Jak odbudować zaufanie w związku?

Zaufanie to podstawa udanych relacji. Jeżeli druga strona je nadszarpnie, wspólne życie staje się niezwykle trudne. Nie każda relacja przechodzi tak ciężką próbę, niektórzy jednak decydują się naprawić to, co zepsute. Jak odbudować zaufanie w związku?

Zaufanie można zawieść na wiele sposobów. Najbardziej oczywistą sytuacją wydaje się zdrada – czy to fizyczna, czy emocjonalna. Może się też zdarzyć, że Twój partner okaże się prowadzić interesy, o których nic nie wiesz, być miłośnikiem hazardu czy po prostu nałogowym kłamcą, który potrafi zagmatwać nawet najprostszą sytuację. Niezależnie od tego, co spowodowało kryzys, gdy kłamstwa wyjdą na jaw, mamy wrażenie, że nasz świat się rozpada. Niejeden związek nie przetrwał takiej próby. Czasem jednak miłość i przywiązanie okazują się silniejsze. Chcąc naprawić to, co zepsute, najpierw musimy zastanowić się, jak odbudować zaufanie w związku. 

jak odbudować zaufanie w związku

źródło: pexels.com

Zaufanie jest podstawą związku. Tymczasem niejednokrotnie je podważamy, czy to w drobnych sprawach, czy w większych. Utrata zaufania nie musi być spowodowana sprawami tak ciężkiego kalibru, jak zdrada czy nałóg. Wystarczą częste kłamstwa w drobnych sprawach. Jeżeli np. odkryłaś, że Twój mąż zarabia kilkaset złotych więcej, niż zawsze twierdził, które to fundusze przeznacza na najwyższej jakości sprzęt rybacki, natychmiast zaczynasz się zastanawiać, w jakich jeszcze sprawach Cię okłamuje? Takie kłamstwa, gdy już wyjdą na jaw, niesamowicie utrudniają codzienną komunikację – osoba, która czuje się oszukana, nie będzie się czuła w związku bezpiecznie i wciąż będzie odczuwała ochotę, by sprawdzać swojego partnera. Jak temu zaradzić?

Jak odbudować zaufanie w związku? 5 rad

  1. Wyrażajcie swoje uczucia wprost 

Niestety nikt z nas nie jest w stanie zajrzeć w głowę drugiej osoby. Gdyby to było możliwe, prawdopodobnie w ogóle nie byłoby zdrad i kłótni! W prawdziwym życiu musimy jednak komunikować swoje potrzeby, frustracje i żale. wielu mężczyzn ma problem z okazywaniem uczuć, ale warto, by Twój wybranek spróbował – trudno mieć zaufanie do osoby, która skrzętnie skrywa swoje prawdziwe uczucia w sobie, a na kłótnię reaguje trzaśnięciem drzwiami i wyjściem na kilka godzin albo i całą noc! Pamiętaj jednak, że i Ty, zamiast się obrażać i cierpieć w milczeniu, powinnaś precyzyjnie wyjaśnić swojemu partnerowi, co czujesz i których jego zachowań nie tolerujesz. Inaczej on, zadowolony, dalej będzie nadużywał Twojego zaufania… Ustalcie granice, których drugiej osobie nie wolno przekraczać, i postarajcie się ich trzymać. 

2. Nie udawajcie, że nic się nie stało 

Zdrada, ukrywany przez lata nałóg, potajemnie zaciągnięty kredyt… nieważne, kto z Was zawiódł zaufanie tej drugiej osoby i w jaki sposób to zrobił. Zło już się stało, a próby zatuszowania tego nie pomogą Wam uratować związku. Jeżeli partner zawiódł Twoje zaufanie, masz prawo być zraniona i rozbita, a on powinien postarać się naprawić wyrządzone krzywdy. Nie popadaj jednak w drugą skrajność i nie staraj się na nim odegrać. Przyniesie Ci to krótkotrwałą ulgę, ale tylko pogłębi kryzys w Waszym związku. Zaakceptujcie to, co się stało i spróbujcie pomyśleć, co można zrobić, by ta sytuacja się nie powtórzyła. 

3. Dajcie sobie czas 

Czas goi rany – pod warunkiem, że została podjęta właściwa terapia. Jeżeli to Ty jesteś stroną, która zawiodła zaufanie, ale szczerze porozmawiałaś z partnerem i wiesz, czego od Ciebie oczekuje, może Ci się wydawać, że teraz już będzie jak dawniej. Niestety, to z całą pewnością potrwa. Przygotuj się, że Twój partner może teraz zadawać Ci sporo pytań. Pozwól mu na to – szczerość to podstawa udanego związku.

4. Nie szpiegujcie 

Może się to wydawać dziwną radą, zwłaszcza w zestawieniu z poprzednim punktem. Pomyśl jednak, czy związek oparty na ciągłym sprawdzaniu telefonu i chodzeniu wszędzie razem na siłę ma szansę przetrwać, zwłaszcza jeżeli wcześniej mieliście całkiem inne zwyczaje? Po ustaleniu nowych granic wolności zawiedziony partner ma prawo jeszcze przez jakiś czas być nieufny, ale potem… będziecie musieli przyzwyczaić się do tego, że znowu dajecie sobie nawzajem kredyt zaufania. 

Jeżeli Twój partner nałogowo Cię okłamuje, postaraj się ochłonąć i zastanówcie się, gdzie leży problem. Czy to osoba, która za wszelką cenę próbuje się wszystkim przypodobać, przedstawia im więc wersję zdarzeń, która najbardziej im odpowiada? A może z jakiegoś powodu się Ciebie boi? Koniecznie o tym porozmawiajcie – inaczej nie ma szans na prawdziwe zmiany. 

5. Myślcie pozytywnie 

Nie chodzi o to, by wmawiać sobie, że wszystko jest w porządku. Związek oparty na żalu i poczuciu winy nie ma jednak większego sensu. Pielęgnowanie negatywnych emocji zniszczy Wam zdrowie. Lepiej skupcie się na powodach, dla których zdecydowaliście się kontynuować Wasz związek. To przecież oznacza, że wciąż Wam na sobie zależy. 

Niezależnie od tego, kto zawinił, praca nad odbudową zaufania powinna być obustronna. Osoba, która zawiodła zaufanie tej drugiej, powinna popracować nad szczerością i okazać, że chce naprawić wyrządzone krzywdy. I to nie kwiatami czy czekoladkami, ale rozmową, szacunkiem i zmianą przyzwyczajeń. A osoba zawiedziona przez partnera? Skoro już zdecydowała się na kontynuowanie związku, powinna przyjąć do wiadomości jego wady, ale nie odgrywać się na nim, lecz podjąć faktyczne próby stworzenia lepszej relacji. Tylko wtedy Wasz związek ma szansę się odrodzić. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...