Jak odróżnić alergię od przeziębienia? Szczególnie jesienią…

Alergia kocha wiosnę i lato, ale nie zapomina też o jesieni. Nie wszyscy wiemy, że w pierwszych tygodniach roku szkolnego utrzymuje się jeszcze w powietrzu wysokie stężenie niektórych zarodników grzybów, wywołujących reakcje alergiczne. Ponieważ akurat wtedy nadchodzi również sezon przeziębieniowy, czasami trudno odróżnić objawy grypy od symptomów alergii, takich jak katar, kichanie czy poczucie ogólnego „rozbicia”. Co za tym idzie, łatwo też o zastosowanie nieodpowiedniego leczenia, które nie przyniesie spodziewanych efektów.

Jesienna alergia

We wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie żniwo zbierają alergie na różnego rodzaju pleśnie, w tym zarodniki grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata. Chociaż pojawiają się w powietrzu wczesną wiosną, szczytowe stężenia osiągają właśnie późnym latem i jesienią, nawet 100-1000-krotnie przekraczające stężenie ziaren pyłków roślin.

Jak alergicy zapewne wiedzą, uczulenie jest nie tylko uciążliwe ze względu na gorsze samopoczucie fizyczne, ale też z powodu zaburzeń funkcji psychomotorycznych. Z badań wynika, że katar alergiczny pogarsza wydajność w pracy i szkole, powoduje zaburzenia snu, problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, a nawet może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych (np. złość i agresja).

Dlaczego alergia tak męczy?

Grzyby z rodzaju AlternariaCladosporium są najważniejszym źródłem alergenów pleśniowych. Zarodniki grzybów swą liczebnością znacznie przewyższają liczbę ziaren pyłku obecnego w powietrzu, są jednak od nich mniejsze. Można sobie wyobrazić, jak mikroskopijna jest ich wielkość, jeżeli objętość ziarna pyłku traw jest równa objętości około 200 zarodników z gatunku Cladosporium herbarum.

Zarodniki grzybów przedostające się wraz z wdychanym powietrzem do górnych dróg oddechowych mogą odpowiadać za rozwój zapalenia alergicznego obejmującego zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe. Częste kichanie, katar, zapalenie spojówek, symptomy astmy (napady duszności, świszczącego oddechu) to objawy alergii na grzyby pleśniowe3,4.

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Jesienna aura, zmiany pogody, deszcz i nagłe spadki temperatur sprzyjają przeziębieniom. Dlatego też często trudno o skojarzenie określonych objawów z czymś innym niż czasowa niedyspozycja z powodu wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Musimy jednak wiedzieć, że chociaż symptomy mogą być podobne, podłoże obu tych chorób jest zupełnie różne i dlatego też wymagają zastosowania innego leczenia. Jedną z podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę to czas występowania objawów. Jeżeli pojawiają się one sezonowo, zwykle o tej samej porze roku i po jakimś czasie przestają dokuczać, zapewne mamy do czynienia z alergią sezonową.

Test: Czy to alergia, czy przeziębienie?

Objaw

Przeziębienie

Alergia

Kaszel

Zazwyczaj

Czasami

Ogólne bóle

Czasami

Nigdy

Zmęczenie

Czasami

Czasami

Swędzenie oczu

Rzadko

Zazwyczaj

Kichanie

Zazwyczaj

Zazwyczaj

Ból gardła

Zazwyczaj

Czasami

Katar

Zazwyczaj

Zazwyczaj

Zatkany nos

Zazwyczaj

Zazwyczaj

Gorączka

Rzadko

Nigdy

Zapanuj nad alergią

Wiadomo, że alergenów najlepiej unikać. Ale czy jest to możliwe, gdy unoszą się w powietrzu i nie są widoczne gołym okiem? Dlatego, aby złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa, warto sięgnąć po leki antyhistaminowe.

Powrót do pracy czy szkoły wymaga od nas mobilizacji i szczególnej koncentracji na wykonywanych zadaniach. To też powód, dla którego ważne jest, by stosowany lek nie powodował zaburzeń funkcji poznawczych i psychomotorycznych. Substancją nie wywołującą tzw. efektu sedacji (senności, zaburzeń koncentracji i uwagi, opóźnienia czasu reakcji itp.) jest feksofenadyna zawarta w leku Allegra®. Można stosować ją od 12. roku życia. Łagodzi objawy alergii już w ciągu godziny od zażycia i działa przez 24 godziny.

Rekomendowana cena detaliczna – opakowanie 10 tabl.: 14,99 zł

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  23 sierpnia 2014 10:22

  Fajny artykuł, nie każdy wie ,że ma alergie.

  Odpowiedz
 2. martucha180  23 sierpnia 2014 11:22

  Przydatna tabelka.

  Odpowiedz
 3. bbo  23 sierpnia 2014 20:40

  Trzeba zawsze wypełniać tę tabelę i.. może się uda rozpoznać 🙂

  Odpowiedz
 4. as_sa  24 sierpnia 2014 00:11

  Bo właśnie mało kto jesień kojarzy z alergią i może to dlatego

  Odpowiedz
 5. milka  8 grudnia 2015 20:29

  Alergia nie przechodzi tak szybko jak przeziębienie. w zasadzie łatwo ją rozróżnić. Ale gdy pojawia się kaszel to bez względu na to czy alergiczny czy infekcyjny to stosuje dicotuss. Oczyszcza drogi oddechowe i łatwiej jest funkcjonować

  Odpowiedz
 6. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:19

  Pouczające. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz
 7. stokrotkapolna  30 marca 2017 08:17

  Nie mam alergii.Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać i dowiadywać się o różnych dolegliwościach.Wiedzy nigdy za dużo, ale lekarz pierwszego kontaktu, lub pediatra ,jeżeli to dziecko ,powinien postawić diagnozę w pierwszej kolejności.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany