Jak odmawiać dziecku?

Nastały czasy kiedy większość rodzin dopadł kryzys, trzeba zacisnąć pasa i jakość ten trudny czas przetrwać. Jednak jak wytłumaczyć to małemu dziecku, które nie rozumie sytuacji i chcę nową zabawkę albo słodycze? Na szczęście są sposoby dzięki, którym zaoszczędzisz a maluch nie będzie poszkodowany.

Pierwsza zasada dobrze jest trzymać naszego skarba z dala od pokus. Małemu dziecku trudno zrozumieć, że nie stać nas na coś, gdy idziemy z nim do sklepu z zabawkami i ono widzi ich tak wiele bierze coś z półki i prosi o daną zabawkę a nam serce mięknie. Podobna sytuacja rozgrywa się codziennie w sklepach na zakupach spożywczych, gdy dziecko widzi słodycze chce je bez względu na to czy ma w danej chwili na nie chęć. Najprostszym rozwiązaniem jest nie zabieranie dziecka na zakupy. Czego oczy nie widzą temu sercu nie żal, według tej zasady możesz ustrzec się przed nagłymi wydatkami. Jeżeli natomiast nie możesz zostawić dziecka i musisz go zabrać do supermarketu, omijaj regały ze słodkościami, gdy dziecko nie będzie ich widziało możliwe, że nie zacznie marudzić i nie wydasz dodatkowych nieplanowanych pieniędzy.

W sytuacji gdy Twoja pociecha chcę Cię przekonać do czegoś, musisz być konsekwentna. Nie możesz zgadzać się na wszystko gdy dziecko tylko zapłacze, w ten sposób ono nabiera umiejętności wypraszania o Ciebie niemalże wszystkiego. Swoją odmowę wyrażaj spokojnie, ale krótko, mów zdecydowanie i bez wahania. Dziecko będzie wiedziało kiedy mówisz nie a kiedy tak.

Warto również przeprowadzić z dzieckiem małą lekcję ekonomii. Postaraj się wyjaśnić mu waszą trudną sytuację na jabłku bądź pomarańczy. Każdy kawałek owoca to wydatek na coś, dziecku łatwiej będzie zrozumieć, że jeśli pieniążków jest mało to najpierw trzeba je wydać na rzeczy niezbędne a jeśli coś zostanie to można kupić zabawkę.

Jeżeli dziecko jest w okresie wczesnoszkolnym i sytuacja go przytłacza, bo Kasia ma nowy rower, warto porozmawiać z dzieckiem o wartościach w życiu i o tym co jest istotne. Dziecko musi wiedzieć, że człowieka nie określa się na podstawie rzeczy jakie posiada. Tłumacz mu jak ważne są wartości moralne i ile znaczą w życiu. Ponadto nie zapominaj o bliskości dziecko kochane jest szczęśliwe, ofiaruj mu jak najwięcej czułości i czasu to będzie dla niego najcenniejszy prezent. Przecież bogatsze dzieci mogą być nieszczęśliwe, mimo wielu zabawek za rzadko widują rodziców bo Ci są ciągle w pracy. Wasza bliskość i czas wynagrodzą dziecku mniejszą liczbę prezentów. Pamiętajmy, że kryzys to nie jest powód by odsuwać się od własnego dziecka, tłumacz, rozmawiaj, poświęcaj jak najwięcej czasu i pokazuj swoje uczucia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (82 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  15 lipca 2013 16:06

    Pouczające,zapamiętam,niebawem mnie to czeka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany