Jak myć włosy i skórę głowy? Garść praktycznych porad

Nie każdy jednak wie jak myć włosy i skórę głowy w sposób prawidłowy. Okazuje się jednak, że ta z pozoru błaha czynność higieniczna, aby dała wymierne efekty musi być przeprowadzona w konkretny sposób. Jak to zrobić, by móc cieszyć się dobrą kondycją czupryny?

Spis treści:

jak myć włosy

Fot. prostock-studio, Freepik

Jak często myć włosy?

Każde włosy są inne tak samo, jak i skóra głowy. Mogą być zatem suche, zniszczone, wypadające czy przetłuszczające się i w zależności od ich typu należy wybrać kosmetyk odpowiadający ich potrzebom. Od tego z jakim rodzajem włosów mamy do czynienia zależy pielęgnacyjna rutyna. Każdorazowo może ona więc wyglądać inaczej, choć sam proces ich odświeżania ma wiele elementów wspólnych. Przekonanie, że codzienne mycie włosów nie służy im zdrowiu należy więc włożyć do lamusa. W przypadku nadprodukcji sebum oczyszczanie skóry głowy z nadmiaru łoju jest nieodzowne. Z kolei zbyt częste mycie włosów suchych może prowadzić do pogłębienia się tego stanu niszcząc pasma pozbawiając je naturalnej ochrony.

Jak prawidłowo dbać o włosy podczas mycia?

Aby mieć piękne i zdrowo wyglądające włosy oprócz wiedzy na temat odpowiednich produktów, długości trwania procesu mycia czy właściwej temperatury wody należy też wiedzieć co nieco na temat samego mycia. Jak zrobić to prawidłowo i jakie działania powinny go poprzedzać? Otóż mycie włosów należy rozpocząć od ich dokładnego rozczesania ich na sucho (w przypadku włosów kręconych – na mokro). Splątane pasma gdy zostaną zwilżone stworzą bowiem kołtun, z którym trudno będzie sobie później poradzić. Lepiej zawczasu tego uniknąć. Poza tym skołtunione włosy mogą utrudniać wnikanie substancji zawartych w kosmetyku w głąb ich struktury. Efektywność zabiegu będzie więc mniejsza. Przystępując do całego proces rozczesane wcześniej włosy należy zwilżyć, a następnie nałożyć na nie szampon. Uwaga: wcześniej kosmetyk należy rozcieńczyć ciepłą wodą. Pominięcie tego etapu może skutkować, że cząsteczki szamponu będą zbyt mocno pocierać o łuski włosa prowadząc do jego osłabienia.

rozczesywanie włosów

Fot. Freepik

O tym jak prawidłowo czesać włosy możecie przeczytać w tym artykule:

Jak myć włosy – wskazówki eksperta

Mycie rozpocznij od masażu skóry głowy. Wykonuj koliste, delikatne ruchy. Następnie rozprowadzaj szampon od nasady po końcówki Twoich włosów. Bardzo dokładnie spłucz resztki preparatu ze swoich włosów. Mycie możesz powtórzyć, jeśli Twoja skóra głowy i włosy były mocno zanieczyszczone, na przykład przez pozostałości kosmetyków do stylizacji. Gdy skończysz, postaraj się uniknąć intensywnego wycierania ręcznikiem, a także suszenia włosów suszarką z gorącym strumieniem powietrza – wybieraj ciepłe, ale NIE GORACE, w większości suszarek jest to 2 stopień ustawień temperatury. Natomiast susząc włosy dyfuzorem, spróbuj nie szarpać włosów. W obu przypadkach narażasz swoje kosmyki na uszkodzenia. – radzi Dejv Architekt Fryzur, fryzjer, ambasador OnlyBio.

suszenie włosów

Fot. gpointstudio, Freepik

Ile minut myć włosy i w jakiej temperaturze?

W tym temacie ile osób, tyle opinii. Okazuje się jednak, że najnowsze zalecenia precyzują optymalny czas jaki jest zalecany, aby włosy i skóra głowy cieszyły się dobrą kondycją. Podobno należy to robić przez 5 minut. W tym czasie usuwamy ze skalpu większość zanieczyszczeń. Co ważne: sam proces powinien być przeprowadzony dwukrotnie. Zyskujemy wtedy pewność, że pozbędziemy się brudu czy resztek produktów do stylizacji. Warto pamiętać, że gorąca woda może powodować przesuszenie włosów, zaś zimna nie usuwa z nich skutecznie zanieczyszczeń. Optymalna temperatura wody na początku procesu mycia powinna być więc ciepła, aby usunąć brud i łój. Natomiast szampon zmywać można chłodniejszą, letnią wodą (nigdy zimną!). W ten sposób można zamknąć łuski włosa gwarantując im lepsze nawilżenie.

Czego unikać w szamponach?

Częste mycie włosów i skóry głowy może źle wpływać na kondycję czupryny, gdy do całego procesu używamy niewłaściwych kosmetyków. Jeśli zawierają one szkodliwe substancje, alkohol czy parabeny, a także detergenty SLS i SLES ich codzienne używanie może szkodzić włosom i skórze głowy. Jeśli jednak mamy w swojej łazience produkt zawierające jeden z wymienionych wyżej składników dobrze jest maksymalnie skrócić proces mycia. Zbyt długa ekspozycja włosów na tego rodzaju substancje osłabia pasma i działa na niekorzyść samemu skalpowi powodując jego wysuszenie i podrażnienie.

Zastanawiacie się czy o skórę głowy i dobrą kondycję włosów można dbać bez użycia kosmetyków do pielęgnacji? Jeśli tak – koniecznie zobaczcie na czym polega trend „no poo”, który zyskał popularność na youtubie i Tiktoku:

mycie włosów pod prysznicem

Fot. valuavitaly, Freepik

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,79 z 5)
loading... zapisuję głos...