Jak leczyć przewlekły i ostry nieżyt nosa?

Katar, jak potocznie mówimy na nieżyt nosa, to jeden z częstszych objawów przeziębienia. Może mieć jednak różne nasilenie, czas trwania, przyczyny oraz konsekwencje. Co zatem warto wiedzieć o nieżycie nosa, jak go leczyć i na jakie domowe sposoby postawić?

Jak leczyć przewlekły i ostry nieżyt nosa

 

Nieżyt nosa – co należy o nim wiedzieć?

Stan zapalny, do którego dochodzi w jamie nosowej oraz zatokach przynosowych, określamy katarem lub właśnie nieżytem nosa. W jego przebiegu pojawia się dużo większa ilość wydzieliny niż u osób zdrowych, może przybierać różne formy – gęstą, rzadką, wodnistą.

Co istotne, mamy kilka podziałów opisujących rodzaje nieżytu nosa. Jeden z nich dotyczy przyczyn: alergiczny, niealergiczny, mieszany. Pierwszy pojawia się zwykle sezonowo i jest skutkiem ekspozycji na dany alergen. Często są to uczulenia na różnego rodzaju pyłki lub trawy. Do rodzaju niealergicznego można zaś zaliczyć np. polekowy lub hormonalny nieżyt nosa.

Inny ważny podział stosowany w tej kategorii bazuje na czasie trwania kataru – wyróżniamy przewlekły i ostry. Co warto o nich wiedzieć?

Przewlekły nieżyt nosa – przyczyny, objawy, leczenie

Tego typu stan trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Jego przyczyną mogą być alergeny, niektóre rodzaje farmakoterapii, hormony (co dotyczy m.in. kobiet w ciąży czy młodzieży w okresie dojrzewania), nieprawidłowości anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosowej i inne.

Związane z nim objawy mogą różnić się pod względem nasilenia i nie muszą ograniczać się tylko do wycieku z nosa (jeśli to katar o podłożu alergicznym, wyciek zazwyczaj przybiera formę wodnistą). Może pojawić się także świąd nosa, ograniczenie węchu, kichanie, jak i kaszel, ból głowy czy ogólne osłabienie. Wszystkie te symptomy są niezwykle uciążliwe, co zatem warto wiedzieć o leczeniu przewlekłego nieżytu nosa?

  • W wyborze sposobu leczenia kluczowe znaczenie ma rozpoznanie przyczyny problemu.
  • Jeśli to nieżyt niealergiczny, należy wyeliminować czynniki, które mogą go potencjalnie wywoływać – jeżeli to np. farmakoterapia, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o zmianie leków na inne.
  • Jeśli chcemy skorzystać ze środków na katar, w aptekach znajdziemy zarówno takie, które działają miejscowo, jak i ogólnie, np. kortykosteroidy podawane donosowo.
  • W przypadku alergicznego nieżytu pomocne mogą być leki przeciwhistaminowe II generacji, przy czym podstawą jest unikanie kontaktu z alergenem (na tyle, na ile to możliwe). Pomóc może też terapia odczulająca, którą przeprowadza się pod bacznym okiem specjalisty.

Pamiętajmy jednak, aby zwracać uwagę na skład stosowanych preparatów. Uważajmy np. na czas stosowania środków zawierających ksylometazolinę bądź oksymetazolinę – można aplikować je tylko przez kilka dni. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzeń śluzówki nosa oraz nieżyt polekowy.

Ostry nieżyt nosa – jak łagodzić objawy infekcji?

Główną przyczyną ostrego nieżytu nosa są infekcje. Najczęstszą z nich jest klasyczne przeziębienie, które wywołują wirusy. W takim przypadku choroba ma charakter samoograniczający się, a w jej terapii stawia się na leczenie objawowe. Jeśli chodzi o katar, pomocnym składnikiem leków jest fenylefryna. Podaje się ją doustnie, po czym trafia do krwiobiegu, a następnie śluzówki nosa. Zwężeniu ulegają tam naczynia krwionośne, co udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Warto jednak pamiętać, że nie powinny stosować jej osoby poniżej 12. roku życia.

Jeśli zaś za infekcyjnym nieżytem nosa stoją bakterie, konieczna będzie antybiotykoterapia, którą przepisze lekarz. To jednak nie wyklucza stosowania wspomnianych wyżej środków działających na uciążliwy objaw. Co więcej, wsparcie mogą dać także domowe metody walki z katarem:

  • płukanie jam nosa wodą morską w sprayu – dostaniemy ją w każdej aptece bez recepty;
  • jeśli wydzielina w nosie jest gęsta, pomocne mogą być irygacje przygotowane z izotonicznej soli fizjologicznej;
  • inhalacje z ziół – nos udrożnią m.in. tymianek, mięta, rumianek. Inhalacje można przeprowadzać zarówno z naparu owych ziół, jak i po dodaniu kilku kropli olejku eterycznego danej rośliny;
  • wdychanie chrzanu lub cebuli;
  • imbir – dodany do herbaty pomoże w łagodzeniu nieżytu nosa (warto nie tyle pokroić go w plastry, co starkować);
  • regularne nawadnianie organizmu – minimum 2-2,5 l płynów dziennie;
  • dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza, co chroni m.in. przed wysuszaniem śluzówek nosa i gardła, które podczas kataru także są narażone na podrażnienia – optymalna wilgotność to dla naszego organizmu 45-65 proc.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (86 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...