Jak ochronić mieszkanie przed upałem?

Im wyższa temperatura za oknem, tym częściej szukamy skutecznych sposobów na zabezpieczenie domu przed gorącym słońcem. Jedną z popularnych metod jest odpowiednia aranżacja okien z wykorzystaniem tkanin i technologii, które nie przepuszczają promieni. Podpowiadamy jak ochronić mieszkanie przed upałem i jakie dodatki okienne wybrać, aby w mieszkaniu zapanował chłód.

Dobrze dobrane rolety i zasłony

Jak ochronić mieszkanie przed upałem?

Dekoria.pl, roleta rzymska zaciemniająca, ciemno szary

Latem najważniejsze przy aranżacji okna są rolety i zasłony, które odpowiednio dobrane, zapewnią optymalny przepływ promieni słonecznych. Poza rodzajem wykorzystanego materiału znaczenie ma również kolor tkaniny. Jasne rolety lub zasłony będą bardziej przepuszczać światło. Natomiast ciemne sprawią, że całe pomieszczenie będzie przyciemnione. Przy wyborze kolorowych tkanin do dekoracji okna warto pamiętać, że przebijające przez nie światło stworzy specyficzną poświatę, która zmieni kolorystykę pokoju, a przez to – wpłynie na panującą w nim atmosferę.

Jak ochronić mieszkanie przed upałem: rolety na lato

Jak ochronić mieszkanie przed upałem?

Dekoria.pl, roleta rzymska zaciemniająca

Obecnie wybór rolet jest ogromny – możemy zdecydować się na rzymskie, woalowe czy zwijane. Dodatkowo różnią się one pod względem sposobu montażu, stopnia zaciemnienia oraz dekoracji (z koronką, prostą falbanką, falującą falbanką lub całkiem gładkie). W lecie najlepiej sprawdzą się takie, które nie przepuszczają światła lub których poziom zaciemnienia będziemy mogli łatwo dostosować do pory dnia.

Rolety zaciemniające są wykonane z tkaniny typu „blackout” – aż w 95% blokuje ona przepływ promieni słonecznych do pomieszczenia. To idealny sposób na to, aby ochłodzić mieszkanie w upalne popołudnia. Rolety rzymskie zaciemniające, dzięki wszytym w poziome kanaliki plastikowym rurkom, przy podnoszeniu układają się w eleganckie fałdy, co dodatkowo zdobi okno. Rolety Duo, czyli podwójne rolety rzymskie łączące funkcje zarówno firany, jak i zasłony. Wierzchnia tkanina dekoracyjna jest zaciemniająca, natomiast spód zrobiony jest z tkaniny woalowej.

Jak ochronić mieszkanie przed upałem?

Dekoria.pl_roleta rzymska Capri

Jak ochronić mieszkanie przed upałem?

Dekoria.pl, roleta rzymska Duo

Innym typem osłon okiennych odpowiednich na lato są rolety dzień-noc, które nie mają powłoki zaciemniającej. Składają się za to z dwóch tkanin: transparentnej oraz zasłaniającej, dzięki czemu sami możemy dostosować stopień nasłonecznienia pokoju. Roleta w dzień pełni funkcję podobną do firany – zdobi i jednocześnie daje lekką osłonę. Natomiast w nocy blokuje światło i zapewnia niezbędny komfort.

Jak ochronić mieszkanie przed upałem: zasłony na lato

Jak ochronić mieszkanie przed upałem?

Dekoria.pl, zasłony zaciemniające_

Alternatywą dla wymienionych już rolet są zasłony zaciemniające, również wykonane z tkaniny blackout, skutecznie chroniącej przed napływem promieni słonecznych do pomieszczenia. Podobnie jak każda zasłona, również ta zaciemniająca dostępna jest w wielu wersjach – na taśmie, kółkach, szelkach lub kanale.

Jak ochronić mieszkanie przed upałem: jak łączyć rolety i zasłony?

Jak ochronić mieszkanie przed upałem?

Dekoria.pl, zasłony zaciemniające

Aranżacja okna z wykorzystaniem rolet i zasłon pomaga stworzyć stylowe oraz w pełni wykończone wnętrze. Jednak łączenie faktur, kolorów oraz materiałów może sprawiać trudności. Jak  ochronić mieszkanie przed upałem i jednocześnie poradzić sobie z komponowaniem duetu roleta i zasłona? Podpowiadamy!

1) Dopasuj długość. Zasłona nie powinna kończyć się na tym samym poziomie, co roleta. Osiągniesz dobry efekt, jeśli będzie dłuższa – warto wybrać zasłony do samej ziemi, do parapetu lub lekko dłuższe niż parapet.

2) Dopasuj kolory i wzory. Wzorzystą tkaninę najlepiej łączyć z gładką i jednokolorową. Podobnie kolor rolety i zasłon powinien ze sobą współgrać. Na przykład, jeśli decydujemy się na wyraziste barwy zasłon, dobrze, aby rolety były jaśniejsze, i na odwrót.

3) Dopasuj grubość tkaniny. Jeśli zarówno roleta, jak i zasłona są zrobione z grubych materiałów, cała aranżacja stanie się ciężka i może przytłoczyć pozostałe elementy stylizacji. Lepiej, jeżeli przynajmniej jedna z nich będzie zrobiona z lekkiego i zwiewnego materiału. 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,09 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  25 lipca 2017 10:29

    Tegoroczne lato skąpe w upały.

    Odpowiedz
  2. ewalub  26 lipca 2017 15:54

    A jak wpuścić trochę słońca do domu? W tym roku coś mało go

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany