Jak odpoczywać gdy czujesz niedosyt regeneracyjny po urlopie?

Wakacje się skończyły, czas urlopowy także dobiega końca.  Większość z nas  jest już po urlopach i czuje niedosyt regeneracyjny. Może mieć to związek z tym, że nie pozwoliliśmy ciału i umysłowi naprawdę odpocząć. Oto kilka potrzebnych rad przedstawionych przez psychoterapeutę Annę Abakumowicz. Polecamy lekturę tym, którzy wrócili z wakacji i wciąż czują niedosyt relaksu a także tym, którzy dopiero pakują się i planują wyjazd. Jak odpoczywać, by nabrać zapału i energii? Wbrew pozorom owocny odpoczynek jest taką prostą sprawą.

Odpoczynek jest nie tylko elementem higienicznego trybu życia, ale przede wszystkim naturalną potrzebą każdego żywego organizmu. Życie ludzkie musi się składać z czasu aktywności zawodowej, społecznej, towarzyskiej, ale też z rzetelnego relaksu.

Odpoczynek to regeneracja fizyczna i psychiczna – nie sposób tego oddzielić. Odpoczynek oprócz przyjemności to także czas na nabranie sił, ochoty do działania, dalszej pracy. Odpoczywać też trzeba umieć… – mówi psychoterapeuta Anna Abakumowicz z Poradni Psyche Scanmed Multimedis w Krakowie.

Polaku odpoczywaj!

Umiejętność odpoczywania jest znana tylko nielicznym. Bardzo często bowiem podczas urlopu staramy się załatwić tysiące spraw oraz zrobić odkładany remont! I tutaj tkwi błąd. Jeśli tak spędziliśmy urlop, warto pomyśleć o weekendowym wyjeździe, dzięki któremu zmienimy nasze otoczenie. Dlaczego? Wyjaśnia psychoterapeuta A. Abakumowicz:

– Takie podejście do urlopowego czasu może nie dać nam tego czego oczekujemy tzn. odpoczynku! Urlop – bez znaczenia, czy wakacyjny czy w zimie, warto spędzić w innym miejscu niż to, które kojarzy nam się z codziennością, z problemami. Aby odpoczynek był skuteczny dobrze jest doświadczyć zmiany, poznać coś nowego – miejsca, ludzi oraz pożyć inaczej niż w pozostałe dni roku. „Nowe” wybija z rutyny, stwarza szansę na rozwój .

Własny styl – To jest to!

Odpoczywanie nie powinno być związane z modą lub trendem na „robienie czegoś”. Bardzo ważnym elementem owocnego odpoczynku jest właśnie to, by robić rzeczy, na które ma się ochotę, i które sprawiają nam frajdę.

Tłumaczy Anna Abakumowicz: – zdaniem specjalistów, psychologów i psychoterapeutów, odpoczynek jest ściśle związany z potrzebami organizmu. Jeśli wszyscy wokół nas chcą aktywnie wypoczywać, to wcale nie oznacza, że my też tak musimy. Czasami potrzebujemy tak zwanego „nic nie robienia” albo czytania na kanapie – gdy czujemy, że taki relaks nam jest potrzebny w danej chwili to zróbmy to! Sposób odpoczywania płynie z wnętrza – generuje go zarówno umysł, jak i ciało. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy eksperymentować. Warto próbować nowych form spędzania czasu wolnego – czy to na urlopie, czy podczas weekendu – jest tak, że przeżycie czegoś nowego wybija z rutyny i pozwala spojrzeć na stare sprawy w nowy sposób. Tylko znów pojawia się jedno kluczowe stwierdzenie: na co  ja mam faktycznie ochotę? Warto jednak zadbać o różnorodność odpoczynku, ponieważ nawet 2 tygodnie leżenia plackiem na plaży, może nie dać nam tego, czego szukamy na urlopie, czyli nowej siły, witalności i chęci do działania.


Nie planuj w nieskończoność…

W przypadku planów związanych z urlopem, czy nawet weekendem nie wolno nam przesadzać z ambicjami w planowaniu rzeczy, które chcemy, powinniśmy zrobić. – Zbyt ambitne plany mogą zniweczyć nasz odpoczynek podczas urlopu. Zazwyczaj zbyt wiele planów powoduje, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, a wówczas w naszym życiu pojawia się frustracja. Uczucie, że nie załatwiliśmy wszystkiego, nie spotkaliśmy się ze wszystkimi, nie byliśmy wszędzie, itd. powoduje, że wracamy z urlopu mając do siebie pretensje, często złościmy się na siebie. Czujemy, że nie tak to miało wyglądać! I gdzie tu szukać zregenerowania? – mówi psychoterapeuta.

Odpoczynek – etapy regeneracji

Bardzo istotnym elementem udanego odpoczywania jest to, by „pożyć inaczej”. Jednak nasz zaprogramowany organizm może stawiać opory w wykonaniu komendy: odpoczywaj! Próba odpoczynku niejako na siłę może powodować, że nasz organizm będzie się buntował np. może pojawić się niepokój, napięcie, bezsenność. Nie można odpoczywać na rozkaz – organizm potrzebuje czasu na przejście w nową urlopową rzeczywistość. 

Z punktu widzenia nauki o odpoczywaniu człowiek relaksuje się w sposób, który jest zgodny z jego charakterem, temperamentem oraz potrzebą danej chwili. Czasem potrzeba dwóch dni na spływie kajakowym, a czasem trzech tygodni spokoju i luzu, którego nam brakuje na co dzień.

Wciąż mamy więc szansę na regenerację podczas pięknego jesiennego weekendu

Przeczytaj także: Urlop dla kobiet

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (229 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...