbamy o odpowiednią izolację okien i drzwi balkonowych. Wystarczy kupić uszczelki (sprzedawane są na metry) i zamontować je w te miejsca, które wymagają docieplenia. Na noc kiedy warto też zredukować temperaturę w grzejnikach. Ich praca na pełnej mocy nie jest potrzebna jeśli przed zimnej dodatkowo chroni nas ciepła piżama i kołdra.