Jak nauczyć się oszczędzać? Zacznijmy od rzeczy, na które tracimy pieniądze

Chciałabyś odłożyć na przyszłoroczne wakacje? A może jesteś w finansowym dołku i zastanawiasz się jak nauczyć się oszczędzać? Przede wszystkim zacznij od rzeczy, na które tracisz pieniądze. Mamy kilka pomysłów jak rozpocząć przejmowanie kontroli nad finansami!

oszczędzanie w rodzinie

fot. Freepik

Zobacz także: Jak nauczyć dzieci oszczędzania? Najczęściej popełniane błędy!

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze – Nie płać rachunków po terminie

To nigdy nie jest dobry pomysł. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć o terminowym płaceniu możesz zamiast polegania na zawodnej pamięci możesz  ustawić na swoim koncie bankowym stałe zlecenia płatności. Płatności, które nie mają stałych wartości wpisz do kalendarza w telefonie, a przypomnienia ustaw na te godziny, w których wiesz, że będziesz miała czas na natychmiastowe zapłacenie. Wykorzystuj do tego aplikację swojego banku, by móc zrobić przelew od ręki!

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze – Zrezygnuj z fast-foodów

Szybka przekąska na mieście, w porze lunchu. Kosztuje kilka złotych, ale w skali miesiąca zbiera się z tego spora suma. Szybko, smacznie, ale zdecydowanie nie zdrowo i oszczędnie. Zamiast kupować jedzenie na mieście wstać 15 minut wcześniej i przygotuj sobie lunch w domu. W sklepach znajdziesz opakowania w których bezpiecznie zabierzesz ze sobą jedzenie, bez względu na to, czy będzie to kanapka, sałatka z vinegretem, czy nawet zupa!

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze – Zrezygnuj z kupowania kawy na mieście

Żyjemy w biegu i potrzebujemy paliwa, takiego jak kawa. W drodze do pracy, czy z pracy lubimy ją pić, czuć jej zapach, a niektórzy nawet traktują kubek z kawą ze znanej sieciówki jako element stylizacji. Zamiast kolejnej kawy za 10, czy kilkanaście złotych zainwestuj w wypasiony kubek termiczny. W ten sposób zabierzesz ze sobą smaczną kawę z domu, zaoszczędzisz pieniądze, a Twoja kawa dłużej pozostanie gorąca!

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze – Nie unikaj wizyt u lekarza i mechanika

To jeden z tych nieoczywistych błędów, jakie popełniamy chcąc zaoszczędzić. Nigdy z powodu oszczędności nie przekładaj wizyty u lekarza, dentysty, czy mechanika. Zarówno o swoje zdrowie, zęby i samochód należy dbać regularnie. W końcu gdy coś stuka pod maską lepiej od razu to sprawdzić i naprawić niż czekać, aż samochód nie odpali. Podobnie lepiej zapłacić za wizytę kontrolną u dentysty niż za leczenie kanałowe, które pochłonie nawet ponad tysiąc złotych! Z dbaniem o zdrowie jest podobnie, czasami lepiej jest wykonać rutynowe badania kontrolne, czy podczas przeziębienia iść do lekarza, niż później wylądować na długim zwolnieniu lekarskim. Dlatego lepiej cieszyć się dobrym zdrowiem, pięknym uśmiechem i sprawnym samochodem – wychodzi taniej!

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze – Przyjrzyj się swojemu pakietowi internetowemu i telewizyjnemu

Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz kilkuset kanałów. Może w Twoim domu nikt nie interesuje się sportem i nie potrzebujecie takiego pakietu? Nie masz dzieci lub te już są całkiem duże i nie potrzebujesz pakietu z kreskówkami? Oglądasz stacje muzyczne? Czy potrzebujesz super szybkiego łącza i ogromnego pakietu danych, którego nie wykorzystujesz nawet w połowie? Czy rzeczywiście oglądasz tak regularnie telewizję, by płacić za kablówkę?  A może lepiej będzie zainwestować w internetową platformę,  która udostępni Ci pakiet ulubionych seriali i filmów za znacznie mniejszą kwotę? Poza tym obecnie wiele stacji telewizyjnych posiada własne platformy internetowe na których można oglądać wszystkie ich programy, a przerwy reklamowe w bezpłatnej wersji trwają jedynie ok. 2 minut!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...