Jak oszczędzać na energii? Tych trików jeszcze nie znałaś! Poznaj zasady mądrego zarządzania sprzętem domowym

W obecnych czasach szczególnie warto jest zwrócić uwagę na oszczędności w kwestii energii. Poznajcie kilka trików, dzięki którym zaoszczędzicie nieco na energii. Co ważne, należy wiedzieć, że nowsze sprzęty zużywają o wiele mniej prądu i wody. Warto więc czasami zainwestować w nowszy produkt, żeby zaoszczędzić. Brzmi nielogicznie? Wcale nie! Jak oszczędzać na energii? Mamy dla Was kilka trików!

Spis treści:

Aktualnie, gdy ceny energii ciągle wzrasta, warto znać kilka trików, dzięki którym można trochę zaoszczędzić na rachunakch. Odpowiednie zarządzanie sprzętem AGD to oszczędność nawet do 1000 zł w skali roku. Jak oszczędzać na energii? Poniżej nasze wskazówki.

Jak oszczędzać na energii

Zacznij oszczędzanie już w sklepie

Kupując nowy sprzęt AGD niekiedy warto jest zapłacić więcej, by mieć pewność, że produkt jest najwyższej jakości. Takie sprzęty zużywają mniej wody i prądu, więc w skali długofalowej taki wydatek naprawdę się opłaca. Lodówkę, czy pralkę dobrze jest wymieniać co ok. 10 lat. Warto dopłacić trochę więcej, żeby ostatecznie zwróciło się w rachunkach. Zmiana sprzętu AGD na nowy pozwala zaoszczędzić nawet do 1000 zł na rok.

Jak oszczędzać na energii? Wybierz odpowiedni sprzęt AGD

Jeśli planujesz zakup sprzętu do domu, warto poznać kilka zasad, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję:

  1. Przeczytaj dokładnie opis produktu.
    To bardzo ważne, żeby przed zakupem dobrze zaznajomić się z produktem. Zapoznaj się ze wszystkimi parametrami urządzenia, a gdy jakaś informacja nie jest podana, dopytaj sprzedających. Sprawdź koniecznie, jaką klasę energetyczną ma urządzenie. Wybierz te, które mają oznaczenia A, A+, A++ lub A+++.
  2. Dobierz model do swoich potrzeb
    Kupując sprzęt AGD kieruj się wyłącznie własnymi potrzebami. Jeśli masz mała rodzinę lub nie robisz dużych zakupów, nie musisz kupować ogromnej lodówki, czy pralki.
  3. Postaw na nowoczesne urządzenia
    Nowoczesne urządzenia są lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników. Znajdź taki model, który jest wyposażony w odpowiednie programy i ma dobre parametry. Cenowo może być droższy, ale zwróci się to w dłuższej perspektywie – np. przy praniu lub pieczeniu liczy się oszczędność prądu i czasu.
  4. Szukaj produktów z trybem eko
    Nowsze urządzenia mają zazwyczaj wbudowany tryb eko. Postaw na model z takim trybem. Korzystając z niego zużywasz mniej prądu i wody.

Jak oszczędzać na energii? Wskazówki

Jeśli masz już wybrany sprzęt, pora na kolejne kroki. Jak oszczędzać na energii, by zużywać mniej prądu i wody? Oto nasze porady. Mamy nadzieję, że Wam się przydadzą! Zachęcamy do korzystania z nich i wprowadzenia ich w życie.

Jak oszczędzać na energii kuchnia agd

Tanie pranie

Pranie zużywa zazwyczaj dużo wody i energii. Trudno jest na nim oszczędzać, ponieważ niemal w każdym domu robi się kilka prań w tygodniu. Zanim wstawisz pranie, sprawdź dokładnie na jaki program nastawiasz. Zrezygnuj z prania wstępnego, postaw na niższe obroty i dopasuj temperaturę (im niższa tym lepiej dla ubrań, ale pamiętaj, by ręczniki, pościel itp. prać w wysokiej temperaturze). Im niższe obroty i temperatura, tym niższe zużycie prądu i wody. Kupując pralkę zwróć uwagę, czy ma tryb szybkiego prania. Jeśli sprzęt jest cichy i nie przeszkadza sąsiadom, możesz korzystać z taryfy nocnej i wstawiać pranie w godzinach 22:00-6:00.

Lodówka

Lodówka to urządzenie, które pracuje 24 godziny na dobę i zużywa prawie 25% prądu w całym przeciętnym gospodarstwie. Kupując lodówkę koniecznie wybierz model energooszczędny. Ponadto, przydatnymi funkcjami są:
no frost – dzięki tej funkcji nie osiada się lód na ścianka lodówki, nie trzeba więc jej rozmrażać,
superchłodzenie, supermrożenie oraz alarm otwartych drzwi – dzięki tej funkcji żywność długo pozostaje świeża, a w przypadku, gdy nie domkniemy drzwi, lodówka sama nas o tym poinformuje.
To bardzo ważne, by nie zostawiać w lodówce długo otwartych drzwi. Ciepłe powietrze, które wpada do lodówki zostaje później schłodzone, co automatycznie wymaga wykorzystania większej ilości energii.

Oszczędności przy pieczeniu

Wybierając piekarnik należy dokładnie przyjrzeć się propozycjom, jakie znajdziemy na rynku. Jeśli często korzystasz z piekarnika, zwróć uwagę na drzwiczki – powinny być podwójne i dobrze izolowane. Obecnie w sklepach coraz częściej pojawiają się modele dwukomorowe to dobry wybór, ponieważ umożliwia pieczenie dwóch różnych potraw jednocześnie. Jeśli chcesz zaoszczędzić podczas pieczenia, możesz wyłączyć piekarnik na kilka minut przed szacowanym czasem. Danie i tak się upiecze w stygnącym piekarniku. Zaplanuj też dobrze przygotowanie potraw – dzięki pieczeniu jednej potrawy po drugiej, unikniesz energochłonnego nagrzewania.

jak oszczędzać na energii i wodzie

Jak oszczędzać na energii i wodzie podczas zmywania?

Już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zmywarka jest o wiele oszczędniejsza niż zmywanie pod bieżącą wodą. Używają zmywarki zużywamy kilkakrotnie mniej wody i płynu do mycia naczyń niż zmywając naczynia ręcznie. Jak oszczędzać na energii podczas zmywania? Wybierz program eko – trwa zazwyczaj dłużej, ale zużywa mniej wody i prądu. Zmywaj tylko wtedy, gdy zmywarka jest naprawdę pełna.

Znacie jeszcze jakieś triki, które pozwalają Wam zaoszczędzić na wodzie i energii?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (80 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...