Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich pestycydy?

Większość z nas płucze owoce i warzywa przed zjedzeniem. Niestety wiele z nich jest na tyle mocno zanieczyszczonych pestycydami, a także bakteriami i pasożytami, że samo płukanie nie wystarczy, aby skutecznie pozbyć się chemikaliów i niechcianych „gości”. Opisujemy jak myć owoce i warzywa skutecznie, wykorzystując prosty domowy sposób z użyciem octu jabłkowego!

jak myć owoce

źródło: www.pixabay.com

Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich pestycydy?

Zobacz także: Owoce i warzywa bez chemii – poznaj zdrową piętnastkę, najmniej narażoną na toksyny!

 

A oto jak to robić:

Do dużej miski lub komory kuchennego zlewu o zatkanym odpływie wlej wodę – jeśli chcesz umyć więcej owoców czy warzyw, najlepiej wlej ok. 4 litry – i dodaj łyżkę stołową octu jabłkowego. Zamieszaj, wrzuć do środka owoce i warzywa i pozostaw je w roztworze na 10-15 minut. Później opłucz każdy z nich pod bieżącą wodą.

 

Jeżeli nie chcesz korzystać z octu jabłkowego, możesz użyć gotowego płynu do mycia warzyw i owoców wyprodukowanego wyłącznie z naturalnych składników, takiego jak Bentley Organic, EDL Etamine du Lys czy Sollux Organic Clean, które zabijają bakterie (E. coli, salmonellę i listerię) i usuwa pozostałości nawozów czy pestycydów osiadłych na skórkach owoców i warzyw.

 

Pamiętaj, że dokładne umycie warzyw i owoców jest szczególnie istotne w przypadku tzw. parszywej dwunastki, czyli roślin jadalnych najbardziej narażonych na wchłanianie pestycydów. Są to:

 1. Jabłka
 2. Pomidory
 3. Pomidory koktajlowe
 4. Brzoskwinie
 5. Wiśnie
 6. Nektarynki
 7. Ogórki
 8. Słodka papryka
 9. Truskawki
 10. Winogrona
 11. Seler
 12. Szpinak

 

Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich pestycydy?

Zajrzyj również: Najgorętsze trendy żywieniowe 2017 – sprawdź, co warto jeść w tym sezonie!

 

Zamroź cytryny

W przypadku cytryn, warto praktykować ich zamrażanie (oczywiście po uprzednim umyciu). Minusowe temperatury usuwają podobno resztki chemii z ich skórki, a cytryny można w całości (ze skórką i białymi częściami) ścierać wprost do sałatek, marynat, wody czy deserów. Efekty smakowe i zdrowotne – naprawdę nie do przecenienia!

 

A jak umyć blender po zrobieniu koktajlu?

Podejmując temat mycia warzyw i owoców, warto wspomnieć również o odpowiednim i łatwym myciu sprzętów używanych do przygotowywania koktajli na ich bazie – czyli o różnego rodzaju blenderach kielichowych. Najlepszą metodą na błyskawiczne ich umycie jest przepłukanie kielicha blendera ciepłą wodą zaraz po opróżnieniu go z koktajlu, a następnie napełnienie go do połowy ciepłą wodą, dodanie 2 kropli płynu do mycia naczyń i włączeniu na ok. 30 sekund na najwyższe obroty (oczywiście z pokrywką na wierzchu). Na końcu należy wylać zawartość i przepłukać kielich pod bieżącą wodą.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (225 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  21 lipca 2017 10:41

  Wszystko fajnie, tylko ciekawe czy jest choć kilka osob ktore tak robią. Bo niektórym to nawet sie umyć nie chce pod woda a co dopiero moczyć w occie

  Odpowiedz
 2. Joanna  21 lipca 2017 11:19

  Prawda, na pewno jest takich osób mało. Ja nie moczę w occie jabłkowym, który piję, i używam do różnych potraw, Ale , zawsze wszystkie owoce i warzywa, które trafiają do domu myję, płuczę pod bieżącą wodą.

  Odpowiedz
 3. martucha180  21 lipca 2017 12:19

  Zamrażanie cytryn?

  Odpowiedz
 4. macierzanka  21 lipca 2017 19:40

  Trzeba będzie dokładniej myć owoce i warzywa.

  Odpowiedz
 5. aniawooy  21 lipca 2017 23:18

  Nie wiedziałam tego

  Odpowiedz
 6. luna341  23 lipca 2017 16:21

  Dobrze wiedzieć

  Odpowiedz
 7. AnnStyl  25 lipca 2017 22:00

  No ja to mam zakodowane od dziecka, że trzeba myć owoce, warzywa i nie tylko. Co do cytryn to rzeczywiście od lat mrożę tyle, że bez skórki. Skórki suszę i wkładam do szafek bo podobno nie lubią ich mole spożywcze.

  Odpowiedz
 8. xtina120  6 lutego 2018 15:39

  Ja zawsze myję w wodzie….nie chciałoby mi się ich moczyć w occie…nigdy nie słyszałam o tej metodzie

  Odpowiedz
 9. Jaworka  2 lipca 2018 08:40

  Owoce wszystkie myję pod gorącą bieżącą wodą, nie wyobrażam sobie mycia czereśni czy truskawek w occie, z pewnością smak byłby już nie taki.

  Odpowiedz
 10. MarciaMarcia  14 września 2018 21:14

  Mrozić cytryny??

  Odpowiedz
 11. Biomedka  19 sierpnia 2020 13:27

  Słyszalam o poważnej reakcji alergicznej na pryskanego ogórka – skończyło się w szpitalu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany