Jak osoba z wadą wzroku powinna chronić oczy w lecie?

Spis treści:

Lato to dla wielu osób ulubiona pora roku. Gorąca, często powiązana też z wypoczynkiem nad morzem, pobytem na plaży… Ale chociaż lubimy pławić się w słońcu, to już nasze oczy niekoniecznie to dobrze znoszą. W lecie konieczne jest więc zwrócenie szczególnej uwagi na ochronę od słońca – zarówno oczu, jak i ich okolic. Jak to robić, jeśli mamy wady wzroku? Czy możemy używać normalnych okularów przeciwsłonecznych? Podpowiadamy.

Jak osoba z wadą wzroku powinna chronić oczy w lecie?

Promienie UV i nasze oczy

Słoneczna pogoda zwykle przyjmowana jest z ogromną radością, zwłaszcza jeśli spędzamy ten czas na urlopie. Jednak słońce to nie tylko przyjemne ciepło – to także promieniowanie UV, którego nadmiar nie jest korzystny. Zazwyczaj pamiętamy, by skórę chronić kremami z filtrem UV, jednak ochroną powinniśmy otoczyć także nasze oczy.

Przypomnijmy, że promieniowanie UV dzieli się – w zależności od długości fali – na UVA, UVB i UVC. To ostatnie nie stanowi powodów do obaw, jest bowiem praktycznie w całości absorbowane w atmosferze. Natomiast UVA i UVB docierają do powierzchni, a przez co i do naszego ciała. Jego natężenie jest różne, w zależności od pory dnia. W miesiącach letnich jest to w naszej szerokości geograficznej czas od około 11 do około 15 godziny. Wtedy ochrona oczu jest szczególnie ważna. Dlaczego?

Nadmiar promieniowania UV jest szkodliwy. Niekorzystne działanie na skórę, łącznie z możliwością powodowania czerniaka, jest znane chyba wszystkim. Ekspozycja oczu na słońce powodować może pieczenie, podrażnienie, ale także uszkodzenia rogówki, plamki żółtej, przyspieszenie rozwoju zaćmy a nawet nowotwory oczu. Niestety, osoby z wadami wzroku często nie korzystają z ochrony przeciwsłonecznej, nie wiedząc nawet, jakie mają w tym względzie możliwości. A przecież one naprawdę są – i wcale nie muszą się wiele różnić od tego, co mają do dyspozycji pozbawione tych wad.

Soczewki z filtrem, okulary przeciwsłoneczne a może wszystko razem?

Wady wzroku najczęściej korygowane są za pomocą okularów korekcyjnych. Chociaż szkła mogą mieć filtry UV, to nie dają one pełnej ochrony, zwłaszcza przed letnim słońcem. Co w takim przypadku? W grę wchodzą okulary przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi, co jest rozwiązaniem niezbyt tanim, dodatkowo często wymusza noszenie ze sobą dwóch par okularów – jedna jest na słońce, a druga na czas przebywania w pomieszczeniach.

Jednak zamiast okularów można przecież zdecydować się na soczewki kontaktowe. Oferuje je jeden z największych sklepów internetowych w Polsce – bezOkularow.pl. Można wybrać wersję przeznaczoną do noszenia wyłącznie przez jeden dzień (soczewki jednodniowe) lub bardziej ekonomiczny wariant, który można nosić przez 30 dni (soczewki miesięczne). W tym w wersji całodobowej, która nie wymaga zdejmowania na noc. Soczewki kontaktowe z filtrem UV dają wysoki stopień ochrony przed promieniowaniem. To bardzo dobre rozwiązanie, ale nadal nieoptymalne. Dlaczego? Ponieważ nawet soczewki z filtrem nie dają pełnej ochrony. Dodatkowo słońce pada nie tylko na oczy, ale też na ich okolice, co np. przyspiesza proces fotostarzenia się skóry powiek i kącików oka. Jednak skoro mamy już soczewki kontaktowe, to najlepszym pomysłem będzie uzupełnienie ich o okulary przeciwsłoneczne.

Jakie okulary przeciwsłoneczne kupić?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – z filtrem UV400. Oznacza on, że blokowane jest całe promieniowanie o długości fali poniżej 400 nanometrów, czyli właśnie UVA i UVB. Tylko takie szkła przeciwsłoneczne dają maksymalny stopień ochrony i takiego parametru należy szukać na okularach. Dodatkowo może on być uzupełniony o klasy 0-4. Nas, w letnim słońcu, interesuje klasa 2 i 3.

Zakupu odpowiednich okularów przeciwsłonecznych warto dokonać w wyspecjalizowanym sklepie, jak na przykład w  wOkularach.pl. Mamy wtedy pewność, że okulary mają certyfikat dopuszczający CE, są sprawdzone, przebadane i faktycznie chronią oczy. Tymczasem wiele osób decyduje się na zakup tanich okularów przeciwsłonecznych, dostępnych w marketach czy na bazarach. Nie zdając sobie sprawy, że noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra jest bardziej szkodliwe, niż nie noszenie ich wcale. Gdy bowiem nie nosimy okularów, to oczy instynktownie mrużą się, by ograniczyć napływ promieni światła. Tymczasem w tanich okularach, mających tak naprawdę jedynie przyciemnione kawałki plastiku zamiast soczewek, oczy są szeroko otwarte, przez co chłoną szkodliwe promieniowanie UVA i UVB.

Soczewki kontaktowe plus okulary przeciwsłoneczne to sposób, by osoby w wadami wzroku mogły cieszyć się jednocześnie idealnym widzeniem i ochroną przez promieniowaniem UV.

10 faktów i mitów na temat ochrony i pielęgnacji oczu

10 faktów i mitów na temat ochrony i pielęgnacji oczu

Według badania Omnibus przeprowadzonego na zlecenie Verco S.A. dolegliwości oczu, takie jak pieczenie, uczucie suchości i nadwrażliwość na światło dotyczą aż 40% osób (głównie kobiet), u których występują jednocześnie problemy powiek. Dolegliwości te mogą mieć

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bloger  10 kwietnia 2022 18:58

    Podobnie jak i zdrowe oczy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany