Jak oszczędzać energię elektryczną zimą?
Jesienią i zimą zużycie prądu w domu szczególnie rośnie. Dzieje się tak, ponieważ znacznie wcześniej włączamy oświetlenie i więcej czasu spędzamy w domu, m.in. za sprawą ponurej pogody za oknem. Co za tym idzie, więcej korzystamy z takich urządzeń jak telewizor, radio czy konsola. Do tego dochodzi ogrzewanie. Co zatem zrobić, by energia elektryczna i rachunki za nią nie spędzały Ci snu z powiek w okresie jesienno-zimowym? Podpowiadamy!
Dlaczego warto pomyśleć o oszczędzaniu energii elektrycznej zimą?
Zimą zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych rośnie. Za oknem szybko robi się ciemno, zatem częściej włączamy światło, które świeci się dłużej niż latem czy wiosną. Jesienią oraz zimą dom potrzebuje doświetlenia nierzadko już od godziny 14. Więcej czasu spędzamy również w domu, a co za tym idzie, częściej korzystamy z obecnych tam sprzętów: TV, radia, komputera czy konsoli. Wzrasta również częstotliwość korzystania, chociażby, ze zmywarki, mikrofalówki czy płyty indukcyjnej oraz czajnika elektrycznego. A do tego wszystkiego dochodzi ogrzewanie. Jeżeli korzystasz z ogrzewania elektrycznego lub dogrzewasz się farelką czy klimatyzacją, to Twoje rachunki za prąd mogą wzrosnąć w sezonie nawet o kilkaset złotych.
Jak obniżyć rachunki za prąd zimą? Poznaj kilka prostych sposobów.
Istnieje kilka sprawdzonych i prostych sposobów na to, by obniżyć rachunki za prąd. Nie wszystkie wymagają angażujących i kosztownych zmian w domu, czasem wystarczą naprawdę niewielkie rzeczy.
Zadbaj o odpowiednie docieplenie
Koniecznie upewnij się, że Twój dom czy mieszkanie są dobrze ocieplone. Być może okna wymagają wymiany uszczelek lub zamontowanie dodatkowej izolacji? A drzwi zewnętrzne? Czy chłód nie wdziera się do domu przez nieszczelny próg lub ościeżnicę? Świetnym rozwiązaniem będą również dywany. Odizolują Cię od chłodu płytek czy paneli i w ten sposób dodatkowo ocieplą wnętrze.
Nie wychładzaj pomieszczeń
Jeżeli jednego dnia maksymalnie ogrzewasz pokój, a następnego wietrzysz go przez kilka godzin, w rezultacie czego zupełnie się wychładza, to ponownie zużyjesz więcej energii na to, by go ogrzać. To błędne koło, które generuje koszty. Znacznie rozsądniejsze i energooszczędne będzie utrzymywanie mniej więcej stałej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu unikniesz dodatkowego poboru energii elektrycznej.
Postaw na ciepły koc i zimową kołdrę
Być może zamiast dogrzewać pomieszczenie, wystarczy, że zimą będziesz korzystać z cieplejszej kołdry i koca? Utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach i dogrzewanie się kocem lub puchową kołdrą to dobry pomysł na spędzenie jesienno-zimowych wieczorów i nocy, bez generowania dodatkowego zużycia energii.
Wymień żarówki na energooszczędne
Jesienią i zimą częściej korzystamy ze sztucznego światła, które świeci znacznie dłużej niż wiosną czy latem. Dlatego upewnij się, że korzystasz z żarówek energooszczędnych. Takie rozwiązanie w skali roku pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Dziś żarówki energooszczędne to niewielki koszt, a do wyboru masz całą gamę barw światła, dzięki czemu prawdopodobnie bez problemu dobierzesz ich odcień do indywidualnych preferencji.
A może zmiana taryfy energetycznej?
Krokiem, który warto rozważyć, by energia elektryczna generowała mniejsze koszty w domowym budżecie, jest zmiana taryfy energetycznej. W pierwszej kolejności przyjrzyj się swoim nawykom: sprzątasz w tygodniu, czy raczej w weekendy? Robisz to rano, po południu, czy w godzinach wieczornych? Na kiedy przypada największe zużycie prądu w Twoim gospodarstwie domowym?
Do wyboru masz kilka taryf prądu, przeznaczonych dla gospodarstw domowych. G11 to opcja, w której cena za kWh jest jednakowa, niezależnie od dnia i godziny, w których korzystasz z energii. G12 to taryfa dwustrefowa, gdzie mniej za prąd zapłacisz przeważnie w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. Natomiast taryfa weekendowa G12w to gwarancja niższej ceny za 1 kWh od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek.
Dobierając taryfę najlepiej dopasowaną do zużycia prądu w Twoim gospodarstwie, skutecznie obniżysz rachunki za energię elektryczną. I będzie to długofalowa inwestycja. Przeanalizuj więc koniecznie, kiedy przypada największe zużycie prądu w Twoim domu i dobierz opcję najlepiej dopasowaną do potrzeb gospodarstwa domowego.
Widzisz więc, że możliwości na oszczędzanie energii elektrycznej zimą w domu jest naprawdę sporo. Już dzięki kilku prostym krokom, bez kosztownych inwestycji, jesteś w stanie obniżyć zużycie energii elektrycznej w okresie jesienno-zimowym. A co za tym idzie, zmniejszyć rachunki za prąd i zyskać nawet kilkaset złotych w perspektywie sezonu zimowego.