Jak odchudzić kota? Jaką karmę dla kota wybrać?

Domowego pupila bardzo łatwo można przekarmić, częstując go przekąskami i różnymi smakołykami. Często właściciele robią to nieświadomie, chcąc dopieścić swego zwierzaka. Nie wiedzą jednak, jak bardzo negatywnie na zdrowie kota wpływa nawet kilka dodatkowych kilogramów. Jak odchudzić pupila? Jaką karmę dla kota wybrać? Jak zmusić go do większej aktywności?

Nadwaga u kota – do czego prowadzi?

Wydawać się może, że kilka dodatkowych kilogramów u kota nie zrobią mu krzywdy – przecież zwierzak jest przyjemnie tłuściutki, puchaty, czy może mu to szkodzić? Jak najbardziej! Każdy dodatkowy kilogram to większe obciążenie dla stawów, rośnie ryzyko zachorowania na cukrzycę, wystąpienia chorób kości, nadciśnienia, a także znaczącego obniżenia odporności. W efekcie może doprowadzić to do skrócenia kociego życia.

Co powoduje otyłość u kota? Przede wszystkim nadmiar kalorii dostarczanych w codziennych posiłkach. Nieustanne przekarmianie połączone z brakiem ruchu są głównymi czynnikami prowadzącymi do nadwagi. Dodatkowo wpływać na to może rasa kota oraz jego wiek – z reguły starsze zwierzęta mniej się ruszają i przez co potrzebują mniej energetycznych posiłków. Kastracja i sterylizacja, chociaż wpływają na wydzielanie się hormonów, nie przyczyniają się bezpośrednio do otyłości! Wystarczy jedynie wybrać jedzenie dla kota po kastracji lub suchą karmę dla kota typu light.

kot Maine coon – fot. pixabay.com

Kluczowa kwestia – proporcje między składnikami odżywczymi i energetycznymi

Według wytycznych ekspertów Puriny, kot powinien przyjmować ok. 60kcal na każdy kilogram masy ciała. Energia powinna pochodzić w ok. 32% z białek, 38% z tłuszczy i 30% z węglowodanów. Przy czym 1 gram białka dostarcza 3,5kcal, 1 gram tłuszczu daje 8 kcal, a jeden gram węglowodanów to 3,5kcal. Drugą ważną kwestią jest odpowiednia dawka składników odżywczych, tj. witamin i mikroelementów. Dopiero takie połączenie składników odżywczych i energetycznych w jednym posiłku można określić mianem pokarmu pełnowartościowego.

Przykładem dobrej karmy dla kota jest Purina One Dual Nature z wołowiną dla kotów dorosłych z następującym składem: wołowina (17%), suszone białko drobiowe, pełnoziarnista pszenica, kukurydza, glutenowa mączka kukurydziana, mączka sojowa, tłuszcz zwierzęcy, glutenowa mączka pszenna, glicerol, suszony korzeń cykorii, suszone białko wieprzowe, digest, drożdże, celuloza, spirulina (0,2%), ksyloza. Dodatki dietetyczne i analityczne: IU/kg: wit. A: 33760; wit. D3: 1100; wit. E: 670; mg/kg: wit. C: 140; tauryna: 720; jednowodny siarczan żelazawy: 205; bezwodny jodan wapnia: 2,6; pięciowodny siarczan miedzi: 41; jednowodny siarczan manganu: 97; jednowodny siarczan cynku: 340; selenian sodu: 0,24; przeciwutleniacze, białko: 34%; oleje i tłuszcze surowe: 14%; popiół surowy: 7,5%; włókno surowe: 2,5%; kwasy tłuszczowe omega 6: 2%.

Pułapka – przekarmianie!

Ważący 8 kg kot potrzebuje około 480kcal dzienne. Jeśli chcemy odchudzić naszego pupila należy zmniejszyć mu dawkę kalorii o około 10% i bezwzględnie unikać pułapek w postaci przekąsek i smakołyków. Wydawać się może, że nie są groźnie, ale już tylko jeden plasterek szynki dostarcza kotu ok. 100-130kcal, zaś plasterek białego, półtłustego sera o wadze 30 gram to dodatkowe 40kcal. Koty, tak samo jak ludzie, bywają łakome i chętnie wymuszają na swoim właścicielu dodatkowy kąsek. Tu już trzeba postawić na silną wolę człowieka, który odmówi zwierzakowi przekąski, motywowaną zdrowiem pupila a nie chęcią chwilowego mu dogodzenia.

kot syjamski – fot. pixabay.com

Jak często karmić otyłego kota?

Już na samym początku adopcji zwierzaka warto wyrobić w nim prawidłowe nawyki żywieniowe. Kot powinien dostawać posiłek 2-3 razy dziennie o tej samej porze dnia i w tym samym miejscu. Kot powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody w miseczce, jednak nie może mieć nieustannego dostępu do karmy – tę należy nakładać w małych porcjach, wedle wytycznych wskazanych przez producenta. Nie dawajmy więcej, wbrew pozorom, to nie jest przejaw miłości wobec stale jedzącego kota, lecz nieświadome narażanie jego zdrowia i życia. Sylwetkę zdrowego zwierzęcia można ocenić, porównując naszego pupila z grafikami na stronie https://www.purina.co.uk/cats/health-and-nutrition/exercise-and-weight-management/purina-body-condition-tool. Bezpieczne tempo chudnięcia to utrata 1%-2% wagi w ciągu tygodnia.

kot bengalski, fot. pixabay.com

Czym karmić kota?

Najlepszym rozwiązaniem, uwzględniając zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energetyczne, jest wybór pełnowartościowej suchej karmy dla kota. Jak wybrać dobrą karmę dla kota? O tym przeczytacie na stronie www.kociarze.pl. Sucha karma posiada nie tylko większą gęstość energetyczną, ale także jest łatwiejsza w porcjowaniu i lepiej się przechowuje po otwarciu niż karma mokra. Jeśli zmieniamy sposób karmienia kota, z karmy mokrej na suchą, nie wolno robić tego drastycznie – podmiany dokonujemy w 10% na nowy pokarm co 3-4 dni. Okres zmian w diecie trwa nawet do dwóch tygodni, zaś adaptacji układu pokarmowego do nowych treści nawet do 3 tygodni. Tak naprawdę dopiero po okresie minimum 6 tygodni można określić, czy dany rodzaj pożywienia jest odpowiedni. Nie należy się obawiać, iż dieta zwierzęcia jest monotonna: Purina oferuje jedzenie dla kota w kilku wariantach smakowych i dopasowaną do wieku i potrzeb żywieniowych pupila.

A co z fanami domowego karmienia? Przygotowując domowe posiłki należy dodatkowo pamiętać, aby suplementować zwierzaka w odpowiednie witaminy i minerały, bo nie zawsze domowe jedzenie jest w stanie zapewnić ich odpowiedni poziom. Nie wolno podawać kotu mleka ani też surowego mięsa. Rozkład energetyczny powinien uwzględniać balans między białkami, tłuszczami i węglowodanami.

Jak zachęcić kota do ruchu?

Nie wolno drastycznie zmieniać przyzwyczajeń kota – nagłe wypuszczenie go na dwór lub zmuszanie do ruchu może przynieść niewymierne korzyści, bo zwierzę szybko się zmęczy. Ruch trzeba wprowadzać stopniowo – najpierw wystarczą do tego zabawki (grzechotki, piórka, kuleczki), które są atrakcyjne dla kota w każdym wieku. Zwierzak powinien aktywnie ruszać się przez przynajmniej 30 minut dziennie.

Źródła:

l https://www.purina.pl/koty/karmienie-i-odzywianie

l https://www.purina.pl/kot/karmienie-i-odzywianie/zywienie-doroslego-kota

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,36 z 5)
loading... zapisuję głos...