Jak nie dać się przeziębieniu? Nie lekceważ pierwszych objawów
Wiosną i jesienią wiele osób doświadcza uciążliwych objawów tzw. infekcji sezonowych. Nie warto ich ignorować, gdyż mogą przerodzić się w trwające 1-2 tygodnie przeziębienie. Dlatego od razu przy pierwszych symptomach należy zacząć działać! Podpowiadamy, jak zwalczyć infekcję wirusową w zarodku!
Spis treści:
Odpoczynek i relaks – szansa dla organizmu na zwalczenie infekcji
Wracasz do domu z pracy i czujesz, że „coś Cię bierze”? Jeszcze nie wszystko stracone! Jeśli tylko możesz, resztę dnia przeznacz na relaks i przyjemności. Odwołaj spotkania towarzyskie i zajęcia dodatkowe. Weź rozgrzewającą kąpiel, a po niej schłodź ciało szybkim prysznicem, przygotuj sobie herbatę lipową i zaszyj się z książką pod kocykiem. W ten sposób pobudzisz krążenie i usprawnisz naturalne mechanizmy obronne organizmu. Przed pójściem spać przewietrz dobrze sypialnię. Odpoczynek potrafi zdziałać cuda i zwiększyć Twoją szansę na zduszenie infekcji w zarodku.
Rozgrzewające posiłki i dieta bogata w witaminę C
Na początku przeziębienia wiele osób sięga po rozgrzewające dania i napoje. Jest to słuszne postępowanie, ponieważ spożywanie ciepłych, aromatycznych posiłków pomaga rozgrzać zatoki i sprzyja usuwaniu zalegającej wydzieliny z nosa. Do herbaty dodaj miód, sok z cytryny lub sok malinowy, przygotuj napar z imbiru lub z lipy. Jak działają te naturalne składniki podczas początków choroby?
- sok z malin – zawiera kwas salicylowy, który wspomaga organizm w walce z infekcją. Rozgrzewa i działa napotnie, a także skutecznie obniża gorączkę;
- sok z cytryny – zawiera witaminę C, która jest silnym przeciwutleniaczem. Ułatwia wchłanianie żelaza, które wspomaga działanie układu immunologicznego;
- miód – napotny, przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny. Doskonale pomaga podczas infekcji górnych dróg oddechowych, działa też regeneracyjnie na śluzówkę. Jego konsystencja i słodki smak łagodzą dolegliwości gardła;
- imbir – działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Zwalcza infekcje i skutecznie rozgrzewa. Pomaga zwalczyć gorączkę i ból głowy;
- lipa – wykazuje działanie napotne, wykrztuśne, przeciwzapalne i uspokajające. Dodatkowo łagodzi objawy drapania w gardle dzięki obecności substancji śluzowych.
Właściwości napotne i rozgrzewające tych napojów mogą Ci pomóc zarówno na początku, jak i podczas trwania infekcji.
Suplementy w walce z pierwszymi objawami przeziębienia
Wśród skutecznych metod walki z infekcjami sezonowymi wymienia się także suplementację. Witaminy dla dorosłych, antyutleniacze, cynk i rutyna potrafią zdziałać cuda – dzięki nim organizm będzie mógł szybciej wykryć i unieszkodliwić wirusy. Substancje zawarte w takich suplementach diety działają wzmacniająco na organizm i przyspieszają jego odpowiedź na toczący się proces zapalny.
Aby przeziębienie nie rozwinęło się w trudną do zwalczenia infekcję, należy rozpocząć działanie zaraz po pojawieniu się pierwszych oznak. Ból gardła, zatkany nos i uczucie rozbicia to sygnały do tego, by przygotować rozgrzewającą kąpiel, wypić kubek herbaty z sokiem malinowym i nawilżać śluzówkę nosa.