Jak odróżnić oryginalne ubrania od podróbek

Niższa cena, atrakcyjne promocje, końcówki kolekcji a może… podróbki? Jak rozpoznać oryginalne ubrania od tych znacznie gorszych jakościowo podrobionych egzemplarzy? Zobacz, na co zwrócić uwagę chcąc odróżnić markowe ubrania od podróbek.

Kraje, gdzie królują podróbki

Prawdziwy raj zakupowy dla amatorów podróbek, gdzie można kupić produkty niemal wszystkich światowych projektantów, to między innymi takie kraje jak Egipt czy Turcja. Ubrania, torebki oraz inne akcesoria można tam kupić za niewielkie pieniądze, a wybór oraz ilość asortymentu jest niewyobrażalnie duża.

Nic dziwnego, że większość turystów odwiedzających te kraje zaopatruje się na tamtejszych bazarach i targowiskach przywożąc do Polski duże ilości podrobionych ubrań i nie tylko. Chęć posiadania torebki czy koszulki z logo Chanel, Versace czy Louis Vuitton zwycięża nad niepisanym zakazem kupowania podróbek.

Czy kupowanie podróbek jest legalne?

W naszym kraju handel nie oryginalnymi  produktami jest nielegalny,
o czym mówi ustawa Prawo własności przemysłowej, Art.305. 1.:

 Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

A czy kupowanie podrobionych produktów również podlega karze?  W Polsce za kupowanie podróbek nie ma sankcji. Można kupować podrobione produkty bez żadnych konsekwencji prawnych, ale na inne skutki, takie jak niska jakość zakupionego towaru, z pewnością będziemy narażeni. 

Diabeł tkwi w szczegółach

         Każdy pojedynczy produkt wytwarzany przez znane marki jest bardzo dokładnie sprawdzany zanim trafi do sprzedaży. Pojęcie „wada produkcyjna” nie istnieje w świecie oryginalnych produktów marek premium, dlatego też
w ich przypadku nie ma mowy o nierównych szwach, wystających niciach, źle wszytych podszewkach czy zacinających się zamkach. Każdy taki szczegół powinien już wzbudzić w nas czujność, bo być może ktoś chce nam zwyczajnie sprzedać podróbkę zamiast oryginalny produkt.

Czasem już na pierwszy rzut oka widać, że odzież jest nie oryginalna. Wystarczy dotknąć materiał lub spojrzeć na wykonanie danej rzeczy i już możemy się domyślać, że dany produkt jest podrobiony, ale niestety nie zawsze tak jest. Zdarza się, że ubrania oryginalne od tych podrobionych różnią tylko drobne szczegóły, które na pierwszy rzut oka mogą być niezauważalne, a dla osoby, która nie wie, na czym powinna skoncentrować swoją uwagę, są praktycznie nie do wykrycia.

Najczęstsze różnice między oryginalnymi ubraniami a podróbkami

Żeby nie dać się oszukać, trzeba wiedzieć, gdzie szukać ewentualnych defektów lub wad, bo to znaki szczególne podrobionych produktów. Różnice między oryginałem a podróbką możemy zauważyć w:

  • jakości materiału – kluczowa różnica między podróbkami
    a oryginalnymi ubraniami i akcesoriami tkwi w jakości oferowanych materiałów. Wysoka cena za markowe rzeczy bierze się bowiem głównie
    z jakości, za którą płacimy. Tutaj często różnicę można szybko dostrzec, można sobie również pomóc sprawdzając skład materiałów na etykietach pielęgnacyjnych. Warto się w ten sposób upewnić, że w przypadku konkretnych produktów stosowane są wyłącznie materiały wysokiej jakości.
  • szyciu – gdy linie szwów są nierówne i niedbale wykonane, a do tego krzywo przycięte, to prawdopodobnie mamy do czynienia z podróbką. Markowe produkty wykonane są zawsze z dbałością o najmniejszy szczegół i nie ma
    w nich miejscach na nierówności i niedociągnięcia.
  • zamkach – wszystkie zamki powinny swobodnie się przesuwać i nie stawiać oporu, a górne i dolne części suwaków powinny idealnie do siebie pasować. Większość projektantów używa markowych suwaków, ozdobionych skrótem, całą nazwą lub charakterystycznymi dla marki szczegółami.
  • logach – w przypadku podróbek loga producenta są bardzo często niedopracowane i wykonane z tandetnych materiałów lub słabej jakości plastików. Jeśli są one wyszywane, to bardzo często jest to wykonane
    w niedbały sposób.
  • numery RN i CA – cechą charakterystyczną dla oryginalnych, markowych ubrań są właśnie numery RN i CA, które możemy znaleźć na metkach. Numery RN i CA można zidentyfikować i łatwo wyszukać online dla niemal każdej etykiety projektanta.

Podróbki w Internecie

Podróbki głównie królują na targowiskach i bazarach. Kupując w tych miejscach możemy się spodziewać,  że oferowany nam produkt jest podrobiony. Dziś swoistym bazarem są również platformy oraz aukcje sprzedażowe on-line. W takich miejscach znacznie trudniej jest sprawdzić, czy produkt pomimo zapewnień sprzedającego jest na pewno oryginalnym produktem, bo jak sprawdzić jego autentyczność jedynie na podstawie opisu i kilku zdjęć? Jest to bardzo trudne i tak naprawdę kupując produkty znanych projektantów na aukcjach internetowych jesteśmy najbardziej narażeni na oszustwo ze strony sprzedawcy.

Jeśli chcemy kupować markowe produkty online, wybierajmy tylko te platformy czy sklepy, co do których mamy pewność, iż oferują wyłącznie oryginalny asortyment. Renomowane kluby zakupowe czy outlety nie pozwoliłyby sobie na utratę zaufania mając w ofercie nie oryginalne produkty, dlatego w ich przypadku możemy z powodzeniem kupować rzeczy ulubionych projektantów.

 

Czy warto kupować podróbki?

         Oferty nieoryginalnych produktów mogą być naprawdę bardzo kuszące, ale czy tak naprawdę warto się na nie decydować? Z kupowaniem podróbek zawsze wiąże się ryzyko, z którego nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę:

  • kupiony towar jest najczęściej niskiej jakości
  • może okazać się niebezpieczny dla naszego zdrowia, np. zabawki albo perfumy ze szkodliwym składnikiem
  • sprzedający podróbki może nie respektować praw konsumenta
    i reklamacja może być bardzo utrudniona lub w ogóle nie będzie możliwości, by z niej skorzystać.

Czy warto więc ryzykować i kupować podróbki? Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na oryginalną koszulkę Chanel, sukienkę Louis Vuitton czy kultowe jeansy Lee Cooper w regularnej cenie, ale jeśli wykażemy się cierpliwością i poczekamy na sezonowe obniżki cen, to markowe ciuchy możemy nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,35 z 5)
loading... zapisuję głos...