Jak można pomagać osieroconym i samotnym dzieciom

Każde dziecko jak powietrza potrzebuje ciepłego, rodzinnego domu. Jednak nie zawsze uśmiecha się do nich los. Dzieci z różnych przyczyn są porzucane i osieracane, a często nawet nie rozumieją dlaczego tak się dzieję. Potrzebują pomocy oraz wsparcia, ponieważ same sobie nie są wstanie poradzić.

sos-wioski-dziecięce

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, to jedyny taki moment w roku gdy nikną niesnaski i milkną kłótnie, a rodzina jednoczy się przy wspólnym stole. To czas dzielenia się opłatkiem,  śpiewania kolęd i rozpakowywania prezentów. Jednak nie dla wszystkich jest on wyjątkowy i szczęśliwy. W okresie świąt samotność doskwiera najbardziej, zwłaszcza dzieciom, które z różnych przyczyn zostały pozbawione rodzinnego ciepła. Boże Narodzenie to czas cudów, w którym otwierają się ludzkie serca. Warto w tym szczególnym okresie znaleźć chęć i czas na wsparcie potrzebujących.

Pomoc powinna płynąć prosto z serca

Pomóc można na wiele sposobów, wszystko zależy od możliwości. W wielu miejscach w Polsce organizowane są akcje samorządowe jak zbiórka żywności czy prezentów dla dzieci na święta. Można też włączyć się we wspólne przygotowanie Wigilii, inicjowane często i chętnie przez różne związki wyznaniowe. W tym czasie również wiele krajowych instytucji organizuje wolontariaty, w które warto się włączyć. Można też w tym czasie podjąć jakąś małą własną inicjatywę. Czasem wystarczy przed świętami zorganizować zbiórkę zabawek i słodyczy wśród bliskich znajomych. Potem wystarczy zawieźć je do najbliższego domu dziecka, by wywołać uśmiech na twarzach maluchów. Wszystko zależy od ilości posiadanego czasu i kreatywności. Wiadomo jednak, że czasem obowiązki rodzinne czy zawodowe nie pozwalają na zbytnie angażowanie się w różne organizowane w czasie świąt inicjatywy.

W święta liczy się nawet najdrobniejszy gest

Warto w takim wypadku pomyśleć o pomocy finansowej, czasem wystarczy naprawdę niewielka kwota by dużo zmienić w czyimś życiu. Niestety w okresie świąt wielu nieuczciwych ludzi stara się zarobić na ludzkiej dobroci. Najlepiej w takim wypadku przekazać pieniądze na konto określonej fundacji. Daje to pewność, że na pewno trafi ona do potrzebujących osób. Jedną z nich jest stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce (więcej na www.wioskisos.org), które opiekuje się  osieroconymi oraz samotnymi dziećmi. Działa w Polsce już od 30 lat i jak co roku stara się zapewnić szczęśliwe święta wszystkim swoim podopiecznym. Wioska dziecięca to wspólnota 12-14 rodzin zastępczych mieszkająca na osiedlu domków jednorodzinnych. Trafiają tam maluchy i starsze dzieci z różnym bagażem doświadczeń. Większość z nich nigdy nie miały prawdziwych, rodzinnych świąt.

Dzieci nie są winne sytuacji, w jakiej się znalazły, często to zrządzenie losu lub złe decyzje dorosłych sprawiły, że są pozbawione rodzicielskiej miłości. Święta Bożego Narodzenia to czas spokoju oraz refleksji. Warto w tym pięknym okresie podzielić się ciepłem i miłością z najbardziej potrzebującymi. Czasem wystarczy niewielki gest, czy drobna pomoc by wołać uśmiech na małej twarzy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  25 listopada 2015 14:37

  Liczą się taż takie akcje…

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  25 listopada 2015 19:46

  Warto pomóc!

  Odpowiedz
 3. Żanett  26 listopada 2015 08:03

  Warto pomagać nie tylko w okresie świątecznym. Na tyle, na ile można, niekoniecznie finansowo, każda pomoc, nawet ta w postaci zainteresowania się drugą osobą, jest bardzo ważna.

  Odpowiedz
 4. Anita  27 listopada 2015 17:14

  Ja dosyć często pomagam takim osobom 🙂

  Odpowiedz
 5. Patriszia  29 listopada 2015 21:43

  Dobrze, że poruszane są takie tematy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany