Jak mądrze zaplanować przedświąteczne porządki? Praktyczny harmonogram
Kiedy zacząć przedświąteczne porządki, żeby dom na Boże Narodzenie zachwycał czystością? Jak je rozplanować, kiedy brakuje nam czasu? Za co się wziąć w pierwszej kolejności? Takie pytania stawia sobie rok rocznie wielu z nas. Dziś postaramy się podpowiedzieć Wam jak zrobić to z głową, by nie oszaleć z przedświątecznej gorączce.
Spis treści:
Przedświąteczne porządki – przydział zadań
Jeśli domowników jest kilkoro nie ulega wątpliwości, że wszyscy powinni dostać swój przydział zadań. Wiadomo, że nie każdy potrafi dobrze posprzątać podłogi czy wyczyścić porcelanę, jednak na pewno są inne czynności, w jakich może się wykazać. Może świetnie odkurza lub czyści łazienkę albo odnajduje się w porządkach w kuchni? Sprawiedliwe rozwiązanie to to, kiedy w przedświąteczne porządki zaangażowani są wszyscy domownicy. Warto więc włączyć ich do wspólnych działań i zadbać o to, by nie brać całej odpowiedzialności za porządki na swoje barki. Pamiętajmy jednak, że podział obowiązków powinien być dostosowany do wieku, umiejętności domowników oraz czasu jakim dysponują. Przy planowaniu na pewno pomocna będzie lista, która zawiśnie w widocznym miejscu w domu. W grupie siła, więc jeśli załoga się spręży praca pójdzie szybko i gładko.
Kiedy zacząć sprzątać na Święta?
Przedświąteczne porządki najlepiej zacząć na 3-4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Taki przedział czasowy daje nam pewność, że wszystko zostanie zrobione na czas i to bez pośpiechu. Grunt to dobra organizacja pracy. Dlatego planując dokładnie, tydzień po tygodniu konkretne czynności i odhaczając je na liście zadań mamy gwarancję, że niczego nie pominiemy. Zwłaszcza, że oprócz sprzątania domu mamy na głowie także robienie zakupów, dekorowanie domu, przygotowywanie potraw oraz wybieranie prezentów dla bliskich. Mając listę zyskujemy poczucie pewności, że wszystko mamy pod kontrolą. Ponadto skreślanie kolejnych punktów na liście daje też wielką satysfakcję z ich realizacji. I tak małymi krokami do celu!
Przedświąteczne porządki – harmonogram tydzień po tygodniu
Jeśli pierwszym tygodniu grudnia udało Ci się pozbyć zbędnych rzeczy z szafy, szuflad, komody, ale także szafek kuchennych czy półek łazienkowych- gratulujemy! Jesteś już o krok dalej na drodze do sukcesu jakim jest czysty dom na Boże Narodzenie. Dlatego jeśli ten etap masz już za sobą możesz przystąpić do porządków „właściwych”. Jak podzielić sobie pracę z tygodnia na tydzień? Oto praktyczny przewodnik:
3 tygodnie do Świąt
Pomyśl o tym jakie porządki możesz wykonać już teraz, których efekty będą mogły się utrzymać aż do Świąt. W tym tygodniu warto wykonać następujące czynności:
– wyczyszczenie kafelków w łazience i fug
– mycie okien i futryn drzwiowych
– czyszczenie kaloryferów
– umycie akcesoriów kuchennych z szafkach
– wyczyszczenie kratek wentylacyjnych
– umycie środka szafek kuchennych
– wyczyszczenie mebli tapicerowanych
– umycie pralki
– doczyszczenie piekarnika/mikrofali
– wytrzepanie dywanów
2 tygodnie do Świąt
W tym czasie możesz skupić się na domowych obowiązkach, które pogłębią poprzednie działania. Efekt sprzątania spokojnie utrzyma się do Świąt.
– usunięcie większych zabrudzeń z mebli
– wyczyszczenie włączników światła
– wypastowanie i wypolerowanie podłóg
– usunięcie pajęczyn przy suficie i w rogach pokojów
– pranie firan i zasłon
– dokładne umycie lodówki
1 tydzień do Świąt
Wielkie odliczanie do Świąt już rozpoczęte, więc zostały już ostatnie szlify. Dom z pewnością jest już czysty, jednak jeszcze kilka rzeczy wymaga dopracowania. Jakie świąteczne porządki należy zrobić w tym czasie?
– odkurzanie
– wytarcie podłóg na mokro
– przetarcie kafelków w kuchni
– usunięcie kurzu z lamp wiszących i stojących
– umycie luster
– wytarcie kurzu na meblach i na framugach drzwi
– umycie toalet
– przetarcie naczyń ze szkła i porcelany oraz sztućców
– zmiana pościeli/ ręczników
– umycie kabiny prysznicowej/wanny
– umycie umywalek
A kiedy już będzie po Świętach koniecznie zobacz jak zadbać o porcelanę: