Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich pestycydy?

Większość z nas płucze owoce i warzywa przed zjedzeniem. Niestety wiele z nich jest na tyle mocno zanieczyszczonych pestycydami, a także bakteriami i pasożytami, że samo płukanie nie wystarczy, aby skutecznie pozbyć się chemikaliów i niechcianych „gości”. Opisujemy jak myć owoce i warzywa skutecznie, wykorzystując prosty domowy sposób z użyciem octu jabłkowego!

jak myć owoce

źródło: www.pixabay.com

Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich pestycydy?

Zobacz także: Owoce i warzywa bez chemii – poznaj zdrową piętnastkę, najmniej narażoną na toksyny!

 

A oto jak to robić:

Do dużej miski lub komory kuchennego zlewu o zatkanym odpływie wlej wodę – jeśli chcesz umyć więcej owoców czy warzyw, najlepiej wlej ok. 4 litry – i dodaj łyżkę stołową octu jabłkowego. Zamieszaj, wrzuć do środka owoce i warzywa i pozostaw je w roztworze na 10-15 minut. Później opłucz każdy z nich pod bieżącą wodą.

 

Jeżeli nie chcesz korzystać z octu jabłkowego, możesz użyć gotowego płynu do mycia warzyw i owoców wyprodukowanego wyłącznie z naturalnych składników, takiego jak Bentley Organic, EDL Etamine du Lys czy Sollux Organic Clean, które zabijają bakterie (E. coli, salmonellę i listerię) i usuwa pozostałości nawozów czy pestycydów osiadłych na skórkach owoców i warzyw.

 

Pamiętaj, że dokładne umycie warzyw i owoców jest szczególnie istotne w przypadku tzw. parszywej dwunastki, czyli roślin jadalnych najbardziej narażonych na wchłanianie pestycydów. Są to:

 1. Jabłka
 2. Pomidory
 3. Pomidory koktajlowe
 4. Brzoskwinie
 5. Wiśnie
 6. Nektarynki
 7. Ogórki
 8. Słodka papryka
 9. Truskawki
 10. Winogrona
 11. Seler
 12. Szpinak

 

Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich pestycydy?

Zajrzyj również: Najgorętsze trendy żywieniowe 2017 – sprawdź, co warto jeść w tym sezonie!

 

Zamroź cytryny

W przypadku cytryn, warto praktykować ich zamrażanie (oczywiście po uprzednim umyciu). Minusowe temperatury usuwają podobno resztki chemii z ich skórki, a cytryny można w całości (ze skórką i białymi częściami) ścierać wprost do sałatek, marynat, wody czy deserów. Efekty smakowe i zdrowotne – naprawdę nie do przecenienia!

 

A jak umyć blender po zrobieniu koktajlu?

Podejmując temat mycia warzyw i owoców, warto wspomnieć również o odpowiednim i łatwym myciu sprzętów używanych do przygotowywania koktajli na ich bazie – czyli o różnego rodzaju blenderach kielichowych. Najlepszą metodą na błyskawiczne ich umycie jest przepłukanie kielicha blendera ciepłą wodą zaraz po opróżnieniu go z koktajlu, a następnie napełnienie go do połowy ciepłą wodą, dodanie 2 kropli płynu do mycia naczyń i włączeniu na ok. 30 sekund na najwyższe obroty (oczywiście z pokrywką na wierzchu). Na końcu należy wylać zawartość i przepłukać kielich pod bieżącą wodą.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (226 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...