Jak nie przesadzić z tabletkami przeciwbólowymi?

Obecnie tabletki przeciwbólowe możemy kupić właściwie wszędzie. Dostępne są w sklepie, supermarkecie czy na stacji benzynowej. „Powiedz bólowi stop!” krzyczą reklamy telewizyjne i zachęcają nas do wypróbowania coraz skuteczniejszych i działających niemal natychmiast leków uśmierzających ból. Niestety ta łatwa dostępność może okazać się dla nas zgubna i bardzo niebezpieczna. A w jakiej sytuacji?

Jak nie przesadzić z tabletkami przeciwbólowymi?

 

Naszym zamiarem jest przede wszystkim wyeliminowanie lub chociaż złagodzenie bólu. Zdarza się, że jedna tabletka nam nie pomaga, więc co robimy? Oczywiście bierzemy kolejną. A jak dalej nie czujemy poprawy to kolejną. Zapominamy, że zażywana zbyt duża ilość tabletek może naszemu organizmowi wyrządzić krzywdę.

Nie czytamy ulotki dotyczącej dawkowania leku, przeciwwskazań czy możliwych skutków ubocznych. To może dla nas skończyć się źle, bo możemy przedawkować. Ponadto istnieje też między innymi możliwość uzależnienia się od leków przeciwbólowych.

Środki przeciwbólowe np. zawierające przeciwzapalny ibuprofen zażywane regularnie i w dużych ilościach mogą znacznie zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Inne tabletki przeciwbólowe mogą natomiast przyczyniać się do niewydolności nerek i do anemii oraz przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej, a także poważnych dolegliwości układu krążenia, z zawałem serca włącznie czy choroba wrzodowa żołądka.

Dlatego, gdy zamierzamy sięgnąć po lek przeciwbólowy i nie chcemy przedawkować powinniśmy wiedzieć o kilku wskazówkach. Ból pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy w organizmie rozwinął się jakiś proces chorobowy. Zażywanie tabletek na własną rękę może uspokoić nas i ukryć poważne schorzenie.. Większość środków przeciwbólowych zawiera takie same substancje czynne, np. paracetamol, który występuje w Paracetamolu, Apapie czy Coldrexie. Dlatego nie należy ich łączyć, bo mogą doprowadzić do zatrucia. Tak samo zresztą jak przyjmowane bez umiaru.

Kierujący pojazdami powinni szczególnie zwracać uwagę na leki, które obniżają sprawność psychoruchową. Osoby po zażyciu takich leków powinni odczekać minimum dwie godziny zanim zasiądą za kółkiem. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy lub paracetamol w niewielkim stopniu mogą osłabiać reakcje kierowcy.

Jak przyjmować tabletki przeciwbólowe, żeby nam pomogły i nie zaszkodziły? Aby środki przeciwbólowe były dla nas bezpieczne powinniśmy najpierw przeczytać ulotkę, z której dowiemy się o składzie, przeciwwskazaniach i dawkowaniu. Najlepiej przyjmować leki po jedzeniu, aby uniknąć podrażnienia żołądka. Zdecydowanie nie wolno tabletek łączyć z innymi o podobnym działaniu. Nie należy brać kolejnej tabletki już po 30 minutach, gdy czujemy, że pierwsza nie działa. Nie przekraczać dziennej dawki określonej w ulotce producenta. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, nie powinny być stosowane dłużej niż przez 3 dni.

Jeśli dolegliwości nie ustępują, a nawet nasilają się, należy zgłosić się do lekarza. Być może trzeba będzie wykonać dodatkowe badania, aby znaleźć przyczynę naszego stanu chorobowego.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja WszystkieLeki.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,59 z 5)
loading... zapisuję głos...