Jak oswoić lęk dziecka przed ciemnością

Większość maluchów przechodzi  okres lęku przed ciemnością. Dzieci nie chcą zostawać same w pokoju przy zgaszonym świetle, nie mogą zasnąć, płaczą. Podpowiadamy, jak  pomóc zwalczyć ten problem i nie narażać malucha na niepotrzebny stres.

lampka_do_snu

Na pewno nie można straszyć ciemnością, karać zamykaniem w ciemnym pomieszczeniu, czy też wyśmiewać obaw dziecka. Takie postępowanie może jedynie wzmocnić niepokój, a nawet wywołać nocne koszmary. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa, wytłumaczenie, że nie trzeba się bać, a ciemność może być nawet przyjemna.

W pierwszym etapie warto zakupić małą lampkę, która emituje ciepłe światło. W pokoju dziecka będzie można wszystko dostrzec, a jednocześnie oświetlenie będzie na tyle delikatne, że nie utrudni zasypiania. Dzieci boją się przede wszystkim ciemności w samotności, dlatego dobrym rozwiązaniem jest rytuał wieczornego czytania bajek, nie należy także upierać się przy zamykaniu drzwi do pokoju, przynajmniej do chwili, gdy maluch zaśnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest próba znalezienia w ciemności pozytywnych akcentów. Z pomocą przychodzi polska firma Wola, która wprowadziła do swojej oferty GOMMOLI – rajstopki i skarpetki z antypoślizgowym nadrukiem, który świeci w ciemnościach. Śmieszne wzorki mogą posłużyć do poskramiania ciemności przez zabawę, ponieważ rajstopki i skarpetki świecą tylko po zgaszeniu światła. Daje to dużo radości milusińskim. Zabawę w odkrywanie świecących znaczków na ubraniach można rozpocząć już za dnia. Skłoni to dzieci do zwalczania strachu przed ciemnością, przez wizytę w szafie, łazience czy innym zacienionym pomieszczeniu. Świecące skarpetki nie muszą posłużyć jedynie do ubrania ? można je wykorzystać jako pacynki i stworzyć wieczorny teatrzyk.

Trypofobia – co to jest i jak sprawdzić, czy dotyczy także Ciebie? TEST

Trypofobia – co to jest i jak sprawdzić, czy dotyczy także Ciebie? TEST

Trypofobia - czy wiesz na czym polega, a może na nią chorujesz? Wielu ludzi cierpi bowiem na trudne do uzasadnienia lęki, których pochodzenie nie jest im znane i które osobom postronnym mogą wydać się irracjonalne, a nawet śmieszne. Naukowcy wyróżniają na przykład lachanofobię (strach przed warzywami), lapidopterofobię (lęk przed motylami) czy selenofobię (niepokój odczuwany na widok księżyca w pełni). Jednym z nowo odkrytych i trudnych do opisania zjawisk z tej kategorii jest trypofobia. Wyjaśniamy, jak się objawia i pomagamy Wam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dotyczy także Was!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (105 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  4 sierpnia 2013 19:09

    Mój synek ma w swoim pokoiku małą lampkę z ukochanymi bohaterami bajek,przy której zasypia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany