Jak opóźnić okres? Sprawdź, czy te znane sposoby są skuteczne

Ważne wydarzenie i… miesiączka zbliżają się w tym samym czasie, a Ty zastanawiasz się, jak opóźnić okres? Chyba każda z nas to zna…

W jednym z naszych ostatnich artykułów pisaliśmy o naturalnych metodach jak przyspieszyć okres. Co natomiast zrobić, jeżeli chcemy opóźnić miesiączkę o kilka dni? Jak opóźnić okres skutecznie i bez skutków ubocznych i czy to w ogóle możliwe?

Jak opóźnić okres?

źródło: pixabay.com

Jak opóźnić okres? Oto 8 popularnych metod – sprawdź, czy naprawdę działają.

1. Tabletki antykoncepcyjne

Jeżeli przyjmujesz jednofazowe tabletki antykoncepcyjne, możesz za ich pomocą dość łatwo przesunąć okres. Jeżeli wydarzenie, które chcesz przeżyć bez wątpliwego towarzystwa miesiączki, wypada niedługo, a Ty przyjmujesz już ostatnie tabletki z listka, po prostu nie rób przerwy między kolejnymi opakowaniami. Zacznij od razu przyjmować następny listek – okres wtedy nie wystąpi. Pamiętaj jednak, że to bardzo niezdrowe i nie powinno się tego robić często. Co więcej, plamienie i tak może się pojawić. Najlepiej skonsultuj się z ginekologiem. A jak opóźnić okres, jeśli przyjmujesz dwu-lub trójfazowe środki antykoncepcyjne? W żadnym wypadku nie eksperymentuj sama z przesuwaniem okresu – poradź się lekarza.

2. Inne tabletki hormonalne

Owszem, istnieją lekarstwa, które opóźniają okres. Nie to jest jednak ich głównym przeznaczeniem – zazwyczaj są to środki hormonalne, zapisywane w celu uregulowania cyklu, zmniejszenia obfitości krwawienia czy innych zaburzeń miesiączkowania. Mało prawdopodobne, by ginekolog zapisał Ci je tylko dlatego, żebyś mogła przesunąć miesiączkę… a do tego ich stosowanie nierzadko wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi. Warto też dodać, że są dość drogie, dlatego nie jest to najlepszy sposób jak opóźnić okres.

3. Ekstremalne ćwiczenia

Jak być może wiecie z poprzedniego artykułu, krótkie i średnio intensywne ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą przyspieszyć okres, a nagła zmiana trybu życia na bardziej intensywny całkowicie go zatrzymać. Dlatego właśnie niektóre kobiety jako sposób zatrzymujący okres polecają solidną aktywność fizyczną.

Czy to dobry pomysł? Cóż, z pewnością jest to mało pewny sposób. To prawda, kobiety, które nagle zmieniły tryb życia na bardzo aktywny, na przykład zawodowo zajmujące się sportem, często dotyka zatrzymanie miesiączki. To z powodu zwiększenia ilości testosteronu w organizmie, a także obniżenia poziomu estrogenu. Nie ma jednak gwarancji, że nagły ekstremalny trening zatrzyma Twój okres. A jeżeli go przyspieszy, albo co gorsza spowoduje kontuzje, możesz mieć jeszcze większy problem…

4. Ziołowe napary

Panuje opinia, że działanie opóźniające okres mają napary z kasztanowca, liści maliny i liści pietruszki. A co na to lekarze? Wygląda na to, że napary nie przesuwają okresu, a raczej zmniejszają jego obfitość. Mają bowiem działanie antykrwotoczne. Jeżeli więc Twój okres się przesunie, będzie to coś w rodzaju efektu ubocznego.
Nawet jeżeli napary z ziół nie sprawią, że okres pojawi się później, przynajmniej nie powinny Ci zaszkodzić. Zanim zaczniesz je pić, sprawdź jednak, czy nie wchodzą w reakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami i czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.

5. Dieta

Wśród naturalnych sposobach na przesunięcie okresu wymienia się również zmianę diety. Co powinnaś z niej wyłączyć? Czosnek, imbir, paprykę oraz papaję. Trudno jednak mówić o jakimkolwiek działaniu, jeżeli na co dzień nie jesz dużych ilości tych produktów…

6. Żelatyna

Niecodziennym sposobem na przesunięcie okresu, zaczerpniętym z medycyny chińskiej, jest… zastosowanie żelatyny, a raczej jej roztworu. Rozpuszczenie żelatyny w ciepłej wodzie i wypijanie 3 razy dziennie szklanki takiego roztworu ma opóźniać miesiączkę. Czy to działa? Trudno powiedzieć – każdy organizm rządzi się swoimi prawami.

7. Magnez i witamina B6

Ten sposób stosują najczęściej kobiety, którym zależy nie tyle na opóźnieniu miesiączki, co raczej na wydłużeniu fazy lutealnej i tym samym zwiększeniu płodności. Połączenie magnezu i witaminy B6 ma mieć działanie wydłużające fazę lutealną, która, jak wiadomo, występuje przed okresem. Ta metoda również nie jest potwierdzona przez lekarzy i działa lub nie w zależności od organizmu. Jeżeli chcesz ją zastosować, uważaj, by nie przedawkować. Grozi to wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak biegunka, zaparcia, osłabienie, niedociśnienie, osłabienie, brak koordynacji mięśniowej, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie krążenia!

8. Wapno i witamina C

Wiele kobiet próbuje opóźnić wystąpienie okresu, przyjmując duże ilości witaminy C oraz wapna. Ta metoda nie jest jednak skuteczna – nadmiar witaminy C jest po prostu wydalany z moczem. Możesz oczywiście włączyć do diety codzienną dawkę soku z cytryny, rozpuszczonego w wodzie – jeżeli nie poskutkuje na cykl miesiączkowy, przynajmniej poprawisz sobie odporność.

A co z wapnem? Owszem, w dużej ilości może zmniejszyć obfitość krwawienia, podobnie jak wspomniane ziołowe napary. Jeżeli jednak Twój okres przy okazji się przesunie, będzie to czysty przypadek – a za to przedawkowanie wapna może źle się skończyć! Lekarze zdecydowanie odradzają takie eksperymenty.

Jeżeli więc zastanawiasz się, jak opóźnić okres, warto uświadomić sobie, że większość popularnych sposobów jest niepotwierdzona, a niektóre są wręcz szkodliwe. Pamiętaj więc, by wybierać takie metody, które nie wpłyną negatywnie na Twoje zdrowie, i nie polegać na nich bezgranicznie. Oszukiwanie natury naprawdę nie jest łatwym zadaniem!

Powyższe informacje to jedynie sugestia i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

 
 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. linea  3 grudnia 2017 11:21

  Nigdy nie zastanawiałam się nad przesywaniem okresu. Wolę nie ingerować w te sprawy.

  Odpowiedz
  • ewalub  4 grudnia 2017 09:30

   Ja kiedyś próbowałam wpłynąć nieco herbatkami ziołowymi, ponieważ zależało mi, aby się nie nałożył na jakiś wyjazd, ale z tego co pamiętam, to niewiele uzyskałam. Lepiej chyba zostawić naturę w spokoju.

   Odpowiedz
 2. kasia87g  4 grudnia 2017 09:59

  metody rodem ze średniowiecza

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany