Jak marnować mniej jedzenia
Spis treści:
Każdemu z nas zdarza się zrobić za duże zakupy lub zamówić w restauracji większą porcję, niż jesteśmy w stanie zjeść. Te, zdawać by się mogło, drobne pomyłki mają jednak swoje długofalowe konsekwencje, wychodzące znacznie dalej poza generowaniem niepotrzebnych kosztów. Obciążają one zasoby naturalne Ziemi i szkodzą środowisku. Kiedy marnujemy żywność, marnujemy też pracę, wysiłek, inwestycje i cenne zasoby (takie jak woda, nasiona, pasza itp.), które są potrzebne do jej wyprodukowania, nie wspominając o transporcie i kosztach przetwórstwa.
Na czym polega nurt zero waste?
W mikroskali gospodarstwa domowego zero waste oznacza, że wszystkie zasoby, z jakich korzystamy, powinny być w pełni zużyte. Począwszy od wykorzystywania w kuchni nietypowych produktów spożywczych (tych części, których zwykle się nie jada, jak obierki warzyw i owoców), po tworzenie nowych potraw z resztek.
Jeżeli w danym momencie nie mamy pomysłów na to, jak zużyć pozostałe nam produkty, warto jest je zamrozić, żeby zachowały swoją świeżość i smak na później.
Jak przechowywać zamrożone produkty?
Podczas zamrażania żywności stosuj się do następujących zasad:
- upewnij się, że temperatura zamrażarki osiąga -18ºC, aby bezpiecznie zamrozić żywność,
- do zamrażania używaj folii i plastikowych torebek, które pomagają chronić jedzenie przed rozmrożeniem. Podczas pakowania postaraj się usunąć jak najwięcej powietrza,
- używając pojemników, upewnij się, że zostało w nich wystarczająco dużo miejsca, aby pod wpływem niskiej temperatury zamrożone produkty mogły się swobodnie rozszerzyć,
- w przypadku resztek ugotowanych potraw należy najpierw pozostawić jedzenie do całkowitego ostygnięcia. Umieszczenie ciepłego jedzenia w zamrażarce może spowodować rozmrożenie innych produktów.
Ile czasu można przechowywać zamrożoną żywność?
Jak długo Twoje produkty wytrzymają w zamrażarce?
- owoce cytrusowe są dobre tylko przez około 3 miesiące, podczas gdy wszystkie inne owoce i warzywa powinny wytrzymać od 8 do 12 miesięcy. Aby przedłużyć żywotność zamrożonych produktów, warto rozważyć zakup zgrzewarki próżniowej, dzięki której warzywa pozostaną wilgotne i świeże,
- wieprzowina i wołowina – od 4 do 12 miesięcy,
- ryby – do 6 miesięcy.
Rozmrażanie – jak powinno przebiegać?
Chociaż pozostawienie żywności do rozmrożenia w temperaturze pokojowej może wydawać się proste, szybkie i kuszące, ta metoda stwarza poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności, ponieważ ułatwia rozwój bakterii, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego.
Istnieją cztery sposoby na bezpieczne rozmrażanie żywności:
- w lodówce,
- w mikrofalówce,
- jako część procesu gotowania,
- pod zimną bieżącą wodą.
Najbezpieczniej jest rozmrażać żywność w lodówce, ponieważ nie będzie musiała przechodzić przez strefę zagrożenia temperaturą, w której bakterie mogą się łatwo rozwijać i mnożyć.
Jak przechowywać jedzenie w lodówce?
Jeśli mrożenie nie jest Twoją ulubioną formą przechowywania żywności, postaw na nowoczesne technologie, za sprawą których możesz przechowywać żywność w lodówce w znacznie lepszych dla niej warunkach.
Jedną z takich technologii jest stosowany przez firmę Samsung system All Around Cooling, który zapewnia równomierne chłodzenie w każdej strefie urządzenia. Innym ciekawym rozwiązaniem jest technologia Cool Select+, która pozwala elastycznie wykorzystywać przestrzeń w lodówce poprzez ustawianie w niej 5 wstępnie zaprogramowanych trybów: Zamrażanie, Delikatne zamrażanie, Mięso/Ryby, Owoce/Warzywa oraz Napoje. W wybranych modelach lodówek Samsung zastosowano też specjalistyczne szuflady, które dopasowują poziom wilgotności i temperaturę do przechowywanych w nich produktów, dzięki czemu żywność (czy to warzywa, owoce, czy mięso) dłużej zachowuje świeżość, nie tracąc walorów wizualnych i smakowych.
W nowoczesnych lodówkach można też spotkać technologię odpowiadającą za osobne systemy chłodzenia, zapewniające optymalne warunki w chłodziarce i zamrażarce, możliwość niezależnego sterowania poziomem schłodzenia i wilgotnością w wybranych strefach (co zapobiega mieszaniu się zapachów), czy rozwiązania, która minimalizują wahania temperatury wewnątrz urządzenia.
Jeżeli jednak w Twojej lodówce nie zastosowano podobnych technologii, to ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu żywności, jeśli chcesz zachować jej świeżość na dłużej.
Skorzystaj z następujących rad:
- na górnej półce najlepiej jest umieścić produkty gotowe do spożycia,
- środkowa półka to idealne miejsce do przechowywania jaj i nabiału, ponieważ oferuje umiarkowane chłodzenie,
- dolna półka to najzimniejsza część lodówki, najlepsza do przechowywania surowego mięsa, drobiu i ryb w szczelnie zamkniętych pojemnikach,
- najcieplejszym rejonem lodówki są drzwi, które najlepiej nadają się do przechowywania napojów, kiszonek, przypraw i dżemów.
*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.