Jak obchodzi się Sylwestra w różnych częściach Europy?

Impreza w klubie do białego rana, lampka szampana na ośnieżonym stoku, a może kameralne świętowanie z przyjaciółmi w domu? Recept na udanego Sylwestra w Polsce jest niemal tyle, co imprezowiczów! Sprawa komplikuje się jednak jeszcze bardziej, gdy zdecydujemy się na świętowanie ostatniej nocy w roku w innym europejskim kraju. Wszystko wydaje się tam podobne, a jednak niektóre zachowania bawiących się ludzi z pewnością nas zaskoczą. Przeczytaj, jak obchodzi się Sylwestra w różnych częściach naszego kontynentu i daj się zaskoczyć tradycjom, o których dotąd nie słyszałaś!

 

jak obchodzi się sylwestra

 

Jak obchodzi się Sylwestra w różnych częściach Europy?

Zobacz także: Tradycje świąteczne w Meksyku

 

12 winogron

Winogrona nie tylko dojrzewają w kraju wiecznego słońca, ale także są tam oficjalnym symbolem ostatniego dnia grudnia. W sylwestrowy wieczór aż do północy pozostaje się zwykle w rodzinnym gronie. Następnie – w chwili wybicia godziny dwunastej – każdy domownik zjada po kolei 12 winogron. Przy rozgryzaniu każdego owocu powinien pomyśleć jedno życzenie, a będą się one miały szansę spełnić w nadchodzącym roku. W przypadku nie praktykowania tej tradycji rok może jednak okazać się niepomyślny. Co ciekawe, dla Hiszpanów równie ważny jest także pierwszy dzień nowego roku. Rozpoczyna się go tradycyjnym śniadaniem w formie smażonych ciasteczek z dodatkiem gorącej czekolady.

 

Barwny korowód

Włoski Sylwester uważany jest za najbardziej huczny w całej Europie. Nie powinno być to jednak dla nikogo zaskoczeniem – w końcu naród ten słynie z gorącego temperamentu! Wieczorem 31-go grudnia wszyscy wychodzą na ulicę, gdzie świętują razem do białego rana. Organizowany tam karnawał jest raczej zbiorem spontanicznych wypadów i pomysłów niż konkretnie zaplanowanym działaniem. Każdy przebiera się za kogo chce i bawi się, jak chce, dzięki czemu ulice przypominają barwne korowody i parady ulicznych teatrów! Co więcej, istnieje przesąd, że czerwona bielizna założona w sylwestrową noc zaowocuje znalezieniem męża w nadchodzącym roku.

 

Jak obchodzi się Sylwestra w różnych częściach Europy?

Latające talerze

Dania, podobnie jak inne państwa, ma własną sylwestrową potrawę której nie może zabraknąć w ostatni dzień roku. Jest to ciasto znane pod nazwą „kransekake”.  Dużo ciekawszym kuchennym zwyczajem jest jednak rytualne… tłuczenie talerzy. Walka o stłuczenie jak największej ilości talerzy ma na celu przyciągnięcie dużej liczby przyjaciół. Duńczycy bardzo dosłownie traktują przy tym powiedzenie „wejść skocznie w Nowy Rok”, bo kiedy wskazówki zegarów pokażą już północ, z hukiem zeskakują z krzeseł!

Jak obchodzi się Sylwestra w różnych częściach Europy?

Polecamy: Karnawałowe tradycje Europy

 

Późny Sylwester w Moskwie

Nie każdy wie, że w Rosji Sylwester obchodzony jest kiedy indziej niż u nas, a mianowicie dopiero z 13-go na 14-go stycznia. Dla Rosjan jest to jednak dość spokojny dzień w porównaniu z powyższymi hucznymi zabawami. Nasi wschodni sąsiedzi obchodzą go bowiem w gronie rodziny i przyjaciół, obdarowując się prezentami i składając sobie najlepsze życzenia noworoczne. Wzmiankowane prezenty przynoszone są zaś przez Dziadka Mroza i jego pomocnice – Śnieżynki. Warto dodać, że Rosjanie najczęściej świętują na świeżym powietrzu, przez co – w związku z zakazem spożywania alkoholu i picia ze szklanych naczyń w zatłoczonych miejscach publicznych – świętujący nie spożywają szampana.

 

Sylwestrowe fondue

Francuski Sylwester przypomina ten, który znamy z własnej tradycji. Młodzież bawi się tam przede wszystkim w klubach, a starsze osoby odwiedzają wystawne bale i bankiety. Najistotniejsze są jednak różnice kulinarne. Na francuskich stołach nie może bowiem zabraknąć ostryg, szampana i… popularnych serów! Dzień 1-go stycznia trzeba zaś rozpocząć na Polach Elizejskich.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...