Jak nie przytyć pracując w domu? Kilka wskazówek, do których warto się stosować, działając w trybie home office

Praca w domu ma bardzo wiele zalet. Szczególnie jeżeli mamy możliwość, by przebywać w home office w samotności i skupić się w ciszy na wykonywaniu swoich zadań. Niestety to, co wygodne i przyjemne nie zawsze okazuje się zdrowe. Mając obowiązki i biurowy fotel „na wyciągnięcie ręki”, potrafimy bowiem rozciągać pracę na cały dzień, przez co w konsekwencji spędzamy nawet kilkanaście godzin w pozycji siedzącej. Kuchenne szafki i lodówka wypełnione przekąskami i smakołykami kuszą zaś do kulinarnych grzeszków, których z czasem możemy bardzo pożałować. Jeśli w wyniku pandemicznej izolacji i Ty zmagasz się z podobnymi problemami, sprawdź co warto robić, by uchronić się przed przybraniem na wadze!

Badania przeprowadzone przez amerykańskie media w ubiegłym miesiącu pokazują jasno, że w kwietniu w USA znacząco wzrosła sprzedaż przekąsek. Jak podaje Bloomberg Amerykanie kupili aż o 48 % więcej popcornu i o 30% więcej czipsów niż w zeszłym roku o tej porze. Tę informację można jednak z powodzeniem przełożyć i na nasze realia. Z powodu pandemii musieliśmy bowiem zrezygnować z wielu typowo wiosennych rozrywek i pozostało nam głównie oglądanie filmów i seriali z paczką niezdrowych przekąsek w ręku. W dodatku zwykliśmy zajadać stres, jaki na nas spada, a praca w zaciszu własnego pokoju, na którą wiele z nas musiało się przerzucić, nie pomaga w wyrabianiu codziennej zalecanej ilości kroków. Jak nie przytyć pracując w domu? Przypominamy kilka najważniejszych zasad!

jak nie przytyć pracując w domu

źródło: www.unsplash.com

Jak nie przytyć pracując w domu? Kilka wskazówek, do których warto się stosować, działając w trybie home office

 

Zachowaj higienę pracy

Jak nie przytyć pracując w domu

www.unsplash.com

W pracy w domowym biurze najtrudniejsze jest zachowanie dawnej rutyny i 8-godzinnego trybu. Skoro już pracujemy z pozycji własnej kanapy kusi nas, by robić to w swoim tempie, pozwalając sobie na częste przerwy. Zamiast wykonać zadania w przedziale czasowym 8-16 albo 9-17, trzy razy idziemy zaparzyć sobie kawę, wychodzimy do sklepu pod domem, bawimy się z kotem… Kolejne godziny mijają, a praca wciąż nie jest wykonana. W końcu wszystko rozciąga się na całą dobę, a my ani nie zażywamy prawdziwego ruchu, ani nie mamy czasu na odpowiednio długi wypoczynek. Trzymaj się sztywno harmonogramu, a bez problemu znajdziesz po pracy czas na ugotowanie zdrowego obiadu i ćwiczenia.

 

Pamiętaj o wodzie

www.unsplash.com

Choć wszyscy nieustannie to powtarzają, wiele z nas zapomina o odpowiednim nawodnieniu. Regularne popijanie wody małymi łyczkami przez cały dzień potrafi tymczasem zdziałać cuda. Odprowadza toksyny, usuwa nadmiar wody i sprawia, że czujemy się pełniejsze, a nasze myśli nie wędrują w kierunku przekąsek. Do wody warto dodać plasterek cytryny, plastry świeżego ogórka, łyżkę octu jabłkowego albo odrobinę startego imbiru.

 

Dokładnie planuj swoje zakupy

Jak nie przytyć pracując w domu

www.unsplash.com

Konieczna izolacja sprawiła, że robimy zakupy rzadziej, starając się zaopatrywać kuchenne szafki i lodówkę produktami wystarczającymi co najmniej na tydzień gotowania. To doskonała sposobność, by powstrzymać się od spożywania śmieciowego, kalorycznego jedzenia. Planuj zdrowe zakupy, nie wpisując po prostu na listę grzesznych przekąsek. Jeśli któregoś wieczoru zachce Ci się schrupać coś słonego lub słodkiego, będziesz musiała przygotować to samodzielnie z tego, co masz już w domu. Chipsy z jarmużu? Gotowany bób? Owocowe szaszłyki? Batonik z daktyli?Możliwości jest mnóstwo, a każda z nich będzie lepsza niż wypełniony chemią i kaloriami gotowy produkt ze sklepu.

 

Nie podjadaj między posiłkami

www.unsplash.com

Zapomnij o tym, że jesteś w domu, gdzie jedzenie zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Organizuj swój czas tak, by do posiłku siadać tylko o wyznaczonych porach 3 lub 5 razy dziennie. Jeśli masz nadmiar wolnego czasu, sprzątaj, czytaj, oglądaj ciekawe filmy, a najlepiej znajdź sobie nowe domowe hobby. Pozostały czas przeznacz na ćwiczenia i wykonuj je regularnie. Codziennie zapisuj ilość wykonanych pajacyków czy brzuszków. Może i zamknęli przed nami siłownie i baseny, ale wciąż mamy dostęp do Internetu, a co za tym idzie do tysięcy filmików z gotowymi ćwiczeniami. Możemy też po prostu energicznie sprzątać, tańczyć do ulubionych piosenek albo robić piruet przed każdym naciśnięciem pilota do telewizora. 

 

Jeśli już chcesz jeść przekąski, przesypuj je do miseczki

jak nie przytyć pracując w domu

www.unsplash.com

No dobrze. Powiedzmy, że nie jesteś w stanie powstrzymać się od jedzenia czipsów, popcornu lub innych ukochanych przekąsek, bo masz słabą wolę i nic na to nie poradzisz. I w tej sytuacji da się jednak zobaczyć światełko w tunelu. Wystarczy, że po otwarciu paczki, przesypiesz jej część do miseczki, a resztę schowasz na dnie szafki. To udowodnione, że jedząc prosto z opakowania czujemy impuls, by wyjeść wszystko do końca. Mniejsze od paczki naczynie można opróżnić z wprost proporcjonalnie mniejszymi wyrzutami sumienia.

 

Zoptymalizuj swój czas snu

jak nie przytyć pracując w domu

www.unsplash.com

Brak snu powoduje zwiększony apetyt w ciągu dnia, dlatego ważne jest, byś się wysypiała. Nie przesypiaj jednak równocześnie nadprogramowych godzin, bo w ten sposób rozregulujesz swój wewnętrzny zegar i doprowadzisz do problemów z wydzielaniem hormonów (a to też może skutkować otyłością). Śpij 7 lub 8 godzin – tyle wystarcza na regenerację organizmu każdej zdrowej dorosłej osoby.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Anna  14 maja 2020 07:36

  To prawda, konieczność pozostania w domu wpędza w marazm. Człowiek nie czuje już motywacji, by się ładnie ubierać, a spacer między kuchnią i łazienką to żaden spacer. Sama boję spojrzeć na wagę, bo czuję, że będę niemile zaskoczona 😉

  Odpowiedz
  • agasam9  15 maja 2020 06:14

   mam tak samo jak Ty 🙂

   Odpowiedz
 2. macierzanka  19 maja 2020 20:12

  Dobrze stosować się do tych rad.

  Odpowiedz
 3. arunia  13 czerwca 2020 01:40

  Pracuję w domu i powinnam się do tego stosować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany