Jak mieszkają Polacy?
Badania pokazują, że Polacy chętniej wynajmują mieszkania i apartamenty zamiast kupować własne lokum. Nowy model rodziny i moda na amerykański styl życia spowodował, że bardziej cenimy wolność niż stabilizację. Zobacz jak zmieniły się nasze nawyki mieszkaniowe i dlaczego.
Okazuje się, że nie jesteśmy już tak przywiązani do jednego miejsca zamieszkania jak to było dawniej. Przede wszystkim trudna sytuacja na rynku pracy zmusza ludzi do przemieszczania się. Raport agencji Metrohouse i portalu Domy.pl wykazał, że większa ilość osób niż rok temu wyjechała do dużych miast za pracą. Polacy zauważyli rozbieżności w poziomie zarobków w poszczególnych regionach Polski i chętniej przenoszą się do nowego miejsca, by zwiększyć swój status materialny. Na co zwracają uwagę szukając lokum? Przede wszystkim na małą odległość od miejsca pracy, na infrastrukturę komunikacyjną oraz bliskość obiektów handlowo-usługowych.
Popularność wynajmu
To, że Polacy częściej wynajmują niż kupują mieszkania, wynika nie tylko z migracji za pracą, ale również z zaostrzenia polityki kredytowej i spadku zdolności do otrzymania kredytu. Okazuje się, że koszt wynajmu jest niższy niż raty kredytu i czynsz. Pieniądze to jeden z aspektów, ale rozważając wynajem, Polacy zwracają uwagę również na inne profity. Wynajem gwarantuje wolność, którą trudno osiągnąć przy posiadaniu mieszkania na własność. Gdy nie mamy zobowiązań kredytowych, łatwiej podejmujemy trudne, życiowe decyzje. Jesteśmy też bardziej mobilni i elastyczni. W zależności od potrzeb możemy mieszkać w zacisznej, albo centralnej części miasta. Możemy dzielić z kimś dom, albo żyć zupełnie samemu. Taki model świetnie sprawdza się w Niemczech, gdzie jeden dach dzielą często nie tylko studenci, ale też ludzie dojrzali. Wspólne mieszkanie jest dla nich bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym.
Czynnikiem, który również wpłynął na nawyki mieszkaniowe jest zmiana stylu życia Polaków. Rośnie liczba singli, ludzi w nieformalnych związkach, którzy chcą żyć bez zobowiązań, nawet mieszkaniowych. Największą grupą szukającą lokum do wynajęcia są osoby w związku nieformalnym bez dzieci oraz studenci. Wynajem wybierają coraz częściej przedstawiciele wolnych zawodów, których liczba wciąż rośnie . Do tej grupy zaliczają się pracownicy agencji reklamowych lub public relations, właściciele niedużych firm czy reprezentanci klasy menedżerów. Ich praca wymusza ciągłe przemieszczanie się i odbywanie podróży służbowych szczególnie do większych miast, takich jak Kraków, Wrocław, Warszawa. –Takie osoby nie szukają mieszkania na stałe, cenią sobie wygodę i lokalizację w samym centrum miasta oraz całodobową obsługę. Osoby z zagranicy, biznesmeni i specjaliści na kontraktach nie potrzebują długoterminowego pobytu, ponieważ nie wiedzą, na jaki okres zatrzymają się w danym mieście. Częściej wybierają apartamenty, bo oferują im elastyczność – zaznacza Grzegorz Turnau, właściciel TURNAU Serviced Apartments.
Nowa moda
Wszystkie te czynniki spowodowały, że w Polsce powoli zaczyna panować moda na wynajem apartamentów zamiast mieszkań. Dlaczego? Taki wybór zapewnia dyskrecję, szybki dostęp do usług w centrach miast i niezbędny luksus. Modę zapoczątkowali amerykańscy biznesmeni, ale przyjęła się ona również w Hiszpanii i Austrii. Europejczycy i Amerykanie pragną zachować anonimowość i nie chcą się przejmować problemami codzienności. Również w Polsce powstaje coraz więcej nowoczesnych apartamentów, które dzięki rozbudowanej ofercie, odpowiadają na nowe potrzeby. Polaków do takiego rozwiązania przekonują głównie względy pragmatyczne. Nie trzeba prać i zmieniać pościeli ani sprzątać mieszkania, ponieważ wspomniane usługi wliczone są również w cenę apartamentu. Poza tym, wybieramy apartamenty, bo łączą komfort mieszkania i profity hotelu (serwis, całodobowa obsługa). Takie rozwiązanie okazuje się być idealne dla osób, które potrzebują lokalu na okres dłuższy, niż pobyt w hotelu, ale krótszy niż wynajem mieszkania. Trudno określić czy zagraniczna moda przyjmie się na stałe w Polsce, ale już teraz perspektywa wygodnego życia, bez zobowiązań jest dla Polaków kusząca.