Jak leczyć opryszczkę w czasie ciąży?

Opryszczka kojarzona jest z „zimnem”, które wyskakuje na ustach. Nie jest to groźna przypadłość, o ile nie występuje u kobiet w ciąży. W przypadku pań spodziewających się dziecka, taka dolegliwość może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia.

jak leczyć opryszczkę w ciąży

Opryszczkę wywołuje wirus HSV, który jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych – jego nosicielami jest ok. 80% osób. Najbardziej groźny jest dla kobiet ciężarnych, które zostaną zakażone nim po raz pierwszy (tzw. zakażenie pierwotne). Wówczas niepozorna opryszczka może stanowić poważne zagrożenie dla płodu. Niebezpieczna jest nie tylko opryszczka wargowa, ale przede wszystkim opryszczka narządów płciowych – infekcja często jest jednym ze wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Opryszczka w ciąży – jak ją rozpoznać?

Wargowa opryszczka w ciąży daje dość charakterystyczne objawy – rozpoczyna się od nieprzyjemnego uczucia mrowienia. Z czasem pojawia się dyskomfortowe pieczenie i swędzenie w okolicy ust. Następnie w ciągu 12 godzin na wargach pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym – płynem, w którym znajduje się największa ilość wirusa.

W związku z tym, że wirus opryszczki bardzo szybko może przenieść się w miejsca intymne, należy zachować bezwzględną higienę. Po każdym dotknięciu ust, trzeba dokładnie umyć ręce. Należy też uważać, aby nie uszkodzić pęcherzyków – groziłoby to przeniesieniem infekcji.

Leczenie opryszczki w ciąży – jak wygląda?

Opryszczki w ciąży nie można bagatelizować – trzeba jak najszybciej podjąć leczenie.

Natychmiastowej interwencji wymaga opryszczka, która jest infekcją pierwotną. Nie można bowiem we własnym zakresie stosować żadnych leków. Tylko lekarz jest w stanie dobrać odpowiednie metody i preparaty, które będą bezpieczne dla płodu lub ich stosowanie przyniesie znacznie większe korzyści niż ryzyko dla rozwijającego się dziecka.

W nieco lepszej sytuacji są kobiety ciężarne, u których opryszczka jest efektem infekcji wtórnej. Wówczas można zastosować domowe metody, wśród których wymienia się m.in. maści, kremy, żele, plastry łagodzące. Takie preparaty mają jedynie za zadanie złagodzić objawy, nie wyeliminują natomiast wirusa. Dlatego i w tym przypadku warto udać się do lekarza.

Walcząc z opryszczką, należy unikać:

  • aplikowania antybiotyków,
  • „wypalania” spirytusem,
  • smarowania maścią cynkową, pastą do zębów.

Ważna profilaktyka

W walce z opryszczką, istotną rolę odgrywają działania profilaktyczne. Należy przede wszystkim unikać kontaktu z wirusem – szczególnie wtedy, gdy kobieta ciężarna nie jest nosicielką. Warto pamiętać przy tym o zachowaniu higieny – częste mycie rąk jest jak najbardziej wskazane.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (96 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...