Jak opóźnić okres? Sprawdź, czy te znane sposoby są skuteczne

Jak opóźnić okres bowiem ważne wydarzenie i… miesiączka zbliżają się w tym samym czasie? Chyba każda z nas to zna… Podpowiadamy, jak domowymi sposobami przesunąć okres o kilka dni.

Spis treści:

W jednym z naszych ostatnich artykułów pisaliśmy o naturalnych metodach jak przyspieszyć okres. Co natomiast zrobić, jeżeli chcemy opóźnić miesiączkę o kilka dni? Jak opóźnić okres skutecznie i bez skutków ubocznych i czy to w ogóle możliwe?

Jak opóźnić okres? Sprawdź, czy te znane sposoby są skuteczne

Jak opóźnić okres? 8 popularnych metod

Większość kobiet wie jak opóźnić okres domowymi metodami. Czy naprawdę wszystkie te sposoby działają? A może lepiej się ich wystrzegać? Opisujemy każdą z metod. Warto jednak uświadomić sobie, że większość popularnych sposobów jest niepotwierdzona, a niektóre są wręcz szkodliwe. Dowiedz się więcej o tym z poniższego zesatwienia.

1. Tabletki antykoncepcyjne na opóźnienie okresu

Tabletki antykoncepcyjne na opóźnienie okresu

Jeżeli przyjmujesz jednofazowe tabletki antykoncepcyjne, możesz za ich pomocą dość łatwo przesunąć okres. Jeżeli wydarzenie, które chcesz przeżyć bez wątpliwego towarzystwa miesiączki, wypada niedługo, a Ty przyjmujesz już ostatnie tabletki z listka, po prostu nie rób przerwy między kolejnymi opakowaniami. Zacznij od razu przyjmować następny listek – okres wtedy nie wystąpi. Pamiętaj jednak, że to bardzo niezdrowe i nie powinno się tego robić często. Co więcej, plamienie i tak może się pojawić. Najlepiej skonsultuj się z ginekologiem. A jak opóźnić okres, jeśli przyjmujesz dwu-lub trójfazowe środki antykoncepcyjne? W żadnym wypadku nie eksperymentuj sama z przesuwaniem okresu – poradź się lekarza.

2. Inne tabletki hormonalne opóźniające miesiączkę

Inne tabletki hormonalne opóźniające miesiączkę

Owszem, istnieją lekarstwa, które opóźniają okres. Nie to jest jednak ich głównym przeznaczeniem – zazwyczaj są to środki hormonalne, zapisywane w celu uregulowania cyklu, zmniejszenia obfitości krwawienia czy innych zaburzeń miesiączkowania. Mało prawdopodobne, by ginekolog zapisał Ci je tylko dlatego, żebyś mogła przesunąć miesiączkę… a do tego ich stosowanie nierzadko wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi. Warto też dodać, że są dość drogie, dlatego nie jest to najlepszy sposób jak opóźnić okres.

3. Jak opóźnić okres wykorzystując ekstremalne ćwiczenia

Jak opóźnić okres wykorzystując ekstremalne ćwiczenia

Jak być może wiecie z poprzedniego artykułu, krótkie i średnio intensywne ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą przyspieszyć okres, a nagła zmiana trybu życia na bardziej intensywny całkowicie go zatrzymać. Dlatego właśnie niektóre kobiety jako sposób zatrzymujący okres polecają solidną aktywność fizyczną.

Czy to dobry pomysł? Cóż, z pewnością jest to mało pewny sposób. To prawda, kobiety, które nagle zmieniły tryb życia na bardzo aktywny, na przykład zawodowo zajmujące się sportem, często dotyka zatrzymanie miesiączki. To z powodu zwiększenia ilości testosteronu w organizmie, a także obniżenia poziomu estrogenu. Nie ma jednak gwarancji, że nagły ekstremalny trening zatrzyma Twój okres. A jeżeli go przyspieszy, albo co gorsza spowoduje kontuzje, możesz mieć jeszcze większy problem…

4. Ziołowe napary opóźniające miesiączkę

Ziołowe napary opóźniające miesiączkę

Panuje opinia, że działanie opóźniające okres mają napary z kasztanowca, liści maliny i liści pietruszki. A co na to lekarze? Wygląda na to, że napary nie przesuwają okresu, a raczej zmniejszają jego obfitość. Mają bowiem działanie antykrwotoczne. Jeżeli więc Twój okres się przesunie, będzie to coś w rodzaju efektu ubocznego.
Nawet jeżeli napary z ziół nie sprawią, że okres pojawi się później, przynajmniej nie powinny Ci zaszkodzić. Zanim zaczniesz je pić, sprawdź jednak, czy nie wchodzą w reakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami i czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.

5. Jak opóźnić okres przy pomocy diety

Jak opóźnić okres przy pomocy diety

Wśród naturalnych sposobach na przesunięcie okresu wymienia się również zmianę diety. Co powinnaś z niej wyłączyć? Czosnek, imbir, paprykę oraz papaję. Trudno jednak mówić o jakimkolwiek działaniu, jeżeli na co dzień nie jesz dużych ilości tych produktów…

6. Czy picie żelatyny faktycznie opóźnia okres?

Czy picie żelatyny faktycznie opóźnia okres? 

Niecodziennym sposobem na przesunięcie okresu, zaczerpniętym z medycyny chińskiej, jest… zastosowanie żelatyny, a raczej jej roztworu. Rozpuszczenie żelatyny w ciepłej wodzie i wypijanie 3 razy dziennie szklanki takiego roztworu ma opóźniać miesiączkę. Czy to działa? Trudno powiedzieć – każdy organizm rządzi się swoimi prawami.

7. Magnez i witamina B6 na wydłużeniu fazy lutealnej

Magnez i witamina B6 na wydłużeniu fazy lutealnej

Ten sposób stosują najczęściej kobiety, którym zależy nie tyle na opóźnieniu miesiączki, co raczej na wydłużeniu fazy lutealnej i tym samym zwiększeniu płodności. Połączenie magnezu i witaminy B6 ma mieć działanie wydłużające fazę lutealną, która, jak wiadomo, występuje przed okresem. Ta metoda również nie jest potwierdzona przez lekarzy i działa lub nie w zależności od organizmu. Jeżeli chcesz ją zastosować, uważaj, by nie przedawkować. Grozi to wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak biegunka, zaparcia, osłabienie, niedociśnienie, osłabienie, brak koordynacji mięśniowej, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie krążenia!

8. Czy przyjmowanie wapna i witaminy C opóźnia miesiączkę?

Wiele kobiet próbuje opóźnić wystąpienie okresu, przyjmując duże ilości witaminy C oraz wapna. Ta metoda nie jest jednak skuteczna – nadmiar witaminy C jest po prostu wydalany z moczem. Możesz oczywiście włączyć do diety codzienną dawkę soku z cytryny, rozpuszczonego w wodzie – jeżeli nie poskutkuje na cykl miesiączkowy, przynajmniej poprawisz sobie odporność.

A co z wapnem? Owszem, w dużej ilości może zmniejszyć obfitość krwawienia, podobnie jak wspomniane ziołowe napary. Jeżeli jednak Twój okres przy okazji się przesunie, będzie to czysty przypadek – a za to przedawkowanie wapna może źle się skończyć! Lekarze zdecydowanie odradzają takie eksperymenty.

 

Jeżeli więc zastanawiasz się, jak opóźnić okres, warto uświadomić sobie, że większość popularnych sposobów jest niepotwierdzona, a niektóre są wręcz szkodliwe. Pamiętaj więc, by wybierać takie metody, które nie wpłyną negatywnie na Twoje zdrowie, i nie polegać na nich bezgranicznie. Oszukiwanie natury naprawdę nie jest łatwym zadaniem!

Powyższe informacje to jedynie sugestia i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,17 z 5)
zapisuję głos...