Jak leczyć ostre zapalenie ucha środkowego?
Nagły, ostry ból ucha? Gorączka? Ogólne rozbicie i złe samopoczucie? Czyżby zapalenie ucha? Czy wacik nasączony wodą utlenioną to skuteczna metoda leczenia bólu ucha? Czas do lekarza czy domowe środki załagodzą objawy? Dowiedź się więcej.
Jak objawia się zapalenie ucha?
Ostry pulsujący ból ucha, wysoka gorączka, złe samopoczucie. To pierwsze symptomy zapalenia ucha środkowego. U dzieci, których dotyka ta przypadłość statystycznie częściej, należy zwrócić uwagę także na pocieranie okolic ucha oraz ogólne rozdrażnienie i płaczliwość. Ostremu zapaleniu ucha może towarzyszyć wysięk.
Zapalenie ucha to jedna z najczęściej występujących chorób ucha. Przyczyną zapalenia ucha środkowego jest zwykle rozprzestrzeniająca się infekcja gardła lub nosa. Patogeny z nosa lub gardła przedostają się przez trąbkę słuchową do błony bębenkowej i dalej do wnętrza ucha. Zapalenia ucha środkowego nie należy lekceważyć, nieleczone może nieść ze sobą poważne konsekwencje, w tym m.in.: trwały uszczerbek słuchu. Można wyróżnić ostre, przewlekłe, a także wysiękowe zapalenie ucha środkowego. O przewlekłym zapaleniu ucha środkowego mówimy, gdy choroba nawraca wielokrotnie w ciągu roku – trzy razy w ostatnim półroczu bądź czterokrotnie w ciągu roku.
Co jest przyczyną zapalenia ucha?
Przyczyn zapalenia ucha może być kilka, to jednej z najczęstszych należą zakażenie bakteryjne, zwykle odpowiedzialne są za nie paciorkowce, gronkowce, Haemophilus influenzae czy S. pneumoniae. Do częstych należą zapalenia ucha o podłożu wirusowym, odpowiedzialne są za nie wirusy grypy A, RSV, ryno- i adenowirusy czy wirus paragrypy. Do rzadszych należą zakażenia grzybicze.
Dlaczego dzieci chorują częściej?
Zapalenie ucha środkowego kojarzone jest głównie jako choroba wieku dziecięcego. Faktycznie dzieci chorują częściej niż dorośli, predysponuje je do tego budowa przewodu słuchowego. U dzieci trąbka słuchowa ułożona jest niemal poziomo, jest krótka i szeroka co sprzyja przenikaniu patogenów z nosa i gardła do jamy bębenkowej. Ostra zapalenie ucha u dzieci jest bardzo częstym następstwem infekcji górnych dróg oddechowych.
Kiedy udać się do lekarza przy zapaleniu ucha środkowego?
Do lekarza należy udać się za każdym razem, gdy ból ucha pojawia się nagle i nie ustępuje mimo podania środków przeciwbólowych bądź ma charakter narastający. Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy wysoka temperatura – należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Jednym z powszechnie stosowanych, w domowym zaciszu, sposobów na walkę z zapaleniem ucha jest woda utleniona wlewana bezpośrednio do ucha bądź stosowanie nasączonych nią kompresów – przestrzegamy przed takim rozwiązaniem. Roztwór może przeniknąć do wnętrza ucha przez uszkodzoną błonę bębenkową, powodując silne podrażnienie.
Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?
Właściwe zdiagnozowanie przyczyny zapalenia ucha jest niezwykle istotne. Dobrze postawiona diagnoza pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku zapalenia ucha o podłożu bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię: doustną lub w postaci kropli. W przypadku infekcji wirusowej zwykle podaje się leki niwelujące ból i temperaturę – paracetamol bądź ibuprofen. Możliwe jest zastosowanie kropli z kwasem bornym o działaniu „osuszającym”. W przypadku zapalenia ucha o nasilonych objawach stosuje się drenaż, dzięki któremu wydzielina, która powstaje podczas stanu zapalnego wewnątrz ucha, możne znaleźć ujście.
Jak zapobiegać zapaleniu ucha środkowego?
W przypadku dzieci bardzo ważne jest wzmacnianie odporności, co pozwoli znacząco zmniejszyć liczbę infekcji gardła i nosa, które z kolei często są pierwotną przyczyną zapalenia ucha. Zaleca się stosowanie, odpowiedniej do wagi i wieku dziecka, dawki witaminy D3 oraz tranu. Ważne by unikać przeciągów, a wietrzną pogodę nie zapominać o czapce lub opasce, która zabezpieczy uszy. W przypadku przewlekłego zapalenia ucha dobrze jest zrezygnować z korzystania z basenu, co pozwoli zniwelować ryzyko nadkażenia.