Jak odpowiednio dobierać ubranka dla alergików

Niejedna mama musiała się zmierzyć z takimi problemami jak potówki czy AZS u swojego dziecka. Wielokrotnie problemu udałoby się uniknąć, gdyby ubranko było dobrane odpowiednio do temperatury oraz wrażliwości skóry malucha, zaś klasyczne detergenty zastąpione nie mniej skutecznymi ekologicznymi środkami czyszczącymi.  Ubranka to ?druga skóra?, więc im także należy się odpowiednia porcja uwagi. Właściwie dobrane i czyszczone pozwolą uniknąć alergii, zabezpieczą organizm przed chłodem i przegrzaniem oraz pozwolą maluchowi na aktywne i niczym nieskrępowane poznawanie świata.

 Dlaczego wybór ubranka jest tak ważny?

Wybór ubranka to nie tylko kwestia gustu i estetyki. Kompletując garderobę dla dziecka należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj oraz jakość materiałów, z którego wykonana jest garderoba dla malucha. Problem ten nabiera szczególnego znaczenia jesienią i zimą, a więc w okresie grzewczym, gdy organizm dziecka narażony jest na nagłe i znaczne zmiany temperatury oraz działanie suchego powietrza.

Skóra malucha jest znacznie cieńsza niż dorosłego człowieka. Dodatkowo, posiada ona mniej lipidów, a ich układ jest nieregularny. W konsekwencji nie zatrzymuje ona w dostateczny sposób wilgoci, łatwiej się łuszczy i przesusza oraz ulega podrażnieniom pod wpływem działania substancji chemicznych (zawartych np. w detergentach) lub suchego powietrza. O problemie tym dobrze wiedzą mamy alergików, u których nasilenie objawów atopii występuje najczęściej jesienią i zimą.

Dlatego też u dzieci najlepiej sprawdzają się ubranka wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Syntetyczne włókna lub tkaniny z ich domieszką nie przepuszczają powietrza, nie pozwalając na właściwą termoregulację oraz odprowadzenie wilgoci. W efekcie dziecko znacznie szybciej się poci, natomiast pot i niedostatecznie wypłukane z ubranka detergenty przenikają przez cienki naskórek i nasilają objawy atopii.

Na co zwracać uwagę?

Przy zakupie warto więc dokładnie czytać metkę oraz sprawdzać skład materiału, z którego zostało wykonane ubranko. Im więcej naturalnych tkanin ? tym lepiej. Równie ważny jest także kolor ubranka ? jasne i pastelowe barwy są bezpieczniejsze, gdyż zawierają one zdecydowanie mniej barwnika mogącego wywoływać uczulenie.

Mamy alergików powinny również sprawdzać dodatkowe elementy znajdujące się w stroju malucha. Metalowe sprzączki, zatrzaski i suwaki niejednokrotnie zawierają nikiel oraz inne metale reaktywne, które mogą podrażniać skórę dziecka. Niektórzy producenci w swoich kolekcjach posiadają ubranka wykonane z materiałów i elementów hypoalergicznych, a więc takich, które nie wywołają uczulenia. Takie ubranka posiadają w swoim składzie ekologiczne i naturalne tkaniny oraz metale bez domieszki uczulającego niklu.

 Jak właściwie dbać o ubranka?

By ubranko było nie tylko czyste, ale także bezpieczne, najlepiej jest je prać w proszku dla dzieci, lub specjalnych ekologicznych orzechach, koniecznie w wysokiej temperaturze. Tylko tak niszczone są wszystkie roztocza, pleśnie oraz mikroorganizmy, które mogą znajdować się w splotach tkaniny. Ciuszki dla małego alergika, których temperatura prania nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, można również raz na jakiś czas włożyć do zamrażarki ? niska temperatura również pozwala na pozbycie się szkodliwych mikrobów.

Zdecydowanie prościej jest dbać o ubranka wykonane z solidnych i trwałych materiałów. W najnowszej kolekcji Coccodrillo wykorzystano m.in. bawełnę organiczną, wełnę oraz jedwab, dzięki czemu dziecięca garderoba jest miła w dotyku, ale jednocześnie dzielnie zniesie częste pranie w wysokiej temperaturze oraz najwymyślniejsze harce malucha.

Ekoubranka dla malucha

Dobrym pomysłem jest również przestrzeganie standardów ekologicznych, tak w zakresie wykonania tkanin, jak również ich czyszczenia. Dlatego do prania warto wykorzystywać ?naturalne? detergenty jak np. soda, czy też niezawierające środków chemicznych orzechy czy specjalne kule, które wkłada się do bębna pralki. Tkaniny powinny natomiast zawierać jak najwięcej naturalnych włókien, a wśród nich wełnę, jedwab oraz coraz popularniejszą bawełnę ekologiczną. ?Bawełna organiczna, a więc taka pochodząca z rolnictwa ekologicznego i nie zawierająca pestycydów i dodatków chemicznych do nawozów, jest najbardziej przyjazną tkaniną dla wrażliwej, często alergicznej skóry malucha. Ubranko z niej wykonane oddycha i doskonale odprowadza wilgoć, ale jednocześnie nie rozciąga się i nie kurczy podczas prania, kolory nie blakną, a materiał zachowuje wysoką odporność na przetarcia.? ? zaznacza Anita Trafas, manager produktu Coccodrillo.

Jak uniknąć podrażnienia?

By dziecko mogło w nieskrępowany sposób poznawać świat, warto przestrzegać poniższych zasad:

  1. Robiąc pranie wybieraj funkcję podwójnego płukania, zaś do prania nie dodawaj płynów do zmiękczania tkanin lub stosuj te, przeznaczone do skóry alergicznej i wrażliwej.
  2. Jeżeli dziecko ma uczulenie na proszek, do prania stosuj płatki mydlane lub orzechy ekologiczne.
  3. Nowe ubranka przed założeniem wypierz i wyprasuj w wysokiej temperaturze.
  4. Ubranka, koce oraz pościel, których nie wykorzystujesz przechowuj w specjalnym i szczelnie zamkniętym pokrowcu na ubrania, zaś garderobę codziennego użytku trzymaj w zamkniętych szafkach.
  5. Ubieraj dziecko zawsze stosownie do pogody, chociaż na zewnątrz jest zimno pamiętaj, by malcowi nie było za ciepło – przegrzanie powoduje pocenie i może nasilać uczulenie.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,03 z 5)
zapisuję głos...